şükela:  tümü | bugün
  • beypazarı ilçe jandarma komutanı. aynı zamanda jandarma tarihindeki ilk kadın komutandır kendisi.
    -songül yakut, 1997 yılında kara harp okulu’nun jandarma sınıfından teğmen rütbesiyle mezun oldu. bekar olan jandarma kıdemli üsteğmen songül yakut, 7 yıldır jandarma genel komutanlığı’nda subay olarak görev yapıyor.
  • kendisi yüzbaşılığa terfi ettirilmiş ve diyarbakır'a atanmıştır en son çıkan* haberlere göre.
  • başımız sağolsun yüreğimiz yandı.
    şehadetini üzüntüyle öğrendim, halâ bir umut belki yaralıdır diyor içimiz.
    darmadağın olduk bu acının tarifi yok.

(bkz: 31 mayıs 2017 şırnak helikopter kazası)
  • 31 mayıs 2017 şırnak helikopter kazasında şehit düşmüştür.
  • allah rahmet eylesin.

maalesef şehit olmuş komutanımızdır.
  • helikopter kazasında şehit olan cumhuriyet kadını.

örnek alınması gereken bir kadındı ve kadının küçümsendiği dönemde yüksek yerlere gelebilmişti. ordumuzun gururuydu.
    daha fazla yazamayacağım. allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
  • yukarıdaki entryde linki verilen haberlerden birinden 2004 yılındaki röportajından alıntıdır: "songül üsteğmen jandarma olmayı kara harp okulu'ndayken seçmiş. "halkla iç içe olma imkanı olduğu için jandarma sınıfını kendim seçtim" diyen ilk kadın komutan, kendisine en büyük desteği annesinin verdiğini söyledi: "babamı kaybettiğimde 8 yaşındaydım. annem ve kardeşlerim aldığım bütün kararlarda bana destek verdiler. ailemde hiç asker yok. karar verdim, kara harp okulu'na girdim. jandarma subayı oldum. halkın içinde görev yapmayı seviyorum. yaptığınız iyi şeylerin sonucunu çok kısa sürede somut olarak görüyorsunuz." geçen sene kurmay olmak için girdiği harp akademileri sınavını kazanamayan songül üsteğmen, ilk olmanın gururunu ve onurunu taşıdığını ancak kesinlikle kurmay olmak istediğini söylüyor. "

akademiyi kazanamadı. kumpasla haksızlığa uğradı, meslekten çıkarıldı ancak verdiği hukuk mücadelesi sonucunda kendini ispatlayarak görevine döndü.

avukatı şule nazlıoğlu erol da, yakut'un ölümünün ardından paylaştığı mesajda, "bana geldiğinde çok üzgündü. o güzel gözleri çakmak çakmaktı. binbaşı songül iğrenç fetö çetesinin ordudaki uzantılarının hışmına uğrayıp, uzaklaştırılmıştı. sonunda verilen hukuki mücadele sonunda beraat edip çok sevdiği mesleğine döndü. rütbesini aldı ofise geldi. yarbay rütbesini kutladık. tayin olacaktı ayrıl gitme dedim. dinlemedi güzel kızım. tayin şırnak'tı. bugün düşen helikopterde şehit düştü. güzel kızım biz yıkıldık ama sana söz mücadeleye devam edeceğiz. melekler yoldaşınız olsun, yolunuz ışıklarla dolsun. seni üzenlerin hepsi yerle yeksan olsun"
    demişti

songül yakut hayatı boyunca onuruyla dimdik ayakta kaldı, vatanını her şeyden üstün tuttu. onun sevdası türkiye idi. kadına şiddetle mücadele etti, aile içi şiddetle mücadele ve çocuk şube müdürlüğü yaptı. bir gazetecinin, "şiddete uğrayan kadınlara bir çağrınız olacak mı?" sorusuna yakut, şöyle cevap vermişti:

"şiddete uğrayan kadınlar kesinlikle kolluğa başvurmalı. biz eğitimlerimizde, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimizde bu konu üzerine çok duruyoruz. jandarma olarak türkiye'nin her yerinde yanlarındayız. bize sığınabilirler. 156 jandarma'yı mutlaka arasınlar. bu konudaki işlemler karakollar ve ilçe jandarma aracılığıyla gerçekleştiriliyor. kendileri yönlendiriliyor. kadınlarımızın bilinçlendirilmesi için toplum destekli güvenlik hizmeti kapsamında gereken eğitimi veriyoruz. nerelere başvuracakları konusundan sık sık bilgilendirme yapıyoruz kadınlarımıza."

kalbin de gözlerin kadar güzeldi. kadınlara örnek oldun, umut verdin, hayat kurtardın. hayatını feda ettin. nurlar içinde ol.

edit: linkler eklendi
  • balyoz'da yargılanmış, şuan timsah gözyaşı döken akpliler o zamanlar hoca efendileri ile birlikte bu insan için idam çığırtkanlığı yapıyorlardı. allah rahmet eylesin.
  • malatya doğumlu, kara harp okulu mezunu, türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı şehit yarbay.

mekanı cennet olsun.

acılı ailesine allah sabır versin.