şükela:  tümü | bugün
 • 1956 kaydı saxophone colossus albümünde açılış parçası st. thomas'da melodiyi ritimden azıcık geç çalar. ama parça boyu hep aynı geçlikte çalar. insan şaşar nassıl böyle güzel çaldığına. tabii davulda max roach'un olmasının faydaları da göz ardı edilemez.
 • kendi gelistirdigi burundan nefes alma teknigiyle hayvani uzunlukta notalar calabilen kisi.
 • (bkz: oleo)
 • tenor saksafon deyince akla gelen iki kişiden biridir. diğeri john coltrane dir. gerçi lis yıllarında alto sax ile başlasa da , bir süre sonra tenor sax a geçmiştir. "+3" albümü dinlemekten bıkılmayacak kadar güzeldir.
 • gerçek ismi theodore walter rollins , nickname'i ise newk olan amerikalı ünlü caz müzisyeni.john coltrane'in caz dünyasındaki yükselişinden önce eleştirmenler tarafından döneminin en iyi tenor saksafoncusu olarak gösterilmekte ve new york sokaklarında yaşayan bir efsane olarak dolaşmaktaydı.1959 yılında aktif müzik yaşamına ara verip 1961 yılında geri döndüğünde ise tahtında john coltrane oturmaktaydı artık.müziğe ara vermeden önce sololarında kullandığı hızlı fakat bir o kadar da melodik cümleler , yerini altmışlı yılların free etkileşimlerine bırakmış ve çalıştığı müzisyenleri de free jazz'ın parlayan yıldızlarından seçmişti.kendine has tenor tonunu yakalamak için ise özel olarak modifiye ettirdiği 130/2'lik bir berg larsen ağızlık kullanmaktaydı.
 • william burroughs ile birlikte eroin kullanmanin omru uzattiginin kanli canli kaniti - tabi eger 20 yasinda overdose'dan olmezseniz. 1955 work time albumu ile "ulan yeter bu kadar eroin, biraz da is yapalim" demis ve yaptigi muzikle herkesi dumur etmistir.
 • bu yil dorduncusu duzenlenen rochester caz festivalinin acilis gununde verdigi konserle 75 yasinda olmasina ragmen yetenegini bir kez daha kanitlamis tenor saksofoncu
 • 1995 yılında , parliament jazz festivali kapsamında, harbiye açıkhava tiyatrosu'nda konser vermiş efsanevi müzisyen.
 • 1930 yılı new york doğumludur. müzik yaşantısına piyanist olarak başlamış, daha sonra alto saksafon, son olarakta tenor saksafona yönelmiştir. 1950 yılında silahlı soygun suçundan 10 ay hapis yatmıştır. 1952'de bu sefer eroin bulundurmaktan hapis cezasına çarptırılmıştır. yaşantısı bir şekilde bu kriminal olaylarla eşleşen üstadın 1958 yılında çıkardığı "the freedom suite" albümü caz dünyası için bir başyapıttır.
 • yorucu bir koroner yoğun bakım nöbetini "keyifli" -evet, keyifli- kılabilen büyük üstat, caz tarihinin her yöne çekilebilen ve her türde eserler verebilen tanrısı.

  ekg değerlendirirken st. thomas ile st elevasyonlarını belirgin kıldı, you don't know what love is ile unstable angina tanısı koydurdu. bir başka zamanda, bir başka hastaya t-pa başladığımda oleo'yu çalıyor, softly, as in a morning sunrise ile sabahın ilk ışıklarını yüzüme vuruyordu.

  hakkında yazılacak çok şey var daha, ancak bu kendisine sunmak istediğim küçücük bir teşekkür olsun. iyi ki varsın newk!