şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • sonsuz boyutlu uzayda birbirine eşit uzaklıkta sonsuz nokta seçebiliyoruz, uzaydaki toplam nokta sayısı da sonsuz, ama bu iki sonsuz birbirine eş değil malesef. birbirine eşit uzaklıkta sonsuz nokta sayılabilir sonsuzlukta (bkz: alef sıfır), uzaydaki toplam noktalar ise sayılamaz sonsuzluktalar (bkz: süreklilik problemi). iki sonsuzluk birbiriyle birebir eşleşemez, yani sonsuz boyutlu uzaydaki sonsuz noktanın herbirine bir koşesi denk gelecek sonsuz kenarlı bir düzgün sonsuzyüzlü olamaz. dolayısıyla sonsuz boyutlu uzayın tek bir noktaya denk olduğu teorim çökmüş bulunmaktadır.
    (ulan, bi an evrenin sırrını keşfettim sanmıştım haa..) (bkz: nasıl yakalamıştık saçlarından baharı)

yannız benim anlamadığım, bilim adamlarının, kah 4 olsun, kah 11 olsun, veyahut 26 olsun, neden illa ki n boyutlu uzaylarla ilgilendikleri. yani açıkça ortada ki zaman geçtikçe ihtiyaç hissedilen boyut sayısı artıyor, n yükseliyor. şunu sonsuza bağlayıverin, bir sonsuz boyutlu evren modeli oluşturun, matematiğini oturtun, bizi de yok evrenin sırrını buldum, yok hayatın anlamına nail oldum diye durduk yere helecanlandırmayın kardeşim...
  • icinde tanimlanmis bir sonsuz boyutlu kurenin hacminin sifir olacagi uzaydir.

(kure tanimi n boyutlu uzayda : x1^2 + x2^2 + .... xn^2 = r^2 dir. en yuksek hacime 7 boyutlu uzayda ulasilir ondan sonra hacim surekli duser)
  • (bkz: yağlı yağ)
3 entry daha