• 1956 kaydı saxophone colossus albümünde açılış parçası st. thomas'da melodiyi ritimden azıcık geç çalar. ama parça boyu hep aynı geçlikte çalar. insan şaşar nassıl böyle güzel çaldığına. tabii davulda max roach'un olmasının faydaları da göz ardı edilemez.
  • kendi gelistirdigi burundan nefes alma teknigiyle hayvani uzunlukta notalar calabilen kisi.
  • (bkz: oleo)
  • kariyerinin en ustlerinde gezinirken bir anda muzigi ve kendisi hakkinda kararlar vermek/dusunmek icin kariyerine iki sene ara vermis ve bu zamani williamsburg koprusu'nde calisarak gecirdikten sonra 1962 senesinde muhtesem the bridge albumuyle caz sahnesine geri donmus tenor saksofoncu. john coltrane ile kiyaslanacak kadar iyidir kendileri.
  • tenor saksafon deyince akla gelen iki kişiden biridir. diğeri john coltrane dir. gerçi lis yıllarında alto sax ile başlasa da , bir süre sonra tenor sax a geçmiştir. "+3" albümü dinlemekten bıkılmayacak kadar güzeldir.
  • gerçek ismi theodore walter rollins , nickname'i ise newk olan amerikalı ünlü caz müzisyeni.john coltrane'in caz dünyasındaki yükselişinden önce eleştirmenler tarafından döneminin en iyi tenor saksafoncusu olarak gösterilmekte ve new york sokaklarında yaşayan bir efsane olarak dolaşmaktaydı.1959 yılında aktif müzik yaşamına ara verip 1961 yılında geri döndüğünde ise tahtında john coltrane oturmaktaydı artık.müziğe ara vermeden önce sololarında kullandığı hızlı fakat bir o kadar da melodik cümleler , yerini altmışlı yılların free etkileşimlerine bırakmış ve çalıştığı müzisyenleri de free jazz'ın parlayan yıldızlarından seçmişti.kendine has tenor tonunu yakalamak için ise özel olarak modifiye ettirdiği 130/2'lik bir berg larsen ağızlık kullanmaktaydı.
  • william burroughs ile birlikte eroin kullanmanin omru uzattiginin kanli canli kaniti - tabi eger 20 yasinda overdose'dan olmezseniz. 1955 work time albumu ile "ulan yeter bu kadar eroin, biraz da is yapalim" demis ve yaptigi muzikle herkesi dumur etmistir.
  • bu yil dorduncusu duzenlenen rochester caz festivalinin acilis gununde verdigi konserle 75 yasinda olmasina ragmen yetenegini bir kez daha kanitlamis tenor saksofoncu
  • 1995 yılında , parliament jazz festivali kapsamında, harbiye açıkhava tiyatrosu'nda konser vermiş efsanevi müzisyen.
  • 76 yasinda olmasina ragmen inanilmaz bir canli performans sergileyebilen son caz efsanelerinden. son albumu "sonny, please", http://www.sonnyplease.com/ adresinden elde edilebilir, ayni sitede albumun tanitimi da mevcut.
hesabın var mı? giriş yap