şükela:  tümü | bugün
 • yüksek lisans öğrenci sürelerinin yönetmelik çıkış tarihi itibariyle sıfırlanmasına rağmen askerlik tecil işlemlerinin uygulanmadığı yönetmeliktir.

  uygulanmıyor diyorum çünkü yasal olarak askerlik tecili haktır. elimden geldiğince basit anlatmaya çalışacağım.

  1. 20 nisan 2016 yök yönetmeliğinde( 29690 sayılı yönetmelik) belirtilen süreler yönetmeliğin girdiği tarih itibariyle geçerli olmuştur.

  geçici madde 1

  20 nisan 2016 tarihinden önce yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrenciler artık 2016 nisan girişli kabul edilmiştir. öğrencilik süreleri yönetmelikte belirtilen süreler çerçevesinde 2019 eylül e kadar uzatılmıştır.

  2. 2547 sayılı yök kanununda 2014 yılındaki torba yasa ile bazı değişiklikler oldu. kanunda yapılan değişiklikler sonrası sürelerin sıfırlandığına dair geçici 67. madde eklendi.

  geçici 67. madde

  eğer 2014 kasım öncesinde yüksek lisans programına kayıtlı iseniz askerlik tecilinizi 2014 kasım başlangıç alarak yaptırabilirsiniz. üniversiteler “2547 geçici 67. madde” başlıklı dilekçe ile askerlik şubelerinden tecil alıyorlar.

  bahsettiğim “2. madde” de süreler kanun ile sıfırlanmış ve tecil verilmiş iken, “1. madde” de bahsettiğim yönetmelik ile süreler sıfırlanmasına rağmen tecil verilmemektedir. burada karşıt görüş olarak biri kanun biri yönetmelik diyebilirsiniz. cevabı 3. maddede vereyim.

  3. milli savunma bakanlığı sevk ve tehir yönetmeliği madde 12 a bendine göre askerlik tecil süreleri yök yönetmlik ve kanunlarında belirtilen azami süreler ile belirlenir şeklide bahsetmiş.

  madde 12 c bendi

  yani milli savunma bakanlığının yönetmeliğinde yök yönetmeliğindeki süreler dikkate alınır demesine rağmen, daha önce kanunla süreler sıfırlanmış ve tecil uygulanmasına rağmen 2016 yönetmeliği ile sürelerini sıfırlanmasına askerlik tecili uygulanmamaktadır.

  kanun ve yönetmeliklerde açık olan hakkın verilmemesi başka hak mağduriyetlerine sebep olmaktadır. tezin verilmesi sonucu verilecek 1 yıllık tecil. madde 4te anlatıyorum.

  4. 1111 sayılı askerlik kanunu madde 36 ya göre yüksek lisans tezi verildikten sonra askerliğinizi 1 yıl tecil ettirme hakkınız doğar.

  madde 36

  1. madde de bahsettiğim yönetmelik ile öğrencilik süreleri uzayacak ancak tecil uzamayacağından kişi tezi verdiğinde hakkı olan 1 yıllık tecil hakkını alamayacaktır. örnek verecek olursak ;

  ağustos-eylül 2014 yüksek lisans girişli olduğunuzu varsayalım. üniversiteniz sizin için normal koşullarda giriş tarihiniz itibariyle 3 yıl 4 ay tecil alacaktır ( neden 3 yıl 4 ay anlatacağım). yine normal koşullarda 2017 aralık ayında sevk tarihiniz 2018 mart ayında celp döneminiz olur. ancak 2. maddede bahsettiğim kanun değişikliği nedeniyle tecil başlangıç tarihiniz kasım 2014 olacaktır. 2018 mart son sevk tarihiniz 2018 haziran da celp döneminiz olacaktır.

  örneğimizde 2018 haziran tarihinden sonra artık bakaya kalıyorsunuz ancak değişen yönetmelik gereği öğrenciliğiniz 2019 eylüle kadar devam ediyor. haziran 2018 den sonra tezinizi verip 1 yıllık tecil hakkınızı da bakaya kaldığınız için alamıyorsunuz. burada karşıt görüş olarak tez hakkı saklı kalmak üzere askerlik tecilinden faydalanamazsınız denebilir ancak bununla ilgili yönetmelik kaldırılmıştır. 5. madde de cevabı veriyorum.

  5. tecil hakkının yüksek lisans öğrenciliğinden önce bitmesi durumunda tez hakkının saklı kalması ve tecil alamama durumu 22683 sayılı yönetmeliğin 10. maddesinde belirtilmiştir. 22683 sayılı yönetmelik 1.madde de bahsettiğim yeni yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmıştır. eğer askerlik şubelerinizi görüşürseniz hala bu madde uygulayan, yürürlükten kalkmadığını zanneden memurlar olduğunu fark edeceksiniz.

  20 nisan 2016 tarihli yönetmelik madde 36

  sonuç olarak ilgili kanun maddeleriyle açık şekilde ortada olan bir hak mağduriyeti bulunmaktadır. askerlik şubeleri konuya hakim olmadığından ve milli savunma bakanlığından kendilerine bir yazı iletilmediğinden sizi ya başından savmak için sadece “olmuyor”, “ bize bilgi gelmedi” demekle yetinmektedirler. üniversite öğrenci işleri ise matbu dilekçelerin dışına çıkmadıkları için ilgili yönetmeliği baz alan dilekçe yazmamaktadırlar. konuyla ilgili ulaşılabilen tek yetkili kurum milli savunma bakanlığı asker alma genel müdürlüğü erteleme şubesidir. onlarda tecili uygulamadıklarını söylemektedirler.

  yüksek lisansta verilen “3 yıl 4 ay” ile ilgili
  3 yıl 4 ay olacağı hiçbir kanunda yazmamaktadır. dayanak noktası sadece üniversitenin size tez yazmak dahil toplam 3 yıl 4 ay süre vermesidir. yani yönetmeliklerde belirtilen azami süredir.

  edit : öncelikle konuyla ilgili paylaştıklarımın dışında kanun maddesi bulunmamaktadır. gözden kaçan bir kanun, yönetmelik var mı diye düşünmeyin.

  öğrenci işleri kanun daki değişikliklere bakmıyorlar. bir kanun değiştiği zaman uygulamaları için yök ten her üniversiteye kanun ile ilgili bir bilgi yazısı gönderiyor. bu yazı gelmeden öğrenci işleri elini taşın altına koymaz.

  örneğin değişen yönetmelik nisan ayında yürürlüğe girmesine rağmen öğrenciliğimiz haziran ayında uzatıldı. çünkü yök uygulama yazısını ancak haziran ayında yolladı. ilgili yazı

  yök kanunun nasıl uygulanacağı mesajını geç atabiliyor. bizim durumumuzda hala üniversitelere bir yazı yazılabilir. mevcut kanun ve yönetmeliklerde bizim buna hakkımız olduğu açık ama uygulama yok. uygulamayı tetikleyecek farkındalık yaratmak bize düşüyor.

  yapılması gerekenler
  1. yazıyı paylaşın. daha çok kişiye ulaşsın.
  2. ankara dışında iseniz il askerlik şubelerine gidip ( ilçe askerlik şubelerine giderseniz yetkili bulamazsınız, il merkez askerlik şubelerine gitmek gerekiyor) "yüksek lisans" tecil işlemlerine bakan birime bu durumu anlatmak. birimlerin durumdan haberi olmaya biliyor, muhtemelen sizi olmuyor diye geçiştireceklerdir ama önüne kanun madderini koyarsanız ankara ya danışmak zorunda kalacaklar.
  3. ankara da iseniz konuyla ilgili yetkili birim olan milli savunma bakanlığına bağlı asker alma müdürlüğüne gidip erteleme şubeye kanun maddelerini göstermek.
  4. öğrenci olduğunuz üniversitelerin enstitü sekreterlerine gerekirse müdürüne çıkarak kanun maddelerine istinaden duruma bir açıklık getirmek üzere enstitü tarafından yök e yazı yazılmasını istemek.
  5. bimer (yök ve milli savunma bak. asal olarak iki ayrı kuruma) ve cimer (daha hızlı farkındalık yaratır) e kanun maddelerini içeren bir yazı yazmak.
  6. en azından milli savunma bakanlığı asker alma genel müdürlüğünü aramak. ilgili kanun maddelerini iletmek.
  asker alma genel müdürlüğü : 0312 410 60 00 dahili numaralar 6990-6991-6992
  muhtemel alacağınız cevap ; geçici madde 1 den 67. maddede ki anlamı çıkaramıyoruz.

  geçici madde 1
  geçici 67. madde

  maddeler ortada başka verecek cevapları olmaması haklı olduğumuzun bir diğer göstergesi.

  edit 2 : yazının ulaştığı kişilerin gerek okullarına gerek askerlik şubelerine yaptıkları başvurular sonucunda bir farkındalık oluşmaya başladı. bazı üniversitelerin rektörlükleri durumun aydınlatılması için milli savunma bakanlığına ve yök e yazı gönderdiler. ne kadar çok üniversite gibi resmi kurum ilgili yerlere dilekçe gönderirse bu hatanın düzeltilmesi şansı o kadar artacaktır.

  bimer, cimer ve üniversiteninizin dekanlığınıza başvurmanız için örnek dilekçeyi paylaşıyorum. başvurduğunuz kuruma göre basit düzenlemeler yapmanız yetecektir.

  dilekçe örneği
 • konuyla alakalı olarak yök iletişim merkezi arandığında hiçbir halt bilmediklerinden mütevellit sizi asal'a yönlendirdikleri durumdur.

  bu bağlamda, yök'ün msb'ye veya kamuoyuna herhangi bir görüş beyan edip etmediğini sorarsınız, "hayır" derler. konuyu öksüz bir şekilde ortada bıraktıkları için de msb de "tecil yapmıyorum ben" der elbet.

  sonuç: öğrencilik hakları devam ederken, tecil hakkının olmaması, bakaya duruma düşme durumudur.
 • aydınlatılması gereken sorundur.
 • yök atılma getiriyor ve haksızlık olmasın diye herkesin sömestr sayısını sıfırlıyor. ama askerlik tecilleri kaldığı yerden devam.

  bu absürd durumun ortadan kaldırılması için kimsenin bir şey yapacağını da sanmıyorum.
 • hali hazırda 67. madde ile tecil veriliyorken, aynı düzenlemeye sahip yeni yönetmelik ile tecil verilmemesi sorunudur. gerekli başvurular yapılırsa ilerleme kaydedilebilir.
 • acilen yök tarafından çözülmesi gereken problemdir.

  öğrencilik hakları 2019'a kadar devam etmesine rağmen askerlik tecili sonlanıyor. millet okulu dondurup askere mi gitsin, asker kaçağıyken tez mi yazsın? böyle saçmalık olmaz. öğrencilik haklarını uzattıysan 2019'a kadar, tecili de aynı zamana kadar uzatırsın. tezini tamamlayan da efendi gibi gider askere. daha fazla mağduriyet oluşmadan gündeme getirilip çözülmesi gerekiyor.
 • devletin bir yandan tanıdığı hakkı, öbür yandan gasp etmesi mevzuudur. yasalar belli, yönetmelikler belli. ufak bir çelişki var. basit bir talimatla çözülür.

  ya da "siz öğrencisiniz, ama asker de olabilirsiniz. kafamız karışık" demeye devam edip, tez yazma çilesine, yeni çelişkilere katlanma çilesini ekleyebilirsiniz.

  not: ilk entry'nin belirttiği her şey uygulana. bimer, cimer'e yazılsın. il askerlik şubesine gidilsin. öğrenci işlerine durum bildirilsin. ilgili yasa ve yönetmelikler yine tüm detaylarıyla ilk entry'dedir. bunlarla giderseniz, "olmuyor" deyip geçemezler.
 • bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedebilen var mı merak ettiğim sorun.

  sözde, ayrımcılık olmasın diye herkesin hakkını sıfırlıyorlar ve öğrencilik hakkı veriyorlar ama bu hakkı bir nevi kullanamıyorsunuz. askerlik tecili yapılamadıktan sonra nasıl bir öğrencilik hakkı oluyor acaba bu da ayrı bir sorun.

  üzerinde durulması gereken ve yine her zamanki gibi mağdurların olduğu bir konu. hak veriliyor ama kullandırtılmıyor.
 • sayın eğitim aşığı dostlarım,

  bakın burada kapı gibi emsal karar var:

  (bkz: yüksek lisansta askerlik tecilinin 35 yaş olması)

  ben hukukçu değilim o yüzden kesin konuşmayayım ama yanlış anlamadıysam 3 seneden sonra tecil yapmayız deme gibi bir durumları yok, derlerse de mahkeme yolu açık. eğitiminiz devam ettiği sürece tecili uzatmak zorundalar.

  yetkili mercilere başvururken arkadaşın başlıkta anlattığı durumlardan da bahsetmeyi unutmayın.
 • özellikle bedelli askerlik başlığında, lisanüstü eğitim hakkı olup da tecilini 3 yıl 4 aydan fazla uzatamayan 35 yaş altı insanların "arkadaşlar, tecil mecil uzatmıyorlar, boşuna uğraşmayın" entrylerini okuduktan sonra, buraya bir kez daha yazmaya karar verdim.

  uzatıyorlar. ancak, tam olarak ne istediğinizi bildiğiniz sürece uzatıyorlar. kolaycılığa kaçıp "sildireyim kaydımı, yeni yere kaydolayım" dediğiniz sürece sonuç alamamanız doğal. şununla uğraşacağınıza, yeni bir okula kaydolmakla uğraşıyorsunuz işte.

  eğitim hakkı 2019 eylül'e dek olan lisansüstü öğrencisiyim. tecilim ise 17 aralık 2017'de sona eriyordu. söz konusu tarihten 1 ay önce okulumun öğrenci işlerine sözle durumumu ifade ettim. askerlik şubesine faks yollamalarına rağmen cevap alamamışlar.

  akabinde cagansagan'ın bu başlıkta yazdıklarını gördüm. daha derli toplu şekilde (yasaları, yönetmelikleri referans vererek) durumu öğrenci işlerine bir kez daha bildirdim. ayrıca bimer (bir nüshası yök'e, diğeri milli savunma bakanlığına gönderilecek şekilde) ve cimer'e yazdım. bu esnada 17 aralık geçti. e-devlet'te askerlik durumu sorgulattığımda "yurtiçi lisansüstü erteli" ifadesinin yerinde artık "sınıf ve tertibat bekliyor" yazıyordu ve sınıf ve tertibatım (artık onlar her neyse) 31 aralık'ta belli olacaktı.

  geçen haftaiçi tekrar e-devlet'e baktığımda artık sınıf ve tertibat beklemediğimi, mart 2018'e dek yurtiçi lisansüstü erteli olduğumu gördüm.

  nihayetinde bugün de, okulumun rektörünün yök'e attığı dilekçenin bir nüshası tarafıma iletildi. bu dilekçede, ilgili askeralma bölge müdürlüğüne, faks ve kargo yoluyla birer kez olmak üzere, ilgili yasa ve yönetmeliklere göre, öğrenim azami süresine dek tecil verilmesi gerektiği birer kez daha iletilmiş. ancak cevap alınamamış. akabinde ilgili askeralma bölge müdürlüğü telefonla aranmış, 'sözle' mart 2018 sonuna dek tecil verileceği söylenmiş. okul yönetimim, benim talebimin bu olmadığını da göz önüne alarak, yök'e azami eğitim hakkı süresi boyunca tecil hakkımı elde edebilmem için talepte bulunmuş.

  şuraya baksanız, kısa sürede bu işi çözeceğiz.