şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son günlerde yaşadığımız ekonomik hadiselerden sonra ortaya çıkan tablodan çıkardığım sonuçtur. şöyle ki:

  sarı kafalı koca g*tlü şey sadece bize değil ab ülkeleri, iran, rusya, çin ve sırada hangileri olduğunun bilmediğimiz nice ülkelere ekonomik savaş ilan etmiş durumda. en son bize kükredi. iran “bu böyle devam etmez, kınamanın ötesinde caydırıcı adımlar atmak üzere birleşeceğiz” dedi. merkel “bunu o delinin yanına bırakamayız” minvalinden toplantılar tertip ediyor. ingiltere zaten gıcık olmuş durumda. rusya’nın neler planladığını hayal edemiyorum ama kesinlikle planı var. çin anında misliyle karşılık veriyor ama derinden büyük projeleri hayata geçiriyor. yeni ticaret yolu inşaasını araştırabilirsiniz. cumhurbaşkanımız bugün “en büyük ticaret ortaklarımızla yerel para birimlerimiz üzerinden yürüyeceğiz. ab derse ki biz de varız onlarla da yaparız. şu kur baskısından bir an evvel kurtulmalıyız” dedi.

  diyeceğim o ki dünyanın rezerv para birimi olan doların tahtı sallanıyor. abd müttefiklerini ve ticaret ortaklarını kaybediyor. bugünlerde kazanıyor gibi görünse de gelecekte bu sebeplerden ötürü kaybedecek.

  ayrıca şöyle bir durum da var. trump’ın yaptığının yanlış olduğunu ülkesinden de haykıranlar var. wp yazarı bugün “türkiye bizim nato müttefikimiz, oradaki bir üste 50 tane nükleer füzemiz var. olacak şey mi bunlar” diye yazı yazdı

  bu yapılanlar sanılmasın ki unutulur. her devlet ayrı ayrı not ediyor. abd bir tökezlesin tekme vuranı çok olur, olacak. amerikalılar bizim gibi anlayışlı da değil. anında iç savaşla paramparça olur, olacak. sarı kafalı çılgın şey ülkesinin sonunu hızlandırıyor farkında değil. gerçi hoş. hızlandırsın ki dünya bu aç gözlü devin pençesinden bir an önce kurtulsun.

  selam be dua ile...