şükela:  tümü | bugün
  • freudyen bir romandır. mükemmeldir. ilk sevgili annedir ve o da bizi tee oedipus kompleksine götürür. hepsi ve daha fazlasıdır.

ha ben bu entryi niye girdim? kitabın içinden, yıllar evvel saklayıp unuttuğum, teki 1'er dolardan 5 adet banknot çıkınca sen de entry girerdin. evde bir kitaplığının olmasının, okumanın faydasına bak, hey yavrum. oysa bir e-kitap bu kıyağı yapar mı size? darısı tüm kitap kurtlarının başına!
  • --- spoiler ---

her biri, öbürünün çirkinliğini bağışlatan ne varsa unuttu ve kavga başladı.

--- spoiler ---

erkeklerin neden ana kuzusu olduğunu gayet net anlatır.

roman gibi romandır. bunu okuduğunuzda nothingham'da bir madenci aile nasıl oluyor, anlarsınız. öte yandan "yüzü elma baharı gibiydi" ifadesi de akıllara zarardır.
  • hamlet'e giydirilmiş oedipus kompleksli biçimsiz kıyafetin rengi silik bir sonbahara çalar. d h lawrence'ın bizzat kendisi, yine bir gertrude evladı paul kardeşimizin annesine beslediği hastalıklı hislerini kutsal bakire miriam'ın ateşli bedeninde iyileştirme beceriksizliği ise nabokov'un da lolita'sına aynen yaptığı gibi, tatmini imkansız tutkunun tastamam parlak kızıl- koyu kahve tonlarındadır.
  • "delikanlı yakasını çözerken miriam'a baktı ve gördüklerini hiçbir zaman unutamaya-caktı. önce kızın güzelliğini fark etti, gözleri kamaştı sanki. aklına getirmeyeceği kadar güzel bir vücudu vardı kızın. delikanlı öylece kalakaldı, ne yerinden kımıldayabiliyor, ne de ağzını aça-biliyordu. hayret dolu bakışlarla yarı gülümseyebildi. sonra delikanlı arzuladı onu, ama kıza doğru ilerlerken, biraz yakarış ifadesiyle kalkan ellerle karşılaştı. paul, miriam'ın yüzüne baktı ve durdu. kızın iri kestanerengi gözleri dalgın dalgın, sevgiyle dolu ve uysal uysal onu seyrediyordu. kendini kurban etmeye hazırlanmış gibi bir yatışı vardı. evet vücudu paul'un önüne serilmişti ama, gözlerinin içindeki boğazlanmayı bekleyen bir yaratığın bakışı gibi bir ifade, delikanlıyı olduğu yerde durdurdu. kanının bütün ateşi sönmüştü. üzerine soğuk bir gölge düşmüş gibiydi: 'beni istediğinden emin misin?' diye sordu."
    d h lawrence
  • annesine düşkün bir erkek arkadaşa sahip kadınların mutlaka okuması gereken kitap.
  • türkçeye oğullar ve sevgililer olarak çevrilmiş mükemmel bir d.h lawrence eseri.
  • hala filmlestirilmemis olmasina cok sasiyorum. bazi romanlar var boyle, tam film yapmalik, plot cok uygun, ama es gecilmis bir sekilde. calvino'nun agaca tuneyen baron'u da oyle, mesela. neyse, yapilmasin zaten.
  • kitap giderek abazala$ıyo. tokuş bölümleri var
  • zor kitap. d.h. loverence mi ne ööle birileri yazmı$