şükela:  tümü | bugün
 • sony tarafından üretilen kompakt sistem full frame aynasızların dokuzuncusu olan sony alpha a7 mark lll (ilce-7m3), mükemmel özellikleri ile "dslr killer" ünvanını kaptırmaya niyetli olmadığını bir kere daha gözler önüne sermiş bulunuyor. tasarım olarak pek bir değişikliğe gidilmemekle birlikte, geliştirmelerin dinamik aralık, hafıza kartı, pil, autofocus ve işlemci yönünde yapıldığı görülüyor. her ne kadar a9 ve a7r lll modellerinde kullanılan yeni teknolojilerin bir kısmını bünyesinde toplayan "the basic model" olarak lanse edilmiş olsa bile aslında bu modelin a7 serisinde kullanılan bazı üstün özellikleri bünyesinde toplayan ve bunu uygun bir fiyata sunan paket bir model olduğunu anlamak zor değil.
  genel olarak;
  24,2mp full frame (35,6 x 23,8 mm) bsi (back-illuminated veya back-lit) teknolojisine sahip yeni geliştirilmiş exmor r istifsiz cmos sensörün kullanılması,
  özellikle düşük ışık ve yüksek iso değerlerinde amiral gemi modellerinde görülebilen genel görüntü kalitesine sahip olması,
  okuma hızını ikiye katlayan ve a7 ll'ye göre işlem hızını yaklaşık 1,8 kat artıran bir adet "front-end lsi" (lsi, daha hızlı işlem hızı elde etmek için bionz x işlemcisini destekleyen bir ön işlemcidir) çip ile desteklenmiş bionz x görüntü işlemcisi ile donatılması,
  oled panel ile beraber 2,3 milyon (2,359,296 nokta) çözünürlükte, %100 kapsamalı ve yaklaşık 0.78x büyütmeli, 18.5mm. bakış mesafeli elektronik vizöre sahip olması,
  3.0" büyüklüğünde, hareketli ve %100 kapsama ile 921,600 nokta çözünürlüklü dokunmatik lcd ekran ile gelmesi,
  dahili olarak wifi, bluetooth 4.1 ve nfc desteğinin sunulması,
  magnezyum alaşım gövde ile çift sd (uhs-l/ll uyumlu) ve memory stick duo (slot 2) kart kullanabilecek şekilde tasarlanması,
  dahili olarak gps algılayıcısının sunulmaması ancak akıllı telefon üzerinden koordinat erişimine imkan verilmiş olması,
  yüksek hassasiyete sahip 693 faz algılamalı (phase-detection af) ve 425 kontrast algılamalı (contrast-detection af) autofocus noktalarına sahip olması,
  dahili intervalometre ile dahili olarak time-lapse videoları oluşturulamaması,
  full sensör ile en yüksek megapiksel değerinde 10 fps seri çekim hızına ulaşması,
  video ve film yapımcıları için gerekli olan xavc s codec desteği, s-log2, s-log3 video raw kayıtları ve hlg (hibrid log-gamma) eğrisi ile hdr film çekimine imkan sağlaması,
  default olarak avchd ve xavc s video formatlarını sunması,
  xavc s: mpeg-4 avc/h.264, avchd: mpeg-4 avc/h.264 video sıkıştırma formatlarını desteklemesi,
  full sensör 4k video ile dahili olarak uhd 4k/30p, 100 mbps video kaydı alınabilmesi,
  tam çözünürlükte ve otomatik netlemeye bağlı olarak 89 adet "sıkıştırılmış" raw, 40 adet "sıkıştırılmamış" raw veya 177 adet jpeg ile burst modunda yine sıkıştırılmamış 22 adet raw görüntüyü yakalayabilmesi,
  vizörün %93'ünü dolduran 693 autofucus noktası ile seçilen alanda netlik takibini kusursuz bir şekilde yapabilmesi ve bu bağlamda video çekiminde yalnız çalışan kameramanlar için focus puller ihtiyacını kısmen kaldırması,
  yenilenen np-fz100 pil ile 650 gram ağırlığa ve tam şarj ile 610 ile 710 kare çekim gerçekleştirebilmesi şimdilik öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

  sonuç olarak sony alpha a7 mark lll fiyatına göre gerçekten iyi bir kamera olmuş. çünkü şirketin bu yeni modeli, yüksek çözünürlük sunan sony a7r lll ile gelişmiş video özellikleri ve büyük piksellere sahip olan sony a7s ll modellerinin arasına oturttuğu açıkça görülüyor.
  inceleme videolarında görülen düşük ışık ve yüksek iso performansı ile özellikle
  raw video işlemelerinde kendini gösterecek olan 15 duraklık dinamik aralığın sunduğu performans gerçekten çok başarılı duruyor.
  dslr piyasasını iyiden iyiye tehdit eden sony üretimi aynasız (mirrorless) kameraların son üyesi olan sony alpha a7 lll, 1998 dolar fiyat etiketi ile satışa sunuluyor.
 • sony'nin son zamanlarda çıkardığı, kalitesine oranla abd fiyatı da uygun olan, ancak sony lenslerinin aşırı derecede pahalı olmasından dolayı, canon ya da nikon kullanıcıları tarafından tercih edilmesi engellenen fotoğraf makinesi.

  her ne kadar canon lesleri adaptör aracılığıyla kullanılabilse de, sony'nin lenslerini neden o kadar büyük paralara sattığını başından beri anlamıyorum. adamlar çok iyi tam kare makineler üretiyorlar, özellikle video kalitesi canon'un (1dx mark ii hariç) makinelerinden çok daha iyi olmasına rağmen, lens alamadıktan sonra standart bir fotoğraf severin, çok parası olmadıkça bu aletleri tercih etmesi mümkün değil.

  bir fotoğraf sever, en az hayalle; 24-70 2.8, 50mm prime ve bir makro ile bir tele lensim olsa diye hayal eder. (bunun bir de kaliteli ışık düzeni, flashları, nd-polarize filtreleri, hatta tripodları var) çok zengin değilseniz, bu işten para kazanmıyor ve getirisi olacağını düşünmüyorsanız, muhtemelen sony'nin makinesini alırsanız bu hayalinizi gerçekleştiremezsiniz.

  o para verilip bu gövde alınır, ama bu gövdeye lens seti kurulmaz diye uzaktan uzaktan baktığım aletlerden biri.
 • valla ne yalan söyleyeyim test ettim ve çok beğendim lakin sorun şu ki zerre ihtiyacım yok. body+lens icin durup dururken 3-4k euroyu yakmayi rasyonelize edemiyorum bir turlu.
 • sony a7 m2 nin devam modeli, fakat a7 m2 çıktığında hiçbir özelliği a7 r2 den iyi değildi. sony a7 m3te bu durum değişti resmen a9 ile a7 r3 melezi bir cihaz yaptılar. basic dedikleri model hiç te basic olmadı yani.

  kutu açılışı, kendisi ile çekilen fotoğraf ve videoları merak edenler için.
  120p slow motion hdr video merak edenler için
  karaköyde 55mm zeiss lens ile gece karanlığında elde çekim 4k video için
 • bir süredir kullandığım fotoğraf makinesi.

  düşük ışıkta inanılması güç bir görüntü kalitesi ile çekim yapıyor. üstelik az ışıkta netlerken de hiç zorlanmıyor. iso 12800'e kadar pratik olarak gürültüsüz çekim yapabilen bir makine.

  full frame bir makine olduğu için crop-factor işi ile uğraşmıyorsunuz, mm hesabı yapmıyorsunuz. geniş açı çekebilmek için ultra-geniş lensler almanıza gerek kalmıyor. bununla beraber makineye gerekli ışığı beslemek için full frame lensler kullanmalısınız ve sony fe lensler pek ucuz değil. kit lensi olarak verilen 28-70 çok keskin ve kaliteli bir lens. 3.5-5.6 olmasına rağmen makinenin hassasiyeti ve temiz fotoğraf çekme yeteneği ışık ihtiyacını ortadan kaldırıyor. tabii ki daha da fazla ışık ve güzel portreler için 1.8, 1.4 bir lens almanızda fayda var.

  makine 2si gövdede, 4ü kartta olmak üzere 6 adet ayar setini kaydedebiliyor. belirli senaryolar için ayarlarını kaydedip hızla dönebiliyorsunuz. dakikalık ayar süreçlerini saniyelere indiren, çok işe yarar bir özellik.

  ilk başlarda yapılandırması oldukça meşakkatli çünkü; menüler çok derin, özellikler çok fazla. sony'nin giriş seviyesi diye sattığı bu makineyi profesyonel fotoğrafçılar orta-üst makinelerinin yerine kullanıyorlar artık. diğer bir deyiş ile yapacak ayar çok çünkü; makine boyutuna göre çok ama; çok yetenekli. alanlara tavsiyem oturup ayarlamak ile uğraşmasınlar. şu huyunu sevmedim, nasıl değiştiririm diye yola çıkınca her şey çok daha kolay.

  steady shot inside, makineyi stabilize etmekte oldukça başarılı ben bu ışıkta düzgün çalışamam dediği yerlerde bile çok keskin görüntüler elde etmek oldukça mümkün.

  sessiz çekim özelliği anlatılmaz yaşanır bir konu. hareketsiz, az hareketli karelerde perdeyi kullanmadan elektronik deklanşör ile çekim yapabiliyorsunuz. hem makine sarsılmıyor, hem ses çıkmıyor, hem de perdeniz eskimiyor. bundan iyisi şam'da kayısı.

  çekim modları arasında bracket-continuous adında bir mod var. seçtiğiniz bracketinge ait tüm kareler çekilene kadar yüksek hızda çekim yapıyor. böylece hdr için çektiğiniz pozları titretmeden, kaydırmadan bir anda çekebiliyorsunuz. bir anda diyorum çünkü; gövde saniyede 10 kare çekebiliyor.

  af konusunun sadece çok hızlı ve esnek olduğunu söylemek yeterli, zira detaylarına girilirse sayfalarca yazılabilir.

  video özelliklerini çok incelememekle beraber, 24p/25p çekimde alıcının tamamını kullanıp, görüntüyü 6k olarak alıp 4k olarak yazdığını, böylece hem keskinliği arttırdığını, hem de gürültüyü azalttığını söylemekte fayda var.

  sonuç olarak ister görüntü kalitesi, ister yetenekleri olsun; sony full-frame ve aynasız fotoğraf makinesi dünyasında "giriş seviyesi" tanımını tamamen değiştirmiş durumda. eğer bu seviyede bir makineye geçiş yapmak isteniyorsa, sony a7 iii bulunduğu noktada şu anda, şimdilik rakipsiz denilebilir.

  gelelim dikkat edilmesi gereken bazı huylarına:

  alıcı, sistem aynasız olduğu için, tozlanmaya çok yatkın. dikkatli olmak ve gerekli temizliği yapmaya hazır olmak gerekli. sensor kaplaması dayanıksız değil ama; düzenli temizlik yapacakların methanol içermeyen temizleyiciler kullanmasında yarar var. şimdiye kadar iki adet buna uygun solüsyon gördüm: green clean wet/dry swabs ve photosol aeroclipse. ilki tr'de bulunurken ikincisi amazon'da shipping dahil $21. ikincisini alırsanız bir takım da swab almanız gerekli. ben ıslak şeyleri sevmiyorum derseniz visible dust arctic butterfly adında özel bir statik fırça var. yalnız, yeteneği ile fiyatı doğru orantılı, yaklaşık $150 bir fiyatı var.

  otomatik beyaz dengesi tam-spektra olmayan (ra sı 100 olmayan led, floresan, kompakt floresan) ışıkta sarı/yeşil'e kayabiliyor. bu durumlarda özel mod ile bir kere ölçüm yapmanızda fayda var. ölçümler kesinlikle doğru ve renkleri düzeltiyor.

  makine ile daha samimi olup daha fazla kullandıkça bu entry genişleyebilir, editlenebilir.

  edit 1: ayar hafızası, dikkat edilecek huylar kısmı eklendi, yazım ve anlatım hataları düzeltildi, parlatıldı.
  edit 2: hata düzeltmeleri, performans iyileştirmeleri yapıldı.
 • sony tarafından tam hazır olmadan piyasaya sürülen aynasız, sensörü sorunlu, fotoğraf makinesi, beraberinde birçok sensör problemi ile birlikte gelmesine rağmen kimsenin bunlardan bahsetmemesi çok enterasan, tüm forumlara/youtuber'lara övülmesi için ücretsiz ekipman sağladığını düşünüyorum.
  bilinen problemleri;
  1. sensörün alt kısmında yanıp sönen bir çizgi olması blinking line

  2. hızlı objektiflerle kullanıldığında(85mm 1.4) daha çok görülen pdaf pixel çizgileri pdaf stripe issue

  3. belkide en önemlisi yeşil/sarı tonlarda video/fotoğraf kaydetmesi, bu sony'nin renk algoritmasının başarısızlığından kaynaklanıyor sanırım green tint

  gerçi yukarıda bahsettiğim sorunlar tüm sony aynasızlarda az veya çok ortaya çıkmış, bunların üstüne keskin olmayan pahalı lensleri ile şu an tercih etmek için erken olduğunu düşünüyorum, bunun yerine video için panasonic gh5/5s fotoğraf için ise nikon d850 daha iyi bir tercih, illa aynasız olacaksa daha az sorunlu fuji incelenebilir. gönül isterdi ki canon 5d mark iv'de insan gibi bir codec kullanmış olsun.
 • green tint probleminin olmadığı, blinking line probleminin v1.01 firmware'i ile çözüldüğü fotoğraf makinesidir.

  pdaf stripe fiziksel bir konu olmakla beraber, çok sınırlı şartlar altında ortaya çıkmakta, normal hayatta, pratikte karşılaşılmamaktadır.

  aynı zamanda a7 iiide, diğer, daha eski makinelerde olan star eater problemi ortadan kaldırılmıştır (daha da detaylı inceleme).
 • yaklasik 2 hafta once kullanmaya basladigim aynasiz canavar. full frame canon'dan sonra agirlik konusunda beni baya bir rahatlip mobil hale getirdi diyebilirim. teknik bir inceleme yazisi yazmaktan ziyade makineyle ilgili bir kac kisisel deneyim ve hissiyatimi paylasmak istiyorum .

  makine gercekten cok guzel ne eksigi var diye sorsaniz teknik olarak karsilastigim herhangi bir eksiklik ya da sorun gordum desem yalan soylemis olurum. ergonomi olarak grip biraz kucuk ve bu ister istemez kullanim suresince body elinizden kayip dusecekmis gibi bir hissiyat veriyor size. tabi ki bunu buyuk yapmis olsalar memnun oldugum hafiflik biraz daha sirtima yuk olacakti o acidan zamanla alisirim diye dusunuyorum. boyun asma kemerinin kalitesini begenmedim bu kalitede bir cihaz cok daha iyisini hakediyor. hassas bir cihaz dikkatli kullanmak gerek. oyle canon gibi bam gum kullanmaya gelecek bir alet degil. bir de gercekten kullaniciya fotograf alaninda challenge birakmamislar her seyi cok kolay sekilde basarabiliyorsunuz. dolayisiyla bu makinenin arkasinda kendinizi biraz amator hissediyorsunuz. hayatimda hic otomatik ya da diyafram oncelikli modda fotograf cekmis bir insan degilim. hatira fotografi dahil hepsini manual cekerim. bunda manual modda bile hic bir sey yapmama gerek yokmus makine herseyi zaten benim icin ayarlamis ve ben de sadece denklansore basmisim gibi hissediyorum. tabi bunun size soyle bir artisi oluyor aslinda konuya daha iyi odaklanmanizi sagliyor.

  pil omru sahane diyebilirim. zira bir klip suresince 6500 kullanip ben bunun piliyle mi ugrasicam ulan diyip isyan etmisligim var.

  sony'nin su ana kadar fotograf ve video isini bir arada goturmek isteyenler icin uretmis oldugu en guzel cihaz.

  lensler mi evet cok pahali!

  makinenin neredeyse her yerini incik cincik customize edebiliyorsunuz. yaklasik 2 gunumu aldi ama degdi yani! super35'e gecis icin bir tus atadim en keyif aldigim ozelliklerden bir tanesi oldu diyebilirim.

  son bir sey daha, ortama canon'la girdigimde ki artisligi yok sanki boyle bir toy camera izlenimi veriyor. hep bir canon kiyaslamasi yaptim gibi oldu ama kolay degil neredeyse 10 yillik canon kullanicisiyim ister istemez kiyasliyliyorum. bizi sinema segmentini koruyacagim diye sony'e itenler utansin. bugun canon eos r'i bi inceledim de tekrar tekrar sony'e gecerek ne kadar dogru secim yapmisim dedim.
 • guzel kamera, ama usteki yazarin yaptigi gibi bu basligi reklam panosuna cevirilecek bir makine degil. anladik bu guzel makineyi satmak istiyorsunuz da durmadan ayni entry'i silip eklemenin ne amaci var? usteki entry defalarca kez, her gun silinerek tekrardan ekleniyor. amaci sol tarafta gozuksun diye. burasi reklam panosu mu? ıkidir gozume carpiyor, bir sey demeyeyim diyorum ama artik canima tak etti. buyrun kanitlar:

  1) https://eksiup.com/fdd79dd5272

  2) https://eksiup.com/fdd79d8eb21

  daha once de paylasilmisti ama silindigi icin ekran goruntulerini alamadim.
 • yarın alacağım makinedir, uzunca bir süredir araştırıyorum. lens olarakta tamron 28-75mm f/2.8 ile kombinleyeceğim. kullanan arkadaşlar var mıdır? yoksa sony a7r iii'e mi bakmalıyım?