şükela:  tümü | bugün
 • muhammed ali'nin zamanında hurdahaş ettiği boksörlerden biri.
 • muhammed ali karşında dikilirken ilk round'un ilk dakikasında yer yatarkenki resmi ünlü olmuştur.
 • muhammed ali tarafından dövülmeden önce psikolojik olarak alt edilmiş boksör

  http://www.youtube.com/watch?v=zatbr5trnha
 • akıllarda hep muhammed ali karşısında yere ikseksen yatmasıyla kalmış olan big beer lakaplı 184 boyunda 1938 arkansas doğumlu boksördür kendisi. yaşı hakkında bazı ihtilaflar bulunmaktadır. aşırı ilaç kullanımdan vefat ettiği ve evinde karısı tarafından ölü bulunduğu 5 ocak 1971 yılında yaşı tahmini olarak en az 38 en fazla 42'dir. 54 maçlık kariyerinde 50 galibiyet - 39'u knock out- 4 yenilgisi vardır.

  (bkz: song for sonny liston)
 • muhammad ali ile çıktığı ikinci maçta çoğu kişiye göre maça devam edebilecek durumdayken 1. round'da knockout olmuş ve ayağa kalkmak istememiştir. bu olay facing ali belgeselinde diğer efsaneler tarafından da dile getirilmiştir. liston'un o dönemler sadece para için maça çıktığı ve sonucu umursamadığı söylenmiştir. tabi ki bu ali'nin galibiyetini gölgeyecek bir iddia değildir sadece liston olması gerekenden daha kısa bir sürede yenilmiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=uzwynvblj4i
 • çok güçlü, sağlam bir boksördü. 50 galibiyetinin 39'u nakavtladır. 1962-1963 yıllarında floyd patterson gibi bir ismi 2 mücadelede de fena benzetmiştir. yaptığı 54 maçın sadece 4 ünü kaybetmş olup bunun 2 si muhammed ali'ye karşıdır.

  onu izlemek bir zevktir.
 • pek bilinmez ama organize suç gruplarıyla da yakın ilişkileri vardır. yine de iyi boksördü rahmetli.

  http://en.wikipedia.org/wiki/sonny_liston
 • boksu hapishanede öğrenmiş, babalarından sürekli dayak yiyen 14 kardeşten biri*.

  38 yaşında, eşi tarafından evinde ölü bulunmuştur. olayın üzerinden neredeyse elli yıl geçmiş olmasına rağmen ölüm sebebi tartışılmaktadır.

  polis, ölümün aşırı doz eroinden kaynaklandığını duyurmuşsa da pek kimseyi inandıramamıştır. yakınları sonny'de manyaklık derecesinde iğne korkusu olduğunu ve iğne yoluyla eroin almış olmasının mümkün olmadığını iddia etmiştir. las vegas polisi ise kendisinin eroin bağımlısı olduğunun bütün teşkilatça bilindiğini savunmuştur. yine de cinayet kurbanı olduğu kanısı yaygındır.

  sonny'nin uyuşturucu, kumar, tefecilik gibi türlü pis işlere bulaştığı bilinmekte, kazancın paylaşımından kaynaklanan ihtilaflar sonrasında öldürüldüğü düşünülmektedir. onlarca teorinin birine göre, 1965'te muhammed ali'ye karşı yaptığı ikinci maçta yaşanan meşhur phantom punch vakasında kendisine söz verilen paranın ödenmemesi, mali durumu giderek kötüleşen sonny'nin para için ısrarcı olmaya başlaması ve çeteyi şikeyi açıklamakla tehdit etmesi sonunu getirmiştir.

  muhammed ali'ye karşı yaptığı iki maç, hem kariyerini hem hayatını büyük ölçüde yönlendirmiş görünüyor.
 • muhammed ali'yi kurusıkı silahla altına sıçırtmıştır, muhammed ali sonny'nin kafasını kelimelerle sikerken silah ortaya çıktığında karizmasını yerlerde bırakıp kirişi kırması oldukça komik.
 • eline silah alıp delikanlılık yapmasının bedelini mafyanın oyuncağı olarak hazin bi şekilde ölmesiyle ödemiş boksördür.