şükela:  tümü | bugün
 • bu film varken oscarı big hero 6'e verenler utansın. tek bir kelimeyle tanımlamak gerekirse naif derim sanırım. küçük saoirse'den yayılıp filmin her anına, her karesine işleyen bir naiflik hem de. mitlerden beslenen şahane hikayesi ve başka türlü olamazdı dedirten görsel tasvirine kadar kendi atmosferine öylesine çekiyor ki film; bitince ne sıkıcı dünyam var diye kalakaldım.
  tomm moore takip ettiğim bir yönetmen değildi ama galiba artık sık sık imdb'de profilini kontrol ettiklerimden biri olacak. muazzam bir iş çıkarmış. bakmaya kıyamayacağınız güzellikte sahneler var resmen. o nasıl şahane stilizasyon. sanat yönetmenliği 10/10!
  ne yapın edin bu filmi izleyin. sonra da sevdiceğinizin elini tutun, ne bileyim burnunuzu yanağına değdirin filan... ruhunuz pamuklara sarılsın.
 • kelt mitolojisi ve irlanda kültürüyle ilgili bir semboller hazinesidir bu film.izlemeden önce selkie'nin ne anlama geldiğine şöyle bir bakarsanız daha bir keyifle seyredersiniz.toz duman içindeki kaotik şehirden kırsala yani özüne dönmeye çalışan saoirse'nin adı irlandaca özgürlük anlamına geliyor deyip daha fazla bir şeyi belli etmeden iyi seyirler diliyorum.
 • pamuk şekeri kıvamında bir çizgi film. bu film sayesinde, efelek * yapraklarının ısırgan otu kaşıntısına iyi geldiğini de öğrenmiş oldum.

  --- spoiler ---

  bu filmde kötüler yok; iyiler ve onlardan daha iyi kalpli olanlar var.

  sevdiklerinin acı çekmesine dayanamayan bir baykuşun *, dünyadaki tüm duyguları kavanozların içine hapsetmeye çabalaması sonucunda taşlaşan bedenler var.

  ve filmin sonunda iyiliğin ve sevginin gücü galip geliyor; ve insana dair tüm duygular hapsoldukları kavanozlardan çıkıp, serbest kalıyorlar. insan olmak da böyle bir şey değil mi zaten? hissettiğimiz duygular ister acı ya da sevinç olsun, ister hüzün ya da mutluluk, ister gözyaşı ya da tebessüm, isterse ölüme ya da doğuma ait olsun; hissettiğimiz her duyguyla bir şekilde başa çıkabilme telaşı... işte budur insan olmanın asıl anlamı.

  filmin sonunda çalan şarkının türkçe sözlerini buraya yazayım. belki geceleri çocuklarını uyuturken, onlara ninni niyetine söylemek isteyen anne ve babalar olabilir.

  " artık susma vakti tatlım
  kapa gözlerini ve uyu
  dalgalarla dans et, derinlere dal
  yıldızlar ne kadar parlak
  rüzgâr nasıl da yükseliyor
  fısıldanan kelimeler, uzun zamandır dinlenmeyen ninnilerden kalma
  yoksa benimle gelmeyecek misin?
  ayın altından olduğu, sabah güneşinin eksik olmadığı yerde denize açılacağız.
  yoksa benimle gelmeyecek misin?
  okyanusun gökle buluştuğu ve bulutların dans ettiği yerde denizin şarkısını söyleyeceğiz.

  dün gece bir rüya gördüm
  duyduğum en güzel sesti sanki
  büyük beyaz ışığı gördüm,
  ve dönüp duran dansçılar, kumdan kaleler, ağaçlardaki salıncaklar...
  ağlama! yakında seni görmeye geleceğim.
  yoksa benimle gelmeyecek misin?
  ayın altından olduğu, sabah güneşinin eksik olmadığı yerde denize açılacağız.
  yoksa benimle gelmeyecek misin?
  okyanusun gökle buluştuğu ve bulutların raks ettiği yerde denizin şarkısını söyleyeceğiz. "

  --- spoiler ---

  " ...insanın zamana karşı biricik şansıdır aşk,
  onca kapı, onca duvar içinde bulur aynasını.
  sen bende neleri öpüyorsun biliyor musun?
  herkesin simsiyah kesildiği bir akşam,
  yıldızlarla yedirenk gökyüzünü öpüyorsun.
  sen bende, gözlerinin anne ışığıyla
  bir solgunluktan doğan kocaman bir çocuğu öpüyorsun. " * *
 • "filmi geçtim, tek bi cümle kuramıyorum kendimi ifade etmek için de... yetmezmiş gibi o nasıl güzel şarkıdır." dedirten animasyon.

  böyle şeyler görünce insanları sevesim geliyor.
 • cok guzel bir anne anlatisi, asiri yorgunluktan en heyecanli sonuc bolumunde uyuyakaldim, sonra uyanip tekrar izledim ve agladim. masal kitabi etkisi yaratmis, cok guzel cizmisler, cok guzel cok.
  :') mutluluk gozyaslarimi kendilerine armagan ediyorum.
 • bu nedir arkadaş? olmaz olsun böyle film. ağla ağla gözlerim lemur gözlerine döndü. bunu izleyeceğinize gidin kilolarca soğan doğrayın. en azından buzluğa atar, yemeklere kullanırsınız.
 • sabah erken uyanınca, yataktan kalkana kadar tekrar izledim. hareketli ve sesli bir tablo bu film. duygusuz bir insanın bile içini sevgiyle dolduracak kadar güzel.
 • irlandalıları, kültürlerini, efsanelerini çok severim. lisa hannigan dinlemeye bayılırım. the secret of kells'de de olduğu gibi yine bir irlanda efsanesini, masalını kelt müziğiyle harmanlayıp bize sunmuş harika animasyon. teşekkürler tomm moore.
 • konu, çizim ve müzikleriyle (özellikle dance with the fish ve the song) mükemmel olan animasyon.
 • muazzam bir film. tomm moore the secret of kells'in üstüne koyarak daha da güzelini yapmış.

  doğuda kaguya, batıda saoirse