şükela:  tümü | bugün
  • ultrason dalgalarının akustik kavitasyon* oluşturmasını, bu kavitasyon sonucu reaksiyonların başlaması ve hızlanması ile ilgilenen kimyanın alt dalıdır.

    ultrason dalgaları, moleküllerin titreşimsel enerjisiyle direkt etkileşecek dalga boyunda olmadığından dolaylı** akustik kavitasyon sonucu reaksiyonu etkiler. akustik kavitasyon da baloncukların oluşumu, genişlemesi ve içe çökmesi olan üç aşamadan oluşur. baloncuklar oluşurken ve gelişirken dışarıyla enerji alış verişinde bulunmazlar, tutabildikleri bütün enerjiyi tuttuktan sonra birden içeri çöküp kısa süre içersinde o enerjiyi etrafa salarlar. bu da küçük alanda yüksek basınç ve sıcaklık oluşmasına sebep olur, kısa sürede de olsa çevredeki moleküllerin reaksiyon başlatmasında veya başlamış reaksiyonu hızlandırmasında katkısı olur. bu teori ultrason destekli sentez yapımında ve başka alanlarda kullanılmaktadır.

    **hız=frekans* dalga boyu, hız sesin sudaki hızı* 1435m/s frekans da 20k hz civarında yani dalga boyu da 0.71 metre molekülun bağ mesafesinden çok daha uzun.