şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "bitti artık! işte geldik, işte gidiyoruz. tam 6 ay oldu. geçen sürede neler yaşadım neler... güldüğüm hergün benimdir dedim. çektiğim her sıkıntı birer tecrübedir, amenna dedim. özledim dedim. ama ilk defa çok içten dedim. burnunun ucu sızlamak deyimini yaşadım be!

  çoğu zaman üzüldüm. alışamadım. özledim. gittim, uzaklaştım, konuşmadım, ağladım. ama giderken hepsini unuttum. önemli olan şuydu ki: gidiyordum şimdi. bir daha gelme ihtimalim çok az olan bir yerden... bunu bilerek son kez daha baktım. zaman durdu o an. sadece ilk günüm geldi aklıma. umutlarım, heyecanım, bakışlarım. gülümsedim. her başlangıcın sonu vardı değil mi? önüme döndüm. ve yürüdüm... "
 • veda ettikten sonra, o kişiyi artık gerçekten bir daha asla -hayatta- göremeyeceğinizi bildiğiniz andır.
 • bir insanin kendine yapabilecegi bikac kotu seyden, alabilecegi buyuk risklerden biri. neden? ya o sana bakmiyorsa di mi? ya donup baktiginda gordugun tek sey onun kiciysa? tamam belki cok begeniyordun, ama istemez misin onun yerine sana bakan gozlerini gormeyi? dondun baktin, aferim sana, got olmama sansin yuzde 50. cesaretin dillere destan.

  bakma guzelim, bakma arkana. karsinda onun kicini da gorsen, gozlerini de gorsen, canin aciyacak. bir daha bakmak isteyeceksin, bakamayacaksin. gofretin son isirigi ne kadar lezzetliyse o kadar lezzetli gelecek sana o son bakis. ama cebinde yeni bir gofret alacak paran olmayacak. bakma, bile bile acitma canini.
 • eğer ayrılmayı kesin kafanıza koymamışsanız, son bakış, son olmayabilir. ağlayarak sarılabilirsiniz birbirinize, yine ayrılamazsınız.. bir daha bunları yaşamayalım diye sözler verirsiniz ama kaçamazsınız, bir kere son bakış noktasına geldiyseniz, bir daha geleceksiniz demektir...
 • onu götüren otobüsün tekerleğinin altında kalır bakışlar. ezer geçer şöför acımaz. vites değiştirirken kaburga kemikleri saplanır ciğerlere. bir daha asla demek umutsuzluktur, yenilmektir.

  bir otobüs biletine yenilmek. işte en ağırı budur. üç kuruşluk bir bilet alır götürür. yıllar sonra, o anı her hatırlayışta biraz daha kabullenir insan o bakışların son olduğunu. bir bilete yenilmekten çok daha kabullenilirdi oysa ölüm ile ayrılmak.

  aslında hepsi boş. belki üç kuruşluk yeni bir bilet "son kez"leri yalan kılacakken gidemez insan. bırakamaz yaşadığı gibi inanmayı. inandığın gibi yaşamaktır oysa yıllar sonra peşinden gitmek.
 • bazen yapılamaz,cesaret edilemez o son bakışa.insan bilir ki o bakışı yaparsa o asla son bakış olmayacak yine kendine yenik düşecek,yine gururunu çiğneyecek.o yüzden son kez dönüp baksa da dönmemek asıl önemlisi.
 • veda etme, ya da resti çekip gitme eylemini milisaniye takiben yapılan ve aslında içinde "hadi bi kal de, gitme de" mesajlarını barındıran eylem. genellikle, "gitme falan da demedi zaten, koyun koyun baktı, iyi ki terk etmişim allahın davarı" şeklinde içinden söylenmeyle devam eder.
 • var olduğun süreye bakılanı yazmaktır. kendi sonsuzuna bir dipnot düşmektir.
 • genellikle tek kişilik bir eylemdir; bakan giden değil, kalandır. "keşke" ile başlayan cümleler arka arkaya geçer geride kalanın içinden.