şükela:  tümü | bugün soru sor
 • onlardan daha iyi yazma konusuna bir şey demeyeceğim ama ekşi sözlüğün onlardan daha fazla okunduğu kesin. bir gazeteci için önemli olan daha geniş kitlelere ulaşabilmektir. en azından, millete bedava dağıtılan gazetelerden daha çok okunan bir mecra olmak birileri tarafından topa tutulmak için yeterlidir.
  tanım: bir tespit.
 • son zamanlarda bazı köşe yazarları arasında artan ekşisözlük yazarları aleyhtarlığı olarak açmak istediğim başlıktır.

  habertürk, fatih altaylı

  habertürk, nagehan alçı

  hürriyet, ertuğrul özkök

  bunun sebebini düşündüğümde onlardan daha iyi yazdığımızı düşünüyor oldukları sonucuna varıyorum. ekşi yazarları arasında kimseye küfür/hakaret etmeyen insanlar da var, ancak bu arkadaşlar sadece olumsuz gördükleri hususları öne çıkarıyor.
 • uzun zamandır kendini gösteren aleyhtarlık, yakında düşmanlığa dönüşecektir ve hatta bazı kesimlerde çoktan dönüşmüştür. fetullah gülenin ekşi sözlüğü feth edin açıklaması ile buraya gelen yazarlarda bunun en büyük kanıtıdır. şimdi bazıları bir parti mensubu olarak trollük yapmaya devam ediyor bu yazarların. yönetimin 4 temel ayağı yasama, yürütme, yargı ve medya'dır. ilk üç ayak zaten malum zihniyetlerce etkisiz hala geldi ki bu sadece şu an ki iktidar partisi de değil bir çok dönemde yaşandı. medya ayağı ise internetin yayılmasından önce nispeten kontrol altına alınabiliyordu.

  asıl düşmanlığın sebebi medya organlarını kontrol edememekten geliyor. ekşi sözlük ve benzeri bir çok mecra bunu neredeyse imkansız hale getirdi. herkes kendi fikrini açıkça dile getirebiliyor. yorumunu yapabiliyor ve bu inanılmaz sayıda kişiye ulaşıyor. internetin hedef kitlesi genelde 80 sonrası doğumlular yani genç ve orta yaşlılar. bizler yandaş yada para hırsı ile çalışan medya kuruluşlarına itibar etmiyoruz, gazetelerini almıyoruz, programlarını izlemiyoruz, dolayısıyla tek taraflı algılara kapalıyız. teknoloji ile sayımız sürekli artıyor. çıkar odakları milyon dolarlar harcıyor ve ulaşabildiği kitle yaşlı ve eğitimsiz kitle, internet ise nispeten bedava ve çıkar odaklarının ulaştığından çok daha fazla kişiye ulaşıyor.

  her şeyi olduğu gibi tarafsız öğrenme şansımız var, kaydını tutabiliyoruz. mesela feto'cuların yıllarca kimler olduğunu açıkça yazabiliyoruz. teröre destek verenleri konuşabiliyoruz, terör örgütlerini yıllarca besleyenleri açık açık dile getirebiliyoruz. bunu sıkıysa tv de konuş. teröristler, asıl bu terörist der seni hapse atar. özgür medya, özgür basın artık sadece internette belirli mecralarda kaldı. dertleri bunu yok etmeye çalışmak. yeni nesli de eskisi gibi aptallaştırıp, kendilerine oy deposu ve köle etmek. parayla tutulmuş kalemlerin, planlı algılarını toplumun görüşü yapmak.

  ekşi sözlük kapanır ileride başka bir mecra çıkar, twitter kapanır başkası olur, wıkıpedia kapanır vpn ile gireriz, artık bunun sonu yok. bunun farkına varan ve akıllı olanları bir süredir bu mecralara da kendi adamlarını yerleştirmeye çalıştı, bunun en belirgin örneği twitter'da. bakın mesela iktidar hashtag'lerine yazan herkesi inceleyin. tüm fake hesaplar, sahte resimli hesaplar, sahte isimli hesaplar bunların hesapları. kendi twitter adresimden neredeyse bu şekilde 1.000 kişi engelledim ben. bot hesap dedikleri nane. aynı olayın bir yansımasını ekşi sözlükte de denediler yıllar önce, hala da uğraşırlar. ekşi sözlükte zamanında fetö'cü olarak gelen yazarlar hala mevcut. bunların çoğu kaçtı darbe olayından sonra ama kabuk değiştirip kalanları da var (ekşi server'larından isteyen mahkeme silinmiş de olsa ulaşabilir). ekşi de ki troller birer memur ama artık sayıları azaldı, akılları, zekaları, olgunlukları yetersiz gelmeye başladı. bir kısmı da kendi omurgasızlıklarından utanarak ellerinde ki azcık haysiyetlerini (bu öznel bir fikir) korumak için kaçtı. başaramadılar ama gene deneyecekler.

  sözlük ve türevi nispeten özgür ve nispeten bağımsız bu platformlara olan düşmanlığın sebebi budur. artık devirleri geçti bir çok yandaş ve yalaka medya mensubunun, işe yaramaz hale geldiler. iş bu kısımda dikkat çekmek istediğim bir diğer unsur ise sözlükte hakaret ve saldırının bilinçli olarak sözlüğe zarar vermek için yapılıyor olması. örneğin fatih altaylı gibi geniş bir kesme ulaşabilen insana, ağır hakaretler edilmesi de bunun bir göstergesi. bir bahane arandığı zaman ''tamam benim maaşlı köpeklerime laf ediyorsunuz, satılmış gazetecilerime laf ediyorsunuz, omurgasız yandaşlarıma laf ediyorsunuz ama bak bu adamlara da laf ediliyor, kapatalım şu siteyi artık'' diyebilmek için yaptırıldığını düşünüyorum.