• üniversitenin en zor dönemidir.
  • lisans eğitiminde -normal şartlar altında- mezun olunacak sekizinci dönemdir. çok çabuk geçtiği doğruysa da "kolay" geçtiği büyük bir yalandır.

bir kere büyük ihtimalle tez yazacaksınız, ki büyük eziyettir kendileri. son dönemde olduğunuzdan proje ve ödevlerinizden büyük sonuçlar beklenecektir. kimse okuldan ne kadar sıkıldığınızı siklemeksizin, sadece "artık son sınıfsın ya hu, iki dakikada halletmen lazım" diyecektir. hocalar, bu son sınıf olma hikayesine güvenip ödevin, projenin, sunumun bokunu çıkaracaktır. ben tahta sildirdiği öğrencisine "bu konu hakkında haftaya bir sunum hazırla bari" diyen hocalar bile gördüm. atlatmak zaman aldı tabi. uzun bir tedavi süreci geçirdim. zor günlerdi. neyse...

misal ben... haziran sonu gibi mezun olacağım şu an göründüğü kadarıyla. kaderden öte köy yok gerçi, alnımızda ne yazılıysa o. hani başıma bir iş gelir, ölürüm, hapse girerim falan da mezun olamam o başka konu. ama sana son bir aydır uğraştığım şeyleri yazıyorum şimdi. pişt... bak bak... çatı ve teras bahçeleri konulu, uygulanmış bir yapı üzerinden anlatılan bir sunum hazırladım. mayıs sonuna doğru gideceğimiz teknik gezinin cep kitapçığı için muğla - milas üzerine bir araştırma yaptım. tezim için kaynak araştırması ve dispozisyon hazırlığı yaptım ve hali hazırda tez yazmaya başlamak için kendimi motive ediyorum. sonracığımaaa... her hafta tashih için projem üzerinde çalışıyorum ve finale büyük bir sunum hazırlayıp jüriye sunacağım. ara sınavları saymıyorum bile...

işte böyle lan... yemin ediyorum ebem sikiliyor her gün. canım sevgilimle buluşmak istiyor, arkadaşlarımla gezmek istiyor, evden çıkmamak ve göt yaymak istiyor. ama yok! zaman yok amk!
  • tıpta bir hastalığın progresyon basmaklarını tamamlamış halini tanımlar.
    (bkz: terminal dönem)
  • "son zamanlarda..." şeklinde başlayan cümlelerin giriş alternatifi olarak da sıklıkla kullanılır...yakın geçmişle ilgili sohbetlerde, zaman zarfı vazifesi görür...
  • yaylaya geldiğinde çocuk gibi kalmış adama çiğin altından yüklenerek merdiveni zor çıkarttırmışlar, koca koca sürümüşler. duyunca son dönem hasta olduğunu anlıyor insan. gıda topluyor*, belli. (bkz: kanser/@ibisile)

kanserinin son dönemindeki yarı uyur yarı uyanık hasta fısıldıyor: "ben artık devam edemeyeceğim."
    o sıra bir hafta içinde sadece 5 saat net uykusu olan kızı, bağrına taş basarak yanıtlıyor: "devam etmek zorunda değilsin anne."

(bkz: terminal dönem), terminal/@ibisile
hesabın var mı? giriş yap