şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: son care)
 • zor kitap. d.h. loverence mi ne ööle birileri yazmı$
 • kitap giderek abazala$ıyo. tokuş bölümleri var
 • çok güzel, akıcı ve ilk okuduğumda aptalca nedenlerden* ağladığımı anımsıyorum. ilk okuduğum d h lawrence kitabıydı*.

  (bkz: elf akilli bkz vermeyi ogrendi)
  (bkz: gecmis olsun)
 • d.h.lawrence'ın otobiyografik romanı.
 • "delikanlı yakasını çözerken miriam'a baktı ve gördüklerini hiçbir zaman unutamaya-caktı. önce kızın güzelliğini fark etti, gözleri kamaştı sanki. aklına getirmeyeceği kadar güzel bir vücudu vardı kızın. delikanlı öylece kalakaldı, ne yerinden kımıldayabiliyor, ne de ağzını aça-biliyordu. hayret dolu bakışlarla yarı gülümseyebildi. sonra delikanlı arzuladı onu, ama kıza doğru ilerlerken, biraz yakarış ifadesiyle kalkan ellerle karşılaştı. paul, miriam'ın yüzüne baktı ve durdu. kızın iri kestanerengi gözleri dalgın dalgın, sevgiyle dolu ve uysal uysal onu seyrediyordu. kendini kurban etmeye hazırlanmış gibi bir yatışı vardı. evet vücudu paul'un önüne serilmişti ama, gözlerinin içindeki boğazlanmayı bekleyen bir yaratığın bakışı gibi bir ifade, delikanlıyı olduğu yerde durdurdu. kanının bütün ateşi sönmüştü. üzerine soğuk bir gölge düşmüş gibiydi: 'beni istediğinden emin misin?' diye sordu."
  d h lawrence
 • annesine düşkün bir erkek arkadaşa sahip kadınların mutlaka okuması gereken kitap.
 • nottinghamshire kömür ocağında maden işçisi bir baba ile aydın, oğlunu okumaya sevkeden öğretmen bir annenin çocuğu olan ve 1885 yılında doğan, birinci dünya savaşı'ını sıkıntılar içinde geçiren davis herbert lawrence'ın aşkı ve aileyi sorgulayan, kendi ailesi gibi madenci bir babanın maden kasabasındaki ailesini, özellikle annenin oğullarıyla ilişkisini ve oğulların da sevgilileriyle ilişkilerini anlatan 1913 yılında yazdığı romanının adı. annesi 1910 yılında öldükten sonra lawrence, ‘annemi bir sevgili gibi sevdim’ demiş, gündüzleri öğretmenlik yapan yazar, anne saplantısına kapılmış ve bunu çözmeye çalışırken 1913 yılında oedipus kompleksi etkisindeki “oğullar ve sevgililer" adlı başyapıtını yazmıştır.
 • her erkegin yasadigi ve yasamaya mahkum oldugu anne-sevgili karsilastirmasini ve erkegin hayatina giren iki kadin arasindaki cekismeyi anlatan cok guzel bir roman.
  ilk bakista kitabin kalinligi insani korkutabilir ama cok akici sekilde yazilmistir.okuyan her erkek kendinden birseyler bulacaktır,okuyan her kadın da erkek arkadasının annesine neden bu kadar düskün oldugunu belki biraz anlayacaktir.