şükela:  tümü | bugün
 • kapitalizmin ellerinde curumus ruhlarin problemi..
  madem sonsuz odali bir otelin var ve tum odalarin dolu; nicin hala musteri pesinde kosarsin? nasil olsa vurmussun parayi; git kendini dogaya vur, hayatin tadini cikar iste...
 • portakal: buyrun, soru 1, sonsuz odalı bir oteliniz var ve bütün odaları... eoo... sonsuz otel odaniz dolu ve bütün bacaklari... .... ... sonsuz etekli oteliniz var ve yirtmaci dolu... .... ... oteliniz çizmenin ucu ve diz dolu kapaği... ... ... ama düzgün oturun paris hanim konsantrasyon mu kaldi!

  (bkz: paris hilton)
 • - buyrun efendim, odaniz sonsuzuncu katta, 2n+1 uzeri sonsuz numara.
  - ney?
  - surada asansor var, orada sonsuz numarali kata basarsaniz...
  - ne diyon? ne sonsuzu? 506yi istedim ben?
  - efendim, karsi otelde yangin cikmis da.. oradaki musteriler sonsuz..
  - sonsuzunu sonsuz kere skerim senin, ver lan odami!
 • kapitalizmin dişlileri arasında ezilmiş ruhların problemi.

  düşünün ki kimbilirkaç milyon millyar lira yatırım yapıp, dünyanın en lüks odalarını yaptırıyor, dünyanın en görkemli salonlarında, en şahane gösterilerini tertipliyor, en güzel şarapları, en güzel yemekleri en nadide servis elemanları ile konuklarınıza ikram ediyor, en pahalı, en çok okunan dergilere, gazetelere, televizyonlara ilanlar veriyorsunuz, kapının önünde kuyruklar, bütün kainat sizin otelinize akıyor, sonsuz tane müşteri sonsuz günlüğüne rezerve ediyorlar en pahalı odalarınızı, krallar, kraliçeler, büyük patronlar, sanatçılar, bilimadamları, sporcular sizde kalıyorlar sürekli ama gel gör ki kapasitesinin %1'ini bile doldurabilmiş değilsiniz henüz.

  bu otelin sahibi hem kendini hem yatırım danışmanlığını yapan şirketin yönetim kadrosunu topyekün intahar eder, benden söylemesi.
 • soru 1: sonsuz odalı bir oteliniz var ve bütün odaları dolu. yeni bir müşteri daha geldi. bu müşteriye oda vermek zorundasınız. nasıl bir çözüm bulursunuz?

  cevap: sittirsin gitsin kardeşim sonsuz kişiden sonsuz parayi kirmişim ben artik elalemin derdiyle mi ugrasicam, tahiti'ye gidiyorum sonsuz paralari yemeye!

  lakin: hazira sonsuz dayanmaz arkadaşlar, bunu da unutmayalim.

  anti-lakin: nasi dayanmaz lan! sonsuz işte, yiktin konsepti düdük
 • bütün büyük otellerde numaralar 100 den başladığına göre ve sonsuz odalı otel de haliyle büyük* bir otel oluyorsa yeni gelen müşteri 1 numaralı odaya değil 100 numaralı odaya yerleştirilmelidir. bu arada sonsuz otelin de parasına göre müşteri kayırdığını düşünürsek, vip müşterileri her seferinde rahatsız olmasın diye suitler ve kral daireler için ilk bir kısım n numara rezerve edilip yeni gelen normal müşterileri bundan sonraki numaradan (100+n) yerleştirmek de mantıklı olabilir.
 • sonsuz otel'e bir girenin bir daha çıkamadığını düşünürsek, hotel california bir sonsuz oteldir.

  "you can checkout any time you like, but you can never leave!"
 • sonsuzluk kavraminin sezgilerimizle nasil celistigini gostermek icin david hilbert'in uydurdugu hayali otel. sonsuz tane odasi vardir, odalar 1, 2, 3,... seklinde numaralandirilmistir.

  sonsuz odali otele geldiniz, cok yorgunsunuz ve bir oda istiyorsunuz. resepsiyon gorevlisi uzulerek bildiriyor ki butun odalar dolu! siz de soyle bir sey oneriyorsunuz: musterilerden rica etsek, herkes kendi odasindan cikip bir ust numarali odaya gecse... yani 1 numarali odanin musterisi 2 numaraya gecse, 2 numaranin musterisi 3 numaraya gecse, vs vs... boylece mevcut musterilerden hicbiri acikta kalmiyor, ve 1 numarali oda sizin gecebilmeniz icin bosalmis oluyor! boylece hic bos oda olmayan otelde, kimseyi disari atmadan bir adet bos oda yarattiniz.

  oteli o kadar cok begeniyorsunuz ki ertesi gun sonsuz tane arkadasinizi toplayip ayni otele gidiyorsunuz. maalesef, butun odalar yine dolu! yukaridaki yontemle kendinize bir oda acabilirsiniz ama ya arkadaslariniz? bu sefer de soyle bir cozum oneriyorsunuz: musterilerden rica etsek, herkes kendi odasindan cikip iki kati numarali odaya gecse... yani 1 numaranin musterisi 2 numaraya, 2 numaranin musterisi 4 numaraya, 3 numaranin musterisi 6 numaraya gecse, vs vs... boylece mevcut musteriler cift numarali odalara dagiliyor ve hicbiri acikta kalmiyor, siz de arkadaslarinizla beraber tek numarali odalara yerlesiveriyorsunuz! yine kimseyi disari atmadan sonsuz tane bos oda yarattiniz.

  ornekleri cogaltmak mumkun, ama (bkz: you get the idea)...