şükela:  tümü | bugün
 • sony'nin mwc 2016'da resmen duyurduğu akıllı telefon serisi.

  sony xperia x serisi ilginç bir seri olmuş. bu seri orta segmente hitap ediyor,fakat xperia x performance,amiral gemi özelliklerini ihtiva ediyor.
  xperia z serisinin en büyüğü xperia z5, snapdragon 810 işlemcisini kullanırken,xperia x performance snapdragon'un yeni gözdesi 820'yi kullanıyor.
  kamera ve ram konusunda ise xperia z5 ile aynı özelliklere sahip xperia x performance.
  birkaç ay sonra z6 tanıtılacak,fakat orta segmente hitap eden bir seriden xperia x performance gibi bir canavar çıkarmak ile ne amaçlandı,merak ediyorum.

  xperia xa ise gerek kullandığı işlemciyle (mediatek mt6755) gerek kamerasıyla,gerek ekran çözünürlüğü ile "gerçek" bir orta segment telefonu olmuş. sanırım ekonomik düşünen kullanıcıları etkilemek için bu cihazı tasarlamışlar.

  xperia x ile xperia x performance arasında ise en büyük fark kullandıkları işlemci konusunda bulunuyor. sony,xperia x ile snapdragon 650 işlemcisini tercih etmiş. snapdragon 820,snapdragon 650'den daha iyi ve daha güçlü bir işlemci.
  bataryaları arasında ise yalnızca 80 mah fark var.

  serinin üç telefonu arasında albenisi en yüksek olan xperia x performance. bakalım eylül ayındaki fuara kadar xperia z6'ya beklemeye değer bir özellik ekleyecekler mi?
 • rakipleriyle kıyaslanırsa ekran daha düşük çözünürlüklü fhd, ram ise 4gb değil 3gb, metal tasarım cam sorunları yaşayanların ilgisini çekecektir. suya toza dayanaklılık bu seride devam ediyor.
 • şu habere bakılırsa z serisinin yerini alacak sony akıllı telefon serisi.. z6 diye bişe olmayacak diyolla..
 • performance modeli olması gerektiği gibidir. zira snapdragon 820 işlemciyi full hd ekran ile beslemişler. diğer firmalar gibi 5 inç ekranda 2k hd şebekliğine girmemişler.

  sony tarafından yazılımı düzgün kotarılırsa performans ve pil süresi bakımından en alınabilir cihazlardan biri olur. zira mwc 2016 videolarındaki yazılım demodur; düşünün, kamerayı açınca hata veriyor.
 • ekranı 5.2 inç ya da 5.5 inç olsaydı daha iyi olabilirdi. bu şekilde arada kalmış gibi. zaten küçük ekran sevenler için compact serisi var her ne kadar snapdragon 820 olmasa da.
 • tip olarak baktığımızda gerçekten piyasanın en şık telefonu. bir diğeri için xperia z3+.

  sony en büyük sıkıntıyı iki ürün arasındaki zamanı ayarlayamamaktan çekiyor. ve tabi ürün tanıtımı ve pazarlaması. zaten bunlar olmadığı için milletin elinde samsug denen çöpler var.

  bir diğer üzüldüğüm marka ise htc.
 • hiçbir yenilik sunmayan xperia z serilerinin aynısı. olay şu ; qualcomm'a gidilip "abi şu en yeni çipseti ver" denilmiş ve z serisinden alışık olduğumuz o kalın, kaba kasada üç beş rötüş yapılmış birde iphone'dan arak 2.5d ekran konulmuş.. kamera konusunda zaten sony leş. leica, carl zeiss (ki 5 yıllık nokia'lar hala efsane bu yüzden kamera konusunda) ve lg g4'ün yanına yaklaşamıyor.

  ha bir de görüldüğü an koşarak uzaklaşılması gereken yazılımsal tuş olayı var.. ulan zaten çerçeven hayvani bari alt kısıma kapasitif tuş koyda bir işe yarasın..

  yenilik dediğin samsung'un muhteşem şıklıkta edge kasası, lg g5'in modüler yapısı, huawei'nin çift leica kamerası, mi 5'in seramik kasası ve 4 yönlü kamera sabitleyici (4 motion ois) gibi olur..
 • alttaki boş kısma dokunmatik tuşları koyamaz zira orada hopörlör var. üstteki ahize kısmı aynı zamanda hopörlör görevi görüyor. yani cihazda çift hopörlör var. o yüzden çerçeve kalınlığı hoş görülebilir.

  ayrıca boyuna posuna bakmadan snapdragon 820 işlemcili htc 10'la çok fena taşak geçmiştir :
  https://www.youtube.com/watch?v=yufkl3tcrde
 • 2399 liralık fiyatıyla sony taşak geçmiştir.

  link
 • eğer cidden 2.400 liradan gelecekse sony bile bile batmaya çalışıyor bence mobil sektörde. samsung galaxy s7 bile şuan 2.420 lira. 20 lira daha verir daha iyi kamera, daha iyi işlemci, daha iyi ekrana sahip olurum. birde s7'nin garantisi samsung resmi servis. ithalatçı garantili falan aranırsa fiyat dahada düşer.

  üzgünüm sony, benimle değilsin.