şükela:  tümü | bugün
  • biraz kıyısından köşesinden de olsa bununla ilgili olabilecek iki tane filmi bırakayım:

(bkz: about time)
    (bkz: looper)
  • eğer öyle ise, hiç ders almamışım önceki yaşantılarımdan.
  • nietzsche, "yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacak, yaşamdaki her şey sana dönecek, kendim bile " derken, bunu (bengi dönüş) etik anlamda; oluştaki yaratıcılığın, en yüksek yaşama gücünü elde etmenin, acıyla başa çıkmanın ve üst insan’ı meydana getirmenin aracı olarak dile getirmiştir.

bildiğimiz ve emin olduğumuz şudur; her şey değişir ve aynı nehirde iki kere yıkanılmaz.*
    kimse sonsuz kez aynı hayatı yaşamayacak. hadi, sonsuz kez yaşadı diyelim, aynı hayat olmayacak. zaten olmasın; bir tanesi bile ağır geliyor.
  • 0 - 0 biten lecce - cagliari maçını banttan izlemek gibidir.
  • evrenin hayatı budur zaten. big bang big crunch ve sonra tekrar aynı döngü. evren için zaman kavramı olmayacağı için bu olay varolmus varolacak ve varolmaktadir. sonsuza kadar.
  • dini olarak bakılırsa da durum aynı. öbür taraftada dünyada yaptıklarının karşılığı sunuluyor.
  • sonsuz kez aynı hatayı yaşamak
  • gerçeklik değil ihtimal olan durum.

yani diziyi izledikten sonra ben de bi “olabilir mi lan böyle bir şey” demedim değil. yani insanın hayal ürünü olan her şeyin evrende yansıması ya da gerçekliği olabileceğine ihtimal veren biri olduğumdan bana mantıklı geliyor.

mesela transformers’da mantıklı geliyor bana. sanırım hâlâ 15 yaşındayım.