şükela:  tümü | bugün
 • reha camuroglu'nun yeniceri ocagini ve hayirli olay vakasini anlattigi kitabi. kitapta bektasiligin icyuzunun ve yeniceri ocagiyla iliskisinin kurulmasi aslinda yenicerilerin de bir nevi paladin olduklari intibasini birakiyor.
 • yeniçeriler şöyle sapkındı böyle haindi, dinsiz imansızdı, her fırsatta ayaklanır onu bunu kesip biçerlerdi diyen kaynaklardan daha farklı bir bakış açısıyla yeniçeri gerçeğini kendince yorumlayan objektifliği ve gerçekçiliği yoruma açık, yazar da kendisiyle yapılan bir röportajda olayları kendi yaratıcı süzgecinden geçirerek anlattığını belirtmiş, edebi olarak pek de başarılı olmasa da anlattıklarıyla ilgiye açık bir eser.
  dönemin istanbulu, yeniçerilerin gündelik yaşamları, bektaşiliğin* yeniçeri ideasındaki yeri ve önemi, osmanlı ve osmanlıcılık, vakayı hayriye gibi olguların anlatıldığı kitabın yazarının (reha çamuroğlu) bektaşi olması da olaya farklı bir hava katmaktadır.
 • last mohicanı hatırlatan.. film yapılası birşey..
  halk arasında tutulması yüzdebirmilyon olasılık..
 • bu kitap doğan kitaptan çıkmıştır (bkz: reklamları izlediniz)
 • tarih üzerine yaptığı inceleme, araştırma ve yazdığı denemelerle tanınan reha çamuroğlu'nun kaleme aldığı tarihi roman.
  besarabyalı petru, hotin kalesi'nde türklere esir düşen, esir düştüğü arif ağa'nın önce kölesi, sonra da müslümanlığı kabul ederek damadı olan "sarı"nın diliyle anlatılan osmanlı devleti'nin gerileme döneminin ve tarihte vakai hayriye olarak bilinen yeniçeri ocağı'nın kaldırılması olayının hikayesi.
  bektaşiliğin yeniçeri ocağı üzerindeki etkisi, yeniçerinin devleti aliyeye bakış açısı, dönemin menfaat-çıkar mücadelelerine ayna tutar. yeniçeriliği kendi bakış açısıyla görmeye çalışmak için okunmalı. dil olarak akıcı. ama edebi zevk arayan güruh için tatmin edici olmayabilir. son yeniçeri'yi edebi bir roman olarak değil de tarihe ışık tutabilen biraz da subjektif bir hatırat kitabı olarak değerlendirmeleri tarafımdan salık verilir.
 • reşad ekrem koçu tarafından yazılan kabakçı mustafa adlı tarihi romanı okuduktan sonra okunması gereken kitap. bu iki kitabı okuduktan sonra insan, 18. ve 19. yüzyıl osmanlısını, okulda tarih derslerinde gördüklerimizden biraz daha farklı olduğunu görebiliyor.
 • reha camuroglu'nun 3 kitaplik bir seri halinde yazmayi dusunmus oldugu, o yuzden kitabin sonunu okurlarin kafasinda soru isaretleri birakarak bitirdigi bir kitaptir. yeniceriler lehine bir bakis acisi, ilginc olaylarin olmasiyla hos olan ama kurguda cok fazla bosluk olan, aciklanmayan cok noktasi olan tarihsel bir romandir
 • osmanli kalesini gozetlerken uyuyakalan bir ecnebi evladinin esir alinarak istanbula getirilisini ve burdaki yeni yasamini anlatan muazzam bir eser.!
 • osmanli'da hep kotu taraflari ile anilan yeniceri ocagini anlatan kitapta ayrica verilen rollerin insani nasil olgunlastirip degi$tirdigi* de kitap karakteri sabit'in ki$iliginde incelenmi$tir.
 • reha camuroglu'nun kalem efendisi romanında devamını getirdiği eseridir.