• (bkz: bengi dönüş)
    (bkz: nietzsche)
  • (bkz: groundhog day)
  • nietzsche, "yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacak, yaşamdaki her şey sana dönecek, kendim bile " derken, bunu (bengi dönüş) etik anlamda; oluştaki yaratıcılığın, en yüksek yaşama gücünü elde etmenin, acıyla başa çıkmanın ve üst insan’ı meydana getirmenin aracı olarak dile getirmiştir.

bildiğimiz ve emin olduğumuz şudur; her şey değişir ve aynı nehirde iki kere yıkanılmaz.*
    kimse sonsuz kez aynı hayatı yaşamayacak. hadi, sonsuz kez yaşadı diyelim, aynı hayat olmayacak. zaten olmasın; bir tanesi bile ağır geliyor.
  • şimdi darkı kapat ve netfilişki yavaşça yere bırak.
  • beni görülen bazı rüyaların çıkmasının nedenlerinden biri bu olabilir mi diye düşündürür bazen.
  • evren o kadar determinist mi ? bunun cevabı evetse ihtimal verilebilir bir önerme. fakat atom altı parçacıklar olasılıksal davranış sergiliyor ve bu durum sonsuz ihtimaller doğuruyor.

yani evren sonsuz kez patlayıp çökebilir, fakat her defasında farklı evrenler oluşur. sen hiç olmayacaksın diğerlerinde.
  • bilim için anlamlı olabilir belki ama, hatırlamadıktan sonra, sahıslar adına reel bir manası yok denilebilecek önerme.
  • "sonsuz kez aynı hatayı yaşamak" şeklinde okuyunca beynim, bir düşündüm "ne farkı var ki?" diye.
    beynim yine çok sıfır önde benden.
    yok.
    ha anlar mıyız? hikayeler biriktiririz, sağına soluna serpiştiririz o kadar.

hay benim analitik beynime!!!

edit: tanım: bilemedim şimdi.
hesabın var mı? giriş yap