şükela:  tümü | bugün
 • shinichi "sonny" chiba. uzakdoğu dövüş filmlerinin emektar aktörlerinden.
  fukuoka doğumlu olan sonny, küçükken geleneksel japon tiyatrosuna ve karateye meraklıymış. nippon taiiku üniversitesi'nde büyük usta mas oyama koncho ile çalışmış ve sonrasında japon olimpiyat takımına bile katılmış.

  sinemaya 1961'de atılan sonny, toei studios'un açtığı bir yeni yüzler, yeni aktörler yarışmasını kazanmış. the bodyguard (1970) isimli filmi ilk ses getiren çalışması olmuş. dövüş sahnelerinde efsanevi bruce lee'yi bile gölgede bırakacak kadar hayvani bir öfkesi olduğu rivayet ediliyor. uzun süren bir dizi projesinde jubei yagyu'yu oynamışlığı var. japon televizyonunda bir ara "gölge savaşçılar" isimli bir dizide bir kiralık katili de oynamış. 1975'te japonya'da the killing fist* ismiyle bilinen bir filmi uluslararası pazara "the streetfighter" olarak lanse edilince daha da tanınır olmuş.
  oynadığı son rol ise daha çok kendisine saygıdan ona verilmiş olan, heyecanlandırıcı bir rol: hattori hanzo.
  quentin tarantino sonny'yi "gelmiş geçmiş en büyük dövüş sanatları aktörü" olarak tanımlıyor.

  son zamanlarda yıldızı biraz sönen aktörün 125 filmi ve sayısız ödülü var.
 • ozellikle japonlar icin efsane olmus dovus sanatlari aktoru.

  kendisinin ninjutsu'da 4. dan. judo'da 2. dan, kendo'da 1. dan (ki bu yonune ayri bir saygim vardir), shorinji kenpost'da da 1. dan seviyesinde oldugu hatirlanirsa bacagini acabildiginden kelli dovuscu gecinen gudik aktorlerden oldukca farkli bir noktada bulundugu gorulecektir.

  tarantino'nun ona olan hayranligi kendisinin filmlerinde ayreten gozlemlenebilir. zira true romance'deki asil oglanin giris diyaloglari ve sonrasinda chiba'nin the streetfighter filmine gitmesi, pulp fiction'da samuel abinin incil'i de refere ederek yaptigi tetikci repliklerinin de yine chiba'nin fi tarihinde canlandirdigi kiralik katilin tarzi olmasi kendisinin birinci elden belirttikleri olmus, zira kill bill'de de onemli bir rolu vermesi olayi sonuca baglamistir.

  bastan true romance ile merakimizi minciklayan bu sahsiyetin bizim nezdimizde taninirliginin kill bill ile pekisecegi suphesiz iken, dikkatli kisilerin bir zamanlarin teleon'unun gece yarisindan sonra verdigi japon isi aventur filmlerinden de kendisini isirmasi muhtemeldir.
 • (bkz: konnichiwa)
 • oynadığı yüzlerce filmin yanında bir de 1990 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği bir filmi bulunan kült aktör.
 • 1939 kyushu doğumlu japon aktör.

  çevirdiği 120 yi aşkın film (an itibariyle 127) ile popularitesinin hiçbir zaman dinmesine izin vermeyen, yıllandıkça tadından yenmeyen karizmatik aktör.
  ustadın film künyelerinde geçen isimleri de efsane olmuş durumda, şöyle ki bazı film künyelerinde ismi karşımıza sonny chiba olarak çıkmakta iken, bazılarında shin'ichi chiba, shin-ichi chiba, shinichi 'sonny' chiba, shinichi chiba, shinici chiba, sonny j. j. chiba, chiba shin-ichi olarak çıktığı da gözlenmiştir.
 • 82 yaşında, covid 19 nedeniyle yaşama veda etmiş olan sanatçı.

  --- spoiler ---

  sonny chiba, the japanese actor and martial artist, has died at the age of 82 from covid complications, according to japan’s oricon news.

  chiba was a prolific actor in japanese film and tv and was also a noted choreographer. he attracted attention internationally with roles in takashi miike’s deadly outlaw: rekka and battle royale ıı, before playing the sushi chef and retired samurai hattori hanzo in quentin tarantino’s kill bill: volume 1.

  after being talent spotted by the famed toei film studio in the 1960s, chiba (born sadaho maeda) starred in a variety of tv series before appearing in breakthrough film the street fighter, which was an international hit and led to new line cinema founder robert shaye dubbing the actor ‘sonny’.

  --- spoiler ---
 • iyi bir sporcu ve oyuncuydu.huzur içinde uyusun.
 • ışıklar içinde uyu büyük usta.bilim kurguya olan merakımi ilk senin filminle başladi ve bugün senin hatrina g.i samurai filmini bir kez daha izleyeceğim.
 • ışıklar içinde uyusun.. ustalar eksiliyor hep...
 • vefat etmis amcam. birer birer eksiliyorlar, üzücü.
  mekanı cennet olsun.
hesabın var mı? giriş yap