şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çamurdan yaratılan yapay bir kent.

  yaşamak istediğim yer olduğuna karar verdim, yalnız emlak piyasasının orayı da ele geçirmiş olması bir sorun tabii.

  radikalin haberine göre durum şöyle:

  http://www.radikal.com.tr/…22.09.2010&categoryid=41

  güney kore’nin en büyük üçüncü kenti incheon’un yakınlarında bulunan songdo, 10 yıl süren ve 40 milyon dolar harcanarak yaratılan yapay bir kent. gale international ve cisco şirketlerinin ortak projesi, güney koreden 2,5 milyar dolar karşılığında alındı. 2015’te tamamlandığında 5 trilyon dolar etmesi öngörülüyor. dünyanın yeni iş merkezi olma iddiasında sarı deniz’in dibindeki çamur kullanılarak yaratılan şehrin ‘sahibi’ stan gale, “bunun gibi 20 songdo daha yaratmayı planlıyorum” cümlesiyle projesinin ne kadar kârlı olduğunu belirtiyor. 1500 dönüme kurulu şehrin simgesi olarak inşa edilen ‘incheon tri-bowl’ nisan ayında tamamlanıca, kentte yaşamın başladığını fark eden 12 bin 500 kişi, hemen taşındı. bu sürat sürpriz değil; 2005’te ilk 2 bin 200 yerleşim birimi satışa sunulduğunda 170 bin kişi ev sahibi olmak için başvurdu. dairelerin en küçüğünün 500 bin dolar olduğu apartmanların 9 bini de bu yıl sahiplerini buldu. gale kentin çekim gücünü yeşilliğine bağlayarak “songdo aynı zamanda en işlevsel ekolojik kent olma özelliğini taşıyacak” diyor.
  kentin yüzde 40’ı nın yeşil alanlardan oluştuğunu söyleyen gale, “new york’taki central park’ın ve venedik kanallarının bire birini yaptık. burada amaçlanan sadece görsel güzellik değil; kanallardaki deniz suyu, asya ülkelerinde yoğun olan sis problemini engelleyecek. elektrikli arabalar, bisikletler ve hidroenerjiyle çalışan otobüslerle ulaşımı sağlayacağız.” diyerek songdo’nun ekolojik yapısını özetliyor. kenti projelendirirken 60 kişiden oluşan bir mühendislik ekibi çalıştı. alışveriş merkezlerinin projelendirilmesi mimari deha daniel libeskind’e ait. 45 milyon metrekare ofis alanı, 30 milyon metrekarelik mesken ve 10 milyon metrekarelik alışveriş merkezleriyle songdo’nun tamamlandığındaki değerinin 5 trilyon dolar etmesi öngörülüyor.
  cisco’nun başkan yardımcısı wim elfrink, kentte dijital altyapının eşiz olduğunu söylüyor;“arabalardan telefonlara tüm şehir birbirine manyetik bir ağla bağlı. plazalarda ise çalışan olmadığını algılayıp, enerjiyi kesen akıllı sistemler olacak. ”
 • eski yillarda,
  gelecegin projesi, gelecegin sehri gibi tanitilan,

  2015 yilina gelindiginde ise basarisiz bir girisim olarak adlandirilan sehir.

  http://www.bbc.com/news/technology-23757738

  evet insaatlar devam ediyor ama beklendigi gibi herkesin akin ettigi bir merkez olamamis.