şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sosyetik mühendislik dallarıdır.
    bizim zamanımızda kimya, elektrik, makina, inşaat, maden, gıda, tekstil, orman, metalurji vb. mühendislik dalları vardı.
    şimdi bakıyorum kıyamet gibi mühendislik dalları var.(belki bunlar önceden de vardı ben cehaletimden bilmiyordum.)
    devir değişti, çelik bile değişti tabi ki normaldir bunlar.
    öyle yani.
    de,
    kontrol mühendisi ne amk?
    sistem mühendisi ne?
    seramik mühendisi ne?
    tasarım mühendisi ne?
    tıp mühendisi ne?

edit: birazdan mühendisin biri gelecek ve gerekçeleriyle bazılarımıza muhteşem bir ayar verecek.
    (bkz: burası karışacak vaziyet alın)

edit: ayarlar geldi.
    benim gibi yazarlar için yeni bir mühendislik daha geliştirilmeli.
    (bkz: cehalet mühendisliği)
    öz eleştirimi de yaptım ama son olarak şunu söyleyeyim.
    bazıları harbiden de çok zorlama geliyor bana.
    ürün çeşitlemesi gibi.
    malum, özel üniversitelere de öğrenci lazım.
    `nickini değiştiren yazar adlı arkadaşın verdiği bakınızdaki satış mühendisi mesela.pazarlamacı işte.
  • (bkz: işletme mühendisi)

yok artık ebesinin amı.
  • mekanik + elektronik

(bkz: mekatronik mühendisliği)
  • iş ilanlarında bol bol görüneni (bkz: satış mühendisi)
  • (bkz: toplum mühendisliği)

imamhatiplere ek puan var imiş.
  • eskiden bilimle uğraşan bir insan bunun teorisiyle de pratiğiyle de ilgilenirdi. bir konuda uzmanlaşmaktansa, her tarakta bir bezi olurdu. ama zamanla bilim ve teknoloji ilerledikçe uzmanlaşma da gerekli hale dönüştü.

ne oldu mesela? sanayi devrimi oldu, fabrikalar kuruldu, makineleşme başladı ve makine mühendisliği, kimya mühendisliği gibi dallar ortaya çıktı. yine aynı dönemde, daha önceden nüvesi bulunan elektrik mühendisliği gelişti. 20. yüzyılın başında havacılık denemeleriyle uçak mühendisliği çıktı. bir sonraki adım uzay mühendisliği oldu.

insanlık gelişme kaydettikçe, hesaplama ve uzmanlık demek olan mühendislik de dallana budaklana büyüdü gelişti, yeni alanlara açıldı.

günümüze geldiğimizde tıp mühendisi diye bir şey çıktı ortaya. çünkü yüksek teknolojili tıbbi aygıtlar şu anda bir hastanenin olmazsa olmazı haline geldi. entry'nin başında andığım da vinci'nin adını taşıyan ve cerrah kontrolüyle ameliyat gerçekleştirebilen bir robot var örneğin.

yani mühendislik dallarının çeşitlenmesi, bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle koşut. şu anda aklımıza hayalimize gelmeyecek mühendislik dallarının ileride doğmayacağını söyleyemeyiz. her işi uzmanına bırakalım ve keyfimize bakalım diyorum ben.
  • oyun mühendisliği ve alt dalları.
  • hayatında fabrikada çalışmayı bırak, fabrikaya girmemiş adama dert olmuş dallar. kontrol mühendisiymiş, kaynak mühendisiymiş, proses planlama mühendisiymiş. bunlar uydurma geliyor olabilir ama spesifik işlere yönelik eğitimlerle ve tecrübe ile insanların ünvanları değişiyor.

kimse gelip de merhaba ben planlamadan ahmet, kimya mühendisiyim, makina mühendisiyim diyerek tanışmıyor. cahilseniz sorun, öğrenin. zaten bu tarz mühendisliklerin bölümleri yok okullarda çoğunlukla. adam makina mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi bir bölüm sonrasında, çalıştığı koşula bölüme göre belirliyor ne olduğunu. gerekiyorsa master yapıyor ya da diploma programını spesifik bir şey üzerine belirliyor da uzmanlığını alıyor eline. iş başkadır, işin mühendisliği başkadır.

sonra bu tip şaka topları başvuru yapıyorlar, alınmayınca da neden alınmadım diyorlar.

neden acaba?

- ne mezunusun
    + makina
    - uzmanlığınız nedir?
    + e işte mühendisim
    - teşekkürler biz sizi ararız