şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evrenin sonsuz hassasiyet ile çalışmadığının kanıtıdır. çünkü eğer öyle olsaydı asla uyanamazdık. bu aynı zamanda evrendeki tüm etken sayısının da sonlu olması demek. etken sayısı sonlu da olsa tüm etkenler irrasyonel (birimler ile) çalışır. dolayısıyla etken sayısının sonlu olması, kestirilemez determinizm felsefesini ya da heisenberg belirsizlik ilkesini rafa kaldırmaz.. fakat heisenberg’in ‘’sonsuz hassasiyette bir parçacığın konumu ve hızı (momentumu ya da enerjisi) belirlenemez’’ ifadesi tartışmaya açık. sonsuz hassasiyet yoktur ve düşünülemez...
  • fizik bilmeyen yazarın asılsız iddiası.

edit: bilmeyen arkadaşlar için, ince yapı sabiti (bkz: fine structure constant) kuantum elektrodinamiğinin etkileşim kuvvettini veren temel ve birimsiz bir numaradır. yüksek mertebede kuantum etkileri de hesaba katılarak, teorik olarak tahmin edilen değer, deneysel olarak ölçülen değerle virgülden sonraki ilk 10 basamağa kadar uyuşmaktadır ve fizik tarihindeki en hassas ölçümlerden biridir. 10. basamaktan sonrasını daha yüksek mertebede kuantum etkileriyle hesaplayabiliyor olsak da, deneysel olarak bu etkiyi ölçebilecek güce sahip değiliz henüz.

ancak bu gerçek bile yazarın iddiasını yanlışlıyor, çünkü daha hassas ölçümlerle istediğimiz kadar basamağı elde edebiliriz çünkü doğa sonsuz hassasiyette çalışır.

dipçik: filozof reyiz
  • sonsuz hassasiyeti 100 trilyon sinapslı ilkel bir kafa ve giriş seviye temel fizik bilgisi ile mi çürüttün helal olsun bee
  • (bkz: sonsuzlukları endüktif kavradım yalan dünya senden bezdim)