şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabah gazetesinde enstantaneler köşesinde muhteşem detay karikatürleri çiziktiren gözlemci matrak kişi.
  aynı gazetenin iç sayfalarında islamiyetin doğuşu, yayılışıyla alakalı "çölden gelen ışık" köşesini çiziyor.
  arasıra müstakil illüstrasyonlarına da rastlanması mümkün.
 • etmekte sözlüğü takip.
 • tiryalik yaratan tespitor.bi de su var farkettiniz mi adamlarindan.sozlukle mutlak bir yerlerden yolunun kesistigini tahmin ettigim karikaturist.gazeteyi pek almadigim icin hergun rica minnet birilerine otuz saniye bi seye bakip geri vercem diye yalvarmama neden olan kisi.olayi cizgilerle parcalamasi ve nesnelere olay ve kisilerle ilgili yukledigi anlamalar,siradisi konulari secmesi artilaridir.olayi yorumlayarak anlatmasi yani bu olayi bu kisi bundan yapar deyip bitirmek yerine,bundan yapar bu yuzdende soyle biridir seklinde tipleri yargilamasi ve bu yuzden bazen sizin sempatik buldugunz biseye kizmasi ya da farkli yaklasmasi yuzunden yuzunuzdeki tebessumun donmasina yol acabiliyo. tespite subjektiflik katmasi bence eksisisidir.
  sozlugun bu curcunali gunlerinde buralarda bir yerlerde olma ihtimali yuksektir ama delikan76,thug love,cyrano dan kendisine yazacak bi sey kalmamistir zannimca.sozluk varken eksikligini duymuyoruz yani o hesap.
 • en sevdigim iki karikaturistten ilk kesfettigim. ikinci kesfimden* ayrildigi bircok nokta var: en belirgini vakur bir durusu olmasi. yigit ozgur gibi oldugunuz yerde hoplatmiyor ama hic sasmadan her karesinde gulumsetebiliyor. "dogru soze ne denir?" hissiyati olusturuyor. yigit ozgur karesini baloncuklara bogarken sonmez in karelerinde konusma balonundan eser yok. kargacik burgacik olmasiyla ayri bir ictenlik kazanan gozlem cumlelerindeyse yigit ozgur diyaloglarinin sizofrenik havasinin aksine ilimli huysuzlugu, bir o kadar da naif babacanligi goruyorum.
 • penguendergisinde genconun yalan dünyası köşesinin çizeridir.
  ve de sebastian carlos un kardeşidir.

  insan böle olunca bunlar ailecek tespit insanları galiba diyor. çünkü öylesine haklı ve de ironik tespitleri var ki... her ne kadar ilk başlarda ısınamasam da genconun yalan dünyası köşesi vazgeçilmezlerimden haline gelmiştir hali hazırda.
 • tahıl ambarı konya ovası ise, o abisiyle birlikte türkiye'nin kıvırcık saç ihtiyacının %15'ini tek başına karşılar. lar.

  günde ortalama 78 kez çay ve sigara içmek için kantine gitmesiyle kantincinin gözünde "vip" statüsündedir. yalnız, ateş taşıma ve bulundurma ruhsatı vermemiş emniyet sanırım, ki yan masadan ateş isteme ortalaması shaq'ın rebound ortalamasıyla eştir.

  *aktüel karikatürlerinde mukayeseli çizgileri enfestir. belediye otobüsleri olsun, kapı mizanpajları olsun, "eski" ve "yeni"yi karşılaştırdığı çizgilerde incecidir.
 • sabah gazetesinde, enstantaneler adlı kösesinde tek karelik karikatürleri yayınlanmış çizer ve tespit insanı.
  http://arsiv.sabah.com.tr/arsiv/ars,ciz,65,1.html
 • bir şekilde aklımızdan geçeni söze ve çizgiye,hikayeye dökebilecek kadar cesur olan,kişiliğimize ve davranışlarımıza ayna tutan çizer.
 • kolpa grosso'da yapmasını beklediğim facebook eleştirisini/tespitini genco'nun yalan dünyası'nda yapmış deli adam.

  facebook profil fotoğraflarında;
  yan tarafa bir yere bakarak poz vermiş sırıtan adam için: "yan duruş foto: biz bu pozların 70'lerde kaldığını sanıyorduk; nereye bakıyorsun öyle?.. o gülüş nedir? cümle alem derhal aşık mı olsun sana ha, ters ışıklarda saadet arayan adam..."

  baseball capli güneş gözlüklü bir poz için: "amerikalı artiz: sanki ohio'da doğmuş... savaş pilotu musun, beyzbolcu musun, formulacı mısın nesin?.. gözlüğüne koduum.."

  sadece tek gözünü yakından çekmiş bir bayan için: "kadraj surat: photoshop filtreleriyle tam bir mühürgöz olmuş kız. sanki holivut yıldızı."

  çocuğuyla poz vermiş bir eleman için: "çocuğuna hayran mı olalım?.."

  benim yerime "kral çıplak" diyen ustaya saygılar. bu haftaki penguen'de de bu mevzuya eğilecekmiş kendisi. inşallah siyah beyaz pozlar ve sevgiliyle birlikte çekilenleri de ele alır.