şükela:  tümü | bugün
 • yarıshı sonuncu bitiren ata denir
  "aaa bak son at geliyo"
  "nerden anladın butun atlar birbirine benziyo"
  "jokeyinin durushundaaan"
  "hııı"
 • italya'da 17.yy'ın başında canzone ile süitin birleşmesinden oluşan batı müziği türü, biçimi.

  (kşz: sonata) (bkz: sonar) (bkz: bkz da bkz)
 • ezgileri a-b-a yada benzeri sekilde giden, yani en sonda sarkının ilk ezgisini tekrarlayan bi müzik türü.. genelde hızlı-yavaş-hızlı şeklinde gider.. cok hos sarkılar vardır bu sekilde, en ünlüsü asturias diyebiliriz.. timo tolkki ilk solo albümünde* bu tarz bikac parca icra etmistir.. yani sadece klasik müzikle sınırlandırmak sacma olacaktır...
 • (bkz: sonatin)
 • aslinda bir erkek ismi olan isim...
 • sonat'a benzer turler barok doneminde yapilanmaya baslasa da asil bildigimiz sonat klasik donemde rayina oturmustur. mozart, clementi ve beethoven gibi meshur besteciler gunumuzde de hala begenilen, teknik bakimdan da zor sonatlar yazmislardir.
 • bir bütünü ifade eder haldeki sonat, birkaç bölümlük -1,2 de olur, genellikle 3 olur, ama 4 de bazen 5 de olur mu? olur olabilir, niye olmasın- -ah şu 20. yy. bestecileri!-, genellikle hızlı -yavaş-hızlı bölümlerin birbirini izlediği, ilk bölümündeyse -ki başka yerlerde de karşımıza çıkabilir elbet-, a-b-a şeklinde kurulmuş cümle yapılarını ve genişlemelerini (expozisyon-developman-recapitülasyon) tanımlayan sonat allegrosunu da bu durumda içinde barındırmakta olan formdur.
 • bağdat caddesi-cafe cadde'nin karşısında dragon dövme * adında bir müesseseye sahip olan kişi. aynı zamanda asker arkadaşım.
 • bir solo calgi ya da calgilar tolulugu icin yapilmis,uc ya da daha cok bolumden olusan bir bestedir.piyano ve org gibi klavyeli bir calgi icin bestelenen sonatlar oldugu gibi keman,viyolensel,obua, ya da flut gibi calgilar icin bestelenmi,esliksiz ya da piyano eslikli sonatlar da vardir.bicimi ve yapisi daha sonra koncerto ve senfoni gibi yapitlarda kullanildigindan,klasik muzikte sonatin onemli bir yeri olmustur.

  sonat sozcugu italyanca da,bir calgiyla seslendiren ya da calinan anlaminda kullanilan sonare sozcugunden gelir.bu terim italyanlarca 17. yuzyilin baslarinda,ilk barok bestelerin yapilmaya baslandigi donemde,calgiyla calinan bir parcayi insan sesi icin bestelenmis vokal muzikten ayirmak icin kullanilmistir.bu donemde adlarini calindiklari yerlerden alan iki tur sonat yayginlasmisti,kilise sonati ve oda sonati.keman yada klavyeli calgilar icin bestelenmis ve yayli calgilar esliginde seslendirilen bu sonatlarin her ikisi de birkac bolumden olusuyordu.daha agir bir havasi olmasi nedeniyle,kilise sonati dinsel torenler icin cok sesli muzikten daha uygun dusuyor ve genellikle orgla seslendiriliyordu.henry purcell,johann sebastian bachve georg friedrich handel bu cesit sonatlar yazdilar.oda sonati ise donemin modasi olan dans ritmlerine dayanarak besteleniyor ve genellikle klavsen esliginde caliniyordu.bu iki uslubu birlesitren arcangelo corelli oldu.sonatlarini birbirini izleyen canli ve agir dort bolum uzerine kurdu.

  17.yuzyilin sonlarinda,alman besteci johan kuhnau solo klavsen icin sonatlar yazan ilk bestecidir.sonat formunun gelismesi icin ornek olan bu sonatlar birkac bolumden olusuyordu.18.yuzyilin sonlarinda piyanonun bulunmasiyla,bugun bildigimiz bicimde sonatlarbestelenmeye baslandi.sonatin gelismesinde carl philip emanuel bach ve kardesi johann christian bach in bestelerinin rolu buyuktur.