şükela:  tümü | bugün
52 entry daha
  • hayır satsınlar ama et, yoğurt, peynir gibi ürünleri dolaba koymuyorlar o saçma. sen kasadan geç adam geri dönüp alsın. migros'ta da kasaların oraya küçük bir dolap atsınlar tamam işte.
  • türkiye'de satılan ürünlerin çoğu ( stt ) son tüketim tarihi ile ilgisiz zamanlarda bozulmaktadır.

bazı ürünlerin stt'si geçmesine rağmen günlerce, haftalarca, hatta aylarca bozulmadığı görülmesine rağmen, birçok ürün daha stt gelmeden bozulmaktadır.

özellikle de, buzdolabında veya derin dondurucuda saklanması gereken etli, sütlü ve benzeri ürünler bence soğuk zincire hiç inancı ve saygısı olmayan a101'den alınmamalıdır.

yaz sıcağında kamyon gelmiş, a101 çalışanları kasalar dolusu tavuğu bütün gün dışarıda bekletip sohbet ediyor. kamyon gidiyor saatlerce o tavuklar dolaplara yerleştirilmiyor.

birkaç gün sonra onları böyle stt gününde indirimde görüyorsunuz. işte bu duruma karşı uyanık olun.
  • son kullanma tarihi geçmiş üründe de dev indirim yaparak satış yapıyorlar. ülkemizde hizmet veren alman kozmetik şirketi rossman yapıyor mesela bunu. bunu da yazıyorlar ama, tarihi geçtiği için ucuzdur diye...
  • büyük marketler genelde kasiyerlerin önüne koyuyorlar, x tl'lik alışverişe y tl'lik fiyata düşüyor diyip kampanya'ya dahil ediyorlar ama çoğu kişi yemiyor bu numaraları.
  • a101 icin stt'ne ne hacet, paketli vakumlu peyniri kuflendiriyorlar. almanya'da marketlerde son 2 gun kala ya 50% indirim yapiyor ya da 1+1 yapiyorlar. her zaman yazmasa da her zaman bu tarz indirimi bu yuzden yapiyorlar.
  • ekonomik kriz derinleştikçe bu tür uygulamalar ve buna rağbet edenler daha sık görülecektir...
  • bu ürünler millet servet, atık olacağına düşük fiyata almak gayette mantıklı.. bu kriz dönemlerinde tüketim değil tasarruf dönemi..keşke hükümetimiz de tasarruf yapsa da lüksten vazgecilse..
  • skt her zaman belirtilen gün için nokta atışlı tarih değildir. etik değerler içinde, güven payı bırakılarak bu tarih belirlenir. bu ilaçlar için bile böyledir.

demiyorum ki skt geçmiş ürün ya da ilaç kullanın. lütfen kullanmayın. satmalarındaki ve ceza almamalarındaki sebep budur.
  • düşük fiyata sahip olduğu için almanın mantıklı olduğunu düşünenlerdendim. ben, bu şekilde migros'ta tavuk fileto almıştım. almaz olaydım. 3-4 gün boyunca midem alt-üst oldu. kötülemek için veya her zaman böyle olacaktır diye söylemedim. ama kesinlikle son kullanma tarihi yaklaşmış ürünler için risk düzeyi daha iyi belirlenmeli. bunu bilmediğimiz için tartışma uzuyor.

örneğin, son kullanma tarihine 1-2 gün kalmış yoğurt ile 10-15 gün olan yoğurt arasındaki nitelik farkı nedir? hiçbir zaman böyle bir bilgi sunulmuyor. kesinlikle aynı kondisyonda oldukları söylenebilir mi?

ben indirimli ürün almaya tövbe ettim. zor karar. çocuklarına da yedirecek anneler dikkat etsin derim.
  • o da bir şey mi, geçen a101'den yoğurt aldım bozulmuştu bile, değişmeye gittim, zaten 4 adet kalmış olan aynı marka yoğurtların hepsi bozuktu, neyseki fişleri hep alırım iade aldı sağolsunlar.
5 entry daha