şükela:  tümü | bugün
 • edit2: işte ben metrobüse bu insanlarla biniyorum. arkadaşlar argüman çok basit.

  öncül 1- benevolent god, yani allah hatasız bir şekilde adildir.
  öncül 2- allah, kendisinin varlığına inanmayanlara sonsuz cehennem vadediyor.
  öncül 3- diğer bütün düşünce ve eylemlerde olduğu gibi, inanmama kararı da sınırlı beyinsel sürecin bir sonucudur.
  öncül 4- bu biyolojiyik süreci kontrol edemediğimizden, etsek bile kapasitemiz sınırlı olduğundan verdiğimiz karar, bir matematik problemini yanlış çözmekten farklı değildir.

  öncül 5- sonsuz ceza, tanımı gereği ceza değildir. bitmez. milyonu milyarı yok. bitmez işte aq. dolayısıyla insan söz konusu olduğunda hiçbir suç-ceza oranına oturamaz.

  therefore.:

  1- adil olduğunu iddaa edip sonsuz ceza vaadeden bir tanrı konsepti gerçek olamaz.
  2- adil olduğunu idda ettiği açık olan bu tanrı aslında sonsuz ceza vadetmiyordur, yanlış yorumlanmıştır. (yalan)

  therefore 2: aklınızı sikiyim.

  edit: olm çok şeyapmayın la allah yok zaten, hani altta kurduğum iki üç cümleyi anlayabilmek için üzerine düşünüp tartışma ihtiyacı hissediyorsanız fonksiyonel değilsinizdir .
  _

  allah tarafından verilmiş sınırlı iradeye ve akla sahip aciz bir varlık olan insanın; sınırlı aklıyla verdiği kararlar doğrultusunda sonsuz adalet ve merhamet sahibi olduğu iddia edilen allah tarafından sonsuza kadar yakılmasının adil olmayışıdır.

  100 yaşına kadar hayatının her saniyesini über kötülükler ve günahlarla geçirip allah'ı da inkar eden bir adam yine sonsuz cezayı hakedemez. 1 milyar, 10 milyar yıl demiyorum. sonsuz diyorum. akıl almaz acılarla dolu cehennem hem de.

  "halidine fiha ebeda". allah'ı inkar edenlerin sonsuz cehennemde yanmayacağını kuran okumuş hiçbir müslüman iddia edemez elbette.

  aynı adaletsizlik cennete de uyarlanabilir ama ceza daha dikkat çekici.
 • sonsuz cehennemin adil olmaması bir yana, böylesine kestirip atmacı bir yaklaşım aynı zamanda ne ekonomik açıdan fizibiliteye sahiptir ne de etkin, etkili ve verimli bir cezalandırma yöntemidir. amacımız bireyi ıslah edip kazanmak olmalı tanrıcığım.

  .
 • içinden sonsuz ve adil çıkarıldığında hakikat bulan ifade.
 • bunu diyen homosapien eğer kendisi tanrı olsaydı daha adil bir sistem getirebileceğine inanır.
  tanrı diyor bi de. sen daha noktalama işareti kullanamıyorsun, tanrı olmak senin neyine bre dürzi?
  bakkala yollasam 2 ekmek alamayacak adama klavye verirsen böyle olur.

  not: tanrı inancım yok ama bir tanrı olacaksa bari türkçe biliyor olsun. bu ne la böyle? sokarım noktalama işareti kullanamayan tanrıya. (bacağımı)
 • sınırlı düşünme yetisi ile ancak bu tespit sıçılır. yaratıcı idrak edemeyen zekayı niye sonsuz cehenneme soksun. lan gerizekalı bir siz akıllısınız değil mi? biz de vermediği idrak gücü ile kendisini anlamaya imkanı olmayacak, tabiri caizse 6 yaşındaki çocuğa integral sorup da sonsuz cehennemde bırakacak bir yaratıcıya inanacak kadar gerizekalıyız zaten.

  şöyle küçük beyninle biraz düşünsen anlayacaksın aslında ama içki içerken, tuttuğunu sikerken vicdan azabı çekmemek için mantıksal mastürbasyon yapıyorsun ama bunun sen bile farkında değilsin. ulan hangi yaratıcı adaletsiz bir kanun indirir hadi bunu iddia eden bir dinin olduğunu varsayıyorsun, bu kadar insan salak değil mi senin o küçücük beyninle düşündüğünü düşünemediğinden adaletsiz bir yaratıcı için dünya zevklerinden el etek çekmiş vaziyetteler.
 • doğrudur.
  insanları bu şekilde tehdit eden dinin tanrısının aynı zamanda merhametli olduğunun iddia edilmesi de işin ironisidir.
 • 50 yıl yaşamış ve hala kötülükte ısrar eden birisi için çıkıp da biraz daha yaşasaydı belki iyi biri olacaktı ve cehennemi hak etmeyecekti demek oldukça saçma görünüyor. kuran’a göre, adam kötülük üzerine ölürse, yaşamına devam etse bile kötü olacağı yönünde delil vardır. 50 yıl da iyi biri olmak için yeterli. hatta bundan azı da oldukça yeterli elbette. kuran, öğüt alınabilecek bir süreyi yeterli görüyor.

  feryat edip dururlar orada: “rabbimiz, çıkar bizi de önceden yaptığımızdan başka şey yapalım. barışa ve hayra yönelik iyi bir iş yapalım.” sizi biz, öğüt alanın öğüt alacağı bir süre ömürlendirmedik mi? uyarıcı da geldi size. hadi, tadın bakalım azabı! zalimler için hiçbir yardımcı yok artık.

  fatır suresi, 37

  en fazla 100 sene yaşayan bir insan için, dünyalık bir görüşle, 50 yıl gayet uzun bir süre aslında. 50 yıl iyi olan bir sürü insan varken, birinin kötü insan olması bahane değil, neden o süre içerisinde iyi bir insan olamadığı sorgulanmalı, bunda da kişinin kendi iradesinin sorumlu olduğu gayet açık. o kendini bir halt zannedip kötü biri oldu, kötülüğü seçti ve cezasını çekecek, hepsi bu.

  sonsuz azabın adaletsizlik olmadığı ile ilgili harika bir yazı:

  http://allahateslim.com/…nsuz-azap-adaletsizlik-mi/
 • sonlu eylemin cezasının sonsuz olması saçmalığıdır. bu kadar.

  paragraflarca boş konuşarak yok sayılamaz.