şükela:  tümü | bugün
  • eski tomurcuk çaylarının teneke kutusuna koyup üzerine su ekledikten sonra kapağını kapatarak mahallede terör estirdiğimiz kireç tipi...
  • ingiizcesi "burnt lime" ya da "quicklime" olan, inşaatlarda kireç harcı yapımında kullanılacak olan kireci elde etmek için kullanılan kireç özü.
  • sunanın serçeleri kitabında da geçtiği üzere sönmemiş kirece bulanmak önemli dereceden yanık sahibi olmamıza yol açacak, bizleri yürümekten alıkoyacak ve bir sene boyunca evde oturmamıza sebep olacak bir maddedir. işte top peşinde koştururken kirece batan suna da bu sebeple 12 ayını evde bir takım serçelerle* konuşarak geçirmiştir.
  • bulasici hastaliklara yakalanmis canlilari*** gomdukleri cukurlari doldurmak icin kullanilan kirec turu.
  • halk arasında kelle kireç diye de anılmaktadır.
  • cem akas'ın üçlemesinin ikinci kitabıdır ve sözlükle alenen flört etmektedir ya da bu bilinen bir gerçektir ve en son ben farketmişimdir.
    sour adında bir örgütten baheseder ve bu örgütün ayok adlı üyesi şunu anlatır: ...bizim adım adım oluşturduğumuz alternatif sözlük, bir yanıyla çağın yaygın ideolojisini yüklenen sözcükleri bu yükten arındırmayı ve onlara gerçek anlamlarını kazandırmayı, bir yanıyla da artık örneği olmayan bir ansiklopedi haline gelmeyi amaçlıyordu- insanları, yerleri, olayları, şeyleri toplu bir belleğe kaydetmeye çalışıyorduk...
    ayrıca (bkz: #2769356)
  • su ile karıştırılmamış kireç..
    şişenin içine konularak, kapağı kapatılmak sureti ile, eğlenceli bir oyun aracına dönüşebilir.

bu yöntemin, balık avlamada da kullanıldığını duymuşluğum vardır, görmüşlüğüm yoktur, okumuşluğunuz olsun..
  • dilde ve dudakta çıkan aftların üzerine az miktarda konup beklenmesi aftın sönmesini sağlar.
  • antik çağlardan beri grejuva yapımında, daha ileriki zamanlarda ise havan, howitzer vb gibi topların mermilerinde kullanılmış olan tarihin en eski kimyasal silahlarından biri. kullanıldığı malzemelerin yol açtığı ateşi suyla söndürmek imkansızdır çünkü suyla temas durumunda sıcaklığını 200 derece kadar arttırır. gereksiz bilgiler servisi gururla sundu.