şükela:  tümü | bugün soru sor
 • serbest tüketici niteliğine haiz olduğu halde elektrik enerjisini, son kaynak tedarikçisi olarak yetkilendirilen tedarik lisansı sahibi şirket dışında bir tedarikçiden temin etmeyen tüketicilere elektrik enerjisi tedariğini ifade eder.
 • vatandaşın kullandığı elektriğin tabi olduğu ulusal tarifeye zam yapamayan hökümetin yüksek miktarda elektrik elektrik tüketen sanayiciye maliyetleri yansıtmak için bulduğu yoldur.

  yüksek miktarda elektrik tüketen sanayici eğer bir tedarikçi bulup başka türlü anlaşmazsa, ulusal tarifeden şutlanıp, piyasa takas fiyatı ortalaması üzerine yekdem maliyeti eklenerek üzerine de %12,8 marj konarak bulunan fiyat üzerinden elektrik faturası ödüyor. doğrudan piyasa maliyetleri kendisine yansıtılıyor. buna da son kaynak tedarik tarifesi deniyor. şimdilik en yüksek tüketimli üç beş yüz firmayı etkileyen bu durum sktt limiti düşürüldükçe çok daha fazla firmayı etkileyecek pek tabii.

  "elektrik faturam neden iki katına çıktı la" diye düşünen sanayici abilerimizden burda takılan varsa, hayrına danışmanlık verebilirim.
 • buralar değerlenir.

  1 ocak 2019 itibariyle sınır 10 milyon kwh/yıl olacak. üzerinde bir tüketimin ortalama %15 daha maliyetli olması planlanıyor. sıkıntı.
 • başlıktaki ilk giride (bkz: #73842548) belirtilmiş ancak biraz farklılıklar var. serbest tüketici niteliğini haiz olduğu halde serbest tüketici hakkından yararlanmayan tüketicilere, son kaynak tedarik tarifesinin uygulanması hakkında tebliğ hükümlerince uygulanan tarife türüdür. son iki yıldır inanılmaz düşük fiyatlarda ve piyasadaki maliyetlerin altında seyreden düzenlenen tarifelerden elektrik alan tüketicilere uygulanan elektrik fiyatları neticesinde uygulamaya konulmuştur. esasında 6446 sayılı elektrik piyasası kanununda baştan beri öngörülmüş ancak piyasa koşullarında uygulanmasına gerek olmadığı için tarife kurul* kararlarındaki bir hükümle teorik olarak uygulanan bir tarife çeşidiydi.

  son olarak 1 ocak 2019 tarihinden itibaren limiti yıllık 10 gwh tüketime düşürüldü. bu tarifeden şikayetlenen sanayicilere sadece şunu sorun, iki yıldır piyasanın çok çok altında olan elektrik fiyatları ile hangi katma değeri, hangi verimliliği ürettin de şimdi konuşuyorsun. sen sana bu milletin sırtından sağlanan kolaylıklarla kazandığın parayı betona göm, müteahhitlik kas sonra zora gelince üretim vs bilmem ne. burada işini namusuyla ve dürüst bir şekilde yapanları tenzih ederim. ayırca evrensel bir gerçek daha var sübvansiyon elektrik tarifesi üzerinden yapılmaz, yaparsanız ve hiç bir kriter koymazsanız ahanda böyle olur. sübvansiyonu efendi gibi konunun uzmanı bakanlığa teslim edersiniz, ülkenin kalkınmasını önceliğini gözeterek katma değer yaratacak adamı destekler. tabii ideal bir dünyada.