şükela:  tümü | bugün
 • avalanche ile başlayıp joan of arc ile sonlanan harika bir leonard cohen albümü. yağmurlu günlerde -misal bugün- dinlenmesi pek zevkli bir uzun yol ekürisi. leonard cohen'in sadece famous blue raincoat'dan ibaret olmadığını da kanıtlayan albüm.
 • dress rehearsal rag'de es geçilmemesi gereken enfes bir parçadır, bu albümde, cohen'in en iyi olduğu albümlerden biri bence. en kötü olduğu albüm için (bkz: the future)
 • serbest çağrışım (bkz: the thin line between love and hate)
 • maltepe pazarında rastgelip aldığım ve taptığım bir albüm.. hala var mıdır bilememekteyim..
 • cohen'inkinin yanında benden başka kimin umrunda olur bilemem ama bir godflesh albümüdür ayrıca. godflesh'in death/grind öğelerden sıyrıldığı ve ministry, ilk dönem nine inch nails vb soundlara daha yakın durduğu önemli bir albümüdür. sonrasında bu albüm dub'lanarak bir de remix hali yayınlanmıştı. godflesh kimdir, jesu'dan önce ne yapmış bu adam* merak edenlerin dinlemesi gerekli.
 • bu güzide cohen albümünün kapağındaki leonard cohen ifadesi, bana nedense one flew over the cuckoo's nest posterindeki jack nicholson'ı anımsatır.
 • şüphesiz her leonard cohen albümü kişiseldir. ama bu anlamda songs of love and hate başkadır. öyle kişisel bir albümdür ki cohen için, ozan adeta yalnızca kendi için yapmıştır albümü.

  her şarkı, her nota ve her dize; yaşanmışlıkları aktarmaktan ziyade, bu yaşanmışlıkların kendi içinde muhasabesini yapan, onları içselleştirmekle, bilincine fazla ağır geldiği için ket vurmak arasında bocalayan bir adamın kendiyle didişmesidir adeta.

  cohen diskografisinin 3. albümü olan "songs of love and hate", 22-26 eylül 1970 tarihleri arasında yalnızca 5 günde nashville'de kaydedilmiştir. içerdiği şarkılardan yalnızca "sing another song, boys", cohen'in aynı yılın ağustos ayında katıldığı efsanevi isle of wight konserinde canlı kaydedilmiştir. ancak albümün piyasaya sürülüş tarihi 19 mart 1971'e kadar uzamıştır.

  bu enfes plağın arka kapağında şu satırlar yer alır:

  they locked up a man
  who wanted to rule the world
  the fools
  they locked up the wrong man.

  dedik ya, alabildiğine, hatta ölesiye kişisel bir albümdür bu. cohen yeri gelir, famous blur raincoat'un sonuna sözlü imzasını atmaktan dahi çekinmez. bu albümdeki şarkılar cohen konserlerinin de demirbaşı olmuştur yıllar yılı. bunların içinde biri, dress rehearsal rag, depresif yapısıyla cohen'e bile ağır gelmiş olmalı ki, yalnızca iki kez konserlerde okunmuştur sanatçı tarafından.

  ve elbette:

  (bkz: famous blue raincoat/@protospher)
 • ingiliz godflesh'in tek dikişte bitirilmesi gereken albümü. sene 1996.
 • muhteşem kapak fotoğrafı ile godflesh'in zirve yaptığı albümdür.