şükela:  tümü | bugün
 • 1999 yapımı alman filmi. yönetmeni leander haussmann'dır. 1970'lerin doğu berlin'indeki hayatı anlatır. ostalgie akımı içinde değerlendirilebilir.
 • "1999 yapımı alman filmi. yönetmeni leander haussmann'dır. 1970'lerin doğu berlin'indeki hayatı anlatır. ostalgie akımı içinde değerlendirilebilir."

  basligin ilk entrysine ilave olarak:

  dogu berlin dogumlu alexander scheer oyunculuk kariyerine bu film ile baslamistir. basrolde o yillarin atmosferini yasamis ve yasatmistir.
  bu filmin en sevdigim yönü , 1973 dogu almanya yapimi die legende von paul und paula´ ya dair enfes göndermeler barindirmasi.

  --- spoiler ---
  basroldeki eleman merdiven dairesinde paul ile karsilasiyor. 1999 yilinda cekilmis olan filmdeki karakter, 1973 yilinda cekilmis olan "die legende von paul und paula" filminin paul´u ile karsilasiyor. saniyelik bir karsilasma, fakat paul daireye girip ardindan kapiyi kapatinca, kapida "paul und paula" gibi bir seyler yaziyordu. crossover yapmislar, dolayisiyla hikayeleri merdiven dairesinde birbirlerine baglamislar. enfes!
  --- spoiler ---
  o merdiven dairesinin de ayri hikayesi vardir ayrica. paul orada paula´ nin gönlü icin cabalarken az rezillik cekmemistir.

  yine 1973´lü filme dair bir selam ise, dogu alman rock grubu puhdys´in geh zu ihr parcasi. her iki filmde de defalarca caliyor.
  güzel bir tarih yolculugu yapmak icin bahsi gecen iki film arka arkaya izlenmeli diye düsünüyorum. dogu almanya (ddr) meraklilari her iki film ile güzel vakit gecirip, sanatsal anlamda tatmin olacaktir.

  die legende von paul und paula (1973) - imdb
  sonnenallee (1999) - imdb
hesabın var mı? giriş yap