şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sony alpha nex-6nın yerini alacak olan aynasız gövde. tasarım olarak nex-7'ye daha çok benzemiş.

  http://www.sony.net/…en-gb/products/qb9a/index.html
  http://presscentre.sony.eu/…aseid=9515&newsareaid=2

  24.3 megapiksel aps-c cmos
  bionz x
  hybrid af, 25 karşıtlık ve 179 faz algılamalı
  11 fps ardıl kayıt
  3-inch lcd, 921.600 nokta
  oled evf, 1,44 milyon nokta
  1080/60p ve 24p video kayıt, hdmı çıkış
  wi-fi, nfc

  (bkz: sony alpha a6300)
 • hem nex 6 hem de nex 7'nin yerini alacak, fiyat-performans olarak bayagi basarili olacak gibi duran, nisan ortasinda piyasaya surulecek alet. sony, mirrorless piyasasinda yardirmaya devam ediyor. bu alet, rahatlikla dusuk seviyedeki dslr'larin yerini alabilecek kapasitede, uzun vadede giris seviyesi dslr diye bir sey kalmayabilir.
 • yok lensiydi, yok filtresiydi, flash'iydi, o kadar canon yatirimimin ardindan, son 2 yilda yaptigi atakla dslr piyasasini sallayan sony'nin, ben simdi ne yapacam diye kara kara dusunmeme sebep olan son bombasi.
 • yok ya, nerede o para!
 • seyahatlerde telefon kamerası yerine kullanabileceğim bi kamera arayışında araştıra araştıra nx mini'lerden seviyesine yükseldiğim makine.

  dün gece itibariyle rüyalarıma girmeye başladı.

  olympus'un om d em10'un tasarımından dolayı hala içimde bir kuşku var ama kendisini görünce kalbim hızlı hızlı atmaya başlıyor.

  kullananlar varsa deneyimleri için yeşillendirirse harika olur.
 • şimşek gibi hızlı makina, henüz iki gündür kullanmaya çalışıyorum, henüz tam olarak hakim değilim ama odaklama ve çekim hızı mükemmel kesinlikle. çok küçük değil ama hantal da değil, ucuz sayılmaz ama bu fiyata değer, şu sıra standart lens ile birlikte 2500 lira civarına bulunabiliyor.

  edit: giderek memnuniyetim artıyor, sel 55-210 telezoom lens ile harika sonuçlar aldım, kesinlikle önerilir.
 • sony firmasının büyük iş çıkardığını düşündüğüm makine. o kadar hızlı odaklanıyor ki insan kendini fotoğrafçı gibi hissedebiliyor. ayrıca kit lensi ile bile mükemmel diyebileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. çok fazla özelliği olduğu için alışmak zaman alıyor biraz makinaya. ama yine söylüyorum sony yine yapmış.
 • aman da facebookumu faruk photografi diye değiştirecek kadar fotoğraf çekmeyi sevmiyorum ama düğündür nişandır adam gibi dokumente edeyim diyen beyaz yakalılar için çıkan nex serisinin eksiklikleri giderilmiş hali. bu sebeptendir ki kitlesi de üniveristede baba parasıyla okuyup yurtdışı tatilinde aaaoouuuu oouuuww fotolar çeken tiplere evrilmiştir. (ya da bunlara özenen beyaz yakalılara- böyle evliyiz ama hala çok takılıyoruz, poker partisidir, sinema gecesidir ne bileyim lezzet turudur, kayak kürüdür)

  en nihayetinde fiyatı yüksek ve civcivli. fotoğraf ile alakası olmayanın alması abesle iştigal. bunun yerine a3000 daha iyi seçenek. hem daha çok geleneksel profesyonel makinalara benziyor bir dee bir deee çok daha ucuz.

  buyrun efenim linki (bkz: sony alpha a3000)
 • uzun bir süreden sonra d7000 ve iki lensimi sattırıp, tekrar sony'e geçmemi sağlayan makinadır.

  ha d7000 - d7100 - d5200 vs kötü makinalar mı? kesinlikle değil.
  ancak baktım ki son 1,5 senedir makinayı dışarı 10 kere anca çıkarmışım, makina taşıma alışkanlığımı kaybettim. oysa sony nex-5n imi satmadan önce neredeyse her yere yanımda götürürdüm. d7000'i 50mm 1.8 ile bile taşımak bir iş.

  bir kaç gündür kullandığım alpha 6000'den gayet memnunum. nex-5n'in zayıf noktası olan odaklama yavaşlığı ortadan kalkmış ancak kimsenin bilmediği, kullanmadığı; anti motion blur, panaroma gibi saçma sapan ama bir o kadar da kullanışlı özelliklerini devralmış.
  kit lensi (16-50mm) ya da 35mm 1.8 ile palto cebinde taşınabiliyor.
  saniyede 11 kare çekim yapabiliyor.
  jpeg işlemesi d7000 den çok daha iyi. bu yaştan sonra raw işlemeye saatler ayırıp, profesyonel fotoğrafçı olma durumum yok, çekerim jpegimi bakarım keyfime.

  olumsuz yanı ise çoğu sony makinada olduğu gibi pili. evf, wifi derken cayır cayır pil tüketiyor. ama standart bir micro usb kablo ile şarj edilebilmesi harika.
 • makineyi uzun süre kullandıktan sonra 2 tane eksi yanını paylaşacak olursam, birincisi batarya sorunudur. batarya insanı uzun foto çekimlerinde kesinlikle tedirgn ediyor. %100 olan batarya 50 foto çekiminden sonra %80e düşebiliyor. mutlaka yedek batarya taşınmalı. ikinci eksi yanı ise güneşli havalarda ekranın neredeyse kullanılamayacak düzeyde olması. ben şahsen neredeyse ekranı hiç kullanamadım.

  bunun dışında gerçekten harika bir makine. bir de kaliteli lensiniz varsa tadından yenmiyor.