şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyada olan durumu için (bkz: aşk)
 • empati yapamadığım durumdur.

  sonsuza kadar yanmak... bana sonsuzluk her zaman bir hissizlik gibi gelmiştir. sonsuza kadar yanacaksam acı çekmem gibi geliyor. korkmuyorum, çünkü hayal edemiyorum sonsuza kadar yanmayı. bence sonsuzlukta acı yok, his yok.
 • antalya'lı bir suser olarak çok korkutmayan hede. biz stajı her temmuz, ağustos yapıyoruz. raadız miko başgan!
 • muhyiddin ibn arabi'ye göre sonsuza kadar yanmak diye bir şey yoktur. sonsuza kadar cehennemde kalmak diye bir şey vardır. bok böcesinin boku sevmesi gibi cehennem ehli de cehennemi sever. çünkü herkes kendi karakterine uygun yerde mutlu olabilir. hatta cehennemdekiler cennetin duvarlarından cennete bakarak, "iyi ki orda değiliz" diye allaha'a şükrederler.

  cehennemde sonsuza kadar kalma mevzuu gerçeken çok sorunlu bir mevzudur. kuran'da açık açık sonsuza kadar azab çekileceğinden bahseden bir sürü ayet varken, farklı teviller yapmak gerçekten çok zordur. said nursi (said okur) bu konuda mantıklı açıklamalar yapmaya çalışsa da, ateşin belli bir süreden sonra alışkanlık yapacağını da (ülfet peydah etmek) söylemeden geçmez.

  said nursi'nin açıklaması, küfrün kainattaki bütün zerrelerin hakkına girmesinden dolayı böyle bir cezanın olduğu yönündedir. tabi bu evrende sonsuz zerre olma mantığına dayanıyor biraz. evrende sonsuz zerre olmadığını da artık biliyoruz. dolayısıyla sonlu bir fiilden sonsuz ceza verilmesinin hala kayda değer bir açıklması yok.
  edit: şunu eklemessem ölürüm
 • bu ebedi acının, işkencenin kimseye faydası, bir yararı hayrı yoktur. yani ne yaratıcıya bir getirisi olur, ne cezayı çekene, ne de bir ibret teşkil edebilir, çünkü yanma durumu ahiretten sonra gerçekleşir. yanana bir ders, bir ceza değildir, çünkü, ikinci bir şansı yoktur, aklı başına gelme gibi bir olgu yoktur. uzun lafın kısası, geriye kalan tek şey, bu bahsi geçen kimseye hayrı olmayan ebedi cezayı sadece tek bir yola bağlayabilirsiniz, o da sadistlik, acı çektirmeden alınan hazdır.
 • yaratıcının kendine inanmayanlara şantaj yapma durumunun özetidir.
  (bkz: pireler berber iken)
 • tabi bu bir de şu demek. birileri de sonsuza kadar yakmak işlemi ile meşgul olacak. yakanlardan değil yananlardan olmak isteriz.
 • sırf yanmamak için inanan insanları göstermiş olan kısır döngü. bu konu hakkındaki en içten düşüncelerime cohle reyiz tercüman olmuştu:

  --- spoiler ---

  true detective

  --- spoiler ---