• hastası olunası, dizlerde uyutulası, yanaklarından öpülesi bişidir bu songs: ohia.

karanlık gecelerin dostu, epey depresif, folkumsu müzik yapar.

bi lioness olsun, bi tigress olsun, bi captain badass olsun, bi how to be perfect man olsun birbirinden şahane şarkıları vardır.

özetle kanaatimce tom mcrae, nick drake ve benzerlerinden hazzeden bireylerin kulak kabartması gereken bir grup mudur, şahıs mıdır bilemediğim oluşumdur.
  • songs oha ya! oha ya! içimizi çürüttün şeklinde bir ünlem ifadesi.
  • eğer ki songs:ohia lioness albümüyse, fazla depresif grup (grup?). lioness ve de tigress çok etkiler da bence işi daha albüm başında biter, the black crow dibe öyle bir çeker ki (kanımca albümünün en karanlık şarkısıdır zaten)... çıkabiliyorsa dinleyen - ki dinlediğine göre pek "ohh ne mes'udum" da demiyordur, yoksa sıkılır - iyi güçlüdür, ne denir?

"i'm getting weaker, i'm getting thin.
    i hate how obvious i have been.
    i'm getting weaker.
    and i look down and see the whole world,
    and it's fading."

ancak eğer ki didn't it rain'se... bu kez de tam zıttını ifade eder. didn't it rain de, albüm sonunda blue chicago moon da öyle rahatlatır, öyle umut verecek gibi olur ki... her şey çözülür, dinlediğinden memnun olur kişi. jason molina bile değişir kavramsal olarak. genel bi' huzur yerleşir.

"and the endless depression,
    but you are not helpless.
    try to beat it,
    and live through space's loneliness.
    you are not helpless,
    i'll help you to try to beat it."

bir de molina'nın magnolia electric co.'ya başlayışını belirten. onda da daha ortalama songs:ohia çıkar. ne pozitiflikte yönlenmiş, ne depresif/umutsuz şekilde pes etmiş. zaten artık "ben" ya da "sen"den ziyade "biz"ler oluşur. artık ununu elemişlikten midir, "bir de bu açıdan bakalım"cılıktan mıdır bilinmez de... yine albüm açılışında farewell transmissions ile açıkça koyar ortaya bu durumu. hı ama just be simple da güzel noktalar her şeyi, albüm sonuna gelmeden.

sadece:

"try and try and try,
    try and try and tyr,
    to be simple again."

...

o kadar çok lioness dinledim ki... bıkmadım, ancak hissettiklerimden olsa gerek dinlemeye yanaşamıyorum bile.
    didn't it rain'se daha az dinlediğim oldu ama, belki de daha dağınıklıkla, daha "çıkış"la alakalıdır bu. daha çok sevdiğimi biliyorum albümü en azından.
    magnolia electric co. ise en azıydı dinlediklerimden, neredeyse hepsini topluca elde etmiş olmama rağmen. yine de bir bitirmişliğini hep hissettim, sözlerinden yana olsun, müziklerindeki sesliliğin artışından yana...

ama...
    uzak ol benden jason molina. her şekilde. (bir yandan dinleyip bir yandan bunu demek de... her neyse.)
  • kimseyle görüşmek istemediğiniz günlerin veya tüm gün yataktan çıkmamanın fon müziklerini yapan grup.
  • jason molina'nın 1996-2003 yılları arasındaki grubudur. çok temiz bir sese sahip molina arkadaşımız yazdığı sözlerle de insanı kanser etmesini iyi becerir. e buna rağmen neden dinliyoruz, efenim, iyi huyludur en azından.. zamanla düzelir.. yağmurlu havaların müziğidir.. her şey yolundayken pek dinlenmez, biraz denge kaybı gerektirir.

ohia kelimesi de hawai taraflarında rastlanan bir ağaç olan ohi'a lehua ve molina'nın doğum yeri ohio'nun titreşmesi sonucu oluşmuşmuş. (bkz: lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi)

son olarak, songs: ohia demek the lioness albümü demektir.. bkz: berkecan bu tip sözlüklerdeki subjektivitenin doruklarındayım şu an
    coxcomb red, lioness, nervous bride, the black crow, tigress söz birliği etmişçesine üzerinize üzerinize gelirler... çok dert etmeyin, işler yoluna girdiğinde, yüzünüzde beliren hin bir tebessümle birlikte bu beşliyi tekrar dinleyerek intikamınızı alabilirsiniz.
  • the black heart procession'ın aşk kokulusu.
  • dinler dinlemez sabah 6 yagmurlu ve yorgun beyoglu kokusu burnumda, yalnizlik icimde kulagimda ipod sabahin korunde beynimde milyonlarca dusunce ile buldugum zamanlar geliyor hala aklima. o zamanlara gidiyorum, daha bitkin ama daha mutlu oldugumu hatirliyorum, cunku herhangi biri olmak aslinda cok daha fena herseyden.
    neyse iste psikolojik deli yapan grup.
    lionessalbumunu de gecenin 3unde camdan karanlik sokaga bakarak dinleyip de dalip gitmeyen babayigit yoktur kanimca.
  • yalnız ruhların dostudur
  • çok sık dinlenilmemesi gereken bir grup bu. bir kere dinlemeye başlayınca bırakılamıyor da. bilinçli tüketiniz.
hesabın var mı? giriş yap