*

şükela:  tümü | bugün
  • sony'nin 2016' da piyasaya sürdüğü xa serisi telefonlarının üst modeli.
    iki gün önce elime geçti, detaylı kullanımda önerip önermediğimi belirteceğim.
    şu ana kadar her şey güzel görünüyor, 16 mp ve 21.5 mp arka kamerası var. şarjı o kadar çabuk gitmiyor lakin yavaş doluyor ve biraz çabuk ısınıyor. -bunu ilerleyen günlerde bir yazılım ya da v.s. bir şey ile çözmelerini bekliyorum.
    ekran parlaklığı, boyutu ve çözünürlüğü de güzel.

detaylı analizimi bir süre kullandıktan sonra eğer uğraşasım olursa buraya girerim.

- son gelen birkaç güncelleme ile birlikte, biraz da mevsimin sonbahara iyice kayması ile ısınma sorunu bende yaşanmamaya başladı. lakin uzun süreli kullanımda durum ne tam olarak bilmiyorum, telefonla çok fazla içli dışlı değilim ve gün içinde nadiren elimde oluyor.
    - şarjı 1 günü rahatlıkla çıkarıyor, gün içinde orta seviyede kullanırsanız da telefonu ucu ucuna yetiyor. eğer yemişim 4'gsini ışığını, şununu bununu diyerek özelliklerini kısarsanız da şarj 2 günü eh bulur.
    - telefonda fazla oyun oynayan birisi değilim, müzik dinler, birkaç programa bakar bir de fotoğraf çekerim. bu saydıklarımı kastıra kastıra -gerçi ne kadar kastırabilirsin ki bu şekilde- yaptığım zamanda dahi herhangi bir takılma olmuyor telefonda. yani hız açısından bir problemi yok. çok üst düzey oyunlarda ne durumda oluyor onu bilmiyorum.
    - kamerası telefonu gerçekten ön plana çıkarıyor, kamera konusunda telefon gerçekten tatmin ediyor.
    - telefon alışana kadar biraz büyük geliyor, cebe de pek sığmıyor. bu bir dezavantaj.
    - ekran çözünürlüğü, görüntüsü, renkleri yansıtış biçimi çok iyi.
    - telefonu ilk aldığım zaman çok fazla ısınıyordu, bunu da tekrar belirtmezsem içim rahat etmez ama şu anda dediğim gibi gelen güncellemelerle fena bir durumda değil. ulan bu niye böyle ısınmış demiyorum ama yaz mevsimlerinde eğer iyice bu muhabbeti çözmezlerse, telefon ısınır gibi geliyor bana. eğer bu konuda takıntılı biri iseniz daha detaylı incelemeler okuyun telefon hakkında derim.
    şu an için ama ısınma sorunu pek yok diyebilirim. banana kong türevi oyunları oynayıp arkadan müzik v.s. açıyorum arada da maillere bakıp internette takılıyorum. yani bu şekilde ısınmıyor zaten ama aldığım ilk zamanlar marketteki uygulamalara yüklendiğim zaman telefonda şarjda iken bir hayli ısınıyordu. en son öyle bir deneme yapmadım ama şu anda son güncellemelerle o kadar da ısınacağını zannetmiyorum.

şu an için bence piyasada bu fiyata bulabileceğiniz en iyi telefon. 1600 liraya almıştım çıktığında. şu an fiyat olarak ne seviyede bilmiyorum ha unutmadan şunu da ekleyeyim sony'nin türkiye'deki yetkili serviscisi kvk ve delta(emin değilim ama bu tarz bir şey) tarzı bir şeydi sanırım. şahsen ben bu yetkili servislere pek güvenmiyorum, daha önce hiç kullanmadım ama özellikle kvk hakkında söylenen şikayetleri burada okuyoruz.

genel bir özet yapacak olursam, telefon iyi arkadaşlar. cidden iyi. hızı iyi, kamerası bayağı bir iyi, renklerin kalitesi-çözünürlük-ekran parlaklığı, telefonun dış yüzeyi. yani ele aldığında iyi bir his bırakıyor insanda.
    eksi olarak sıralayabileceğim şeyler yani şarjı da bir günü bana rahatlıkla götürüyor ama elinden hiç düşürmeyen birisi için günün akşam saatlerine doğru bitebilir gibi. bir de o uzun uzun adaletli olmak adına açıkladığım ısınma muhabbeti var ama dediğim gibi şu an iyi.

bunları okurken şu aklınızda olsun, telefonu çok fazla kullanan, büyük oyunlar oynayan ve elinden düşürmeyen birisi değilim. aksine gün içinde çok az muhattap oluyorum, en fazla yolculuklarda müzik dinliyorum, fotoğraf çekiyorum, internete bakıyorum v.s.
    telefonu ağustos başı gibi aldım. 2 buçuk ay ha olmuş ha olacak neredeyse, şu ana kadar memnunum ve 10/8.5 veririm.
  • alacak olan muhtemelen selfie kamerası nedeniyle alacaktır.
    sensör 1/2.6 ve f2.0.

haliyle sensör hala küçük, hoş iphone 4s sensorü 1/3.2 imiş misal, taş gibi fotoğraflar çıkıyordu ortaya. (gereksiz bilgi: nokia 808 pureview 1/1.2" ) tabi ki sensor büyüklüğü her problemi çözmüyor ama, fikir verici olacaktır bu iş için telefon arayana.

f2 iyi bir değer bence. kısacası, selfie kamerası kağıt üstünde bir çok telefonun ana kamerasından da daha iyi gözüküyor.

kullanıldıkça yazılım - donanım problemleri ile ilgili tecrübeler nasıl bir cihaz ortaya çıktığını gösterecektir haliyle de, ön kamera özellikleriyle öne çıkan bir önceki nesil cihaz, c5 ultra ile ilgili bir dünya şikayet okumuş olduğumdan kafamda baya bir soru işareti var.

sonradan gelen edit: ön kameranın sensör büyüklüğü, daha da önemlisi f değeri ile ilgili çelişkili bilgiler okuyup durdum 2 gündür. f2.6 gibi bir değer gördüm ki (muhtemelen sönsör boyu ve f değeri karışıyor), eğer doğruysa koşarak uzaklaşmak lazım. pixel değeri falan hikaye, f2.6 kameramı olur lan bu yüzyılda.
  • arkadaş 6 inch telefona 2700 mah'lık pil takmak nasıl bi mühendislik kafasıdır çözebilmiş değilim. hani tasarımına, yok selfi kamerasına falan baksanız dersiniz ki capon yapmış. ama pile gelince tırt. akşamı geç, ikindiyi görmüyor lan batarya.

yolda belde iki satır kitap okuyim diyosun hoop %10 gitti. ne anladım lan ben bu işten? soracaklar olur şimdi. ekran en düşük ışıkta, wifi, 4g ve 3g kapalı, diğer tüm pil yiyen olayları bildirimleri de kapadım. ama yarım saatlik epub okumanın maliyeti %10 pil. hiç mi denemediniz ürettikten sonra anlamıyorum ki, hangi mühendisinizin işi bu açık açık söyleyin la

edit: agalar olayı çözdüm sanki. şimdi yapılması gerekenler listesini aşağıda sunuyorum.

- bugün gelen 400 mb'lık update'i yükleyip kurun.
    - wifi içinde "keep wifi on during sleep" kısmını never yapın.
    - dangoloz google'un kullanmadığınız bütün uygulamalarını disable edin, permissionlarını kısıtlayın veya kapatın.
    - ekran feci derecede çok pil tüketiyor. parlaklıktan biraz ödün vermeniz gerekir. en düşük ekran ışığı bile emin olun yetiyor. gözünüze yazık lan. kısın kısın.
    - clean master gibi bir program aracılığı ile gereksiz dosya bok püsür ne varsa temizleyin ve arka plan uygulamaları boost edin. şiddetle tavsiye ederim. ayrıca bu programın bir özelliği var, kill unnecessary programs in background muydu neydi, aktif edin.

sonuç: sabah 05:10'da kalkıp full şarjla yaklaşık 2 buçuk saat epub okumama, 1 saat kadar clash of clans oynamama ve update'i şarja takmadan pille yapmama rağmen şu an %24 pili var ve dün olduğu gibi su içer gibin şarj yemedi. gayet başarılı bence.

telefon gözümde fena değer kazandı. iade etmeyi düşünürken şu an aksesuar (kapaktı, ekran koruyucuydu vs.) bakınıyorum. :))) caponlar yapmış amk.
  • şebeke çekimi problemli olan telefon :
    https://www.youtube.com/watch?v=perae3kuhae
  • ciddi bir sinyalizasyon sorunu vardır ve bu soruna sony türkiye kadar, inceleme yapan diğer teknoloji siteleri de kayıtsız ve tepkisiz kalmaktadır. her ne kadar, artık bilgisayar niyetine kullanılan cihazlar haline gelse de bir akıllı telefonun sinyal alamayıp en temel işlevi olan "telefon" görevini yerine getirememesi bahanesi olamayacak kadar ciddi bir sorundur.

şimdiye kadar volkan manav dışında bu konunun üzerine giden başka bir teknoloji sitesi editörü yoktur.

bi' üstte lip ton'un verdiği video linkine ek olarak bir de yine volkan manav'a ait şu video vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=ew8az7lqply
  • samsung bir sony iki. arkadaş amma da telefon modeli çıkarma hastası markalar bunlar lan. yeter amk. samsung çıkarır s, note, a,c,j,k,l,m... sony çıkarır x,y,z. birbirinin aynısı telefonlar..
    hadi onu geçtim sony nin garanti konusunda yaptığı piçlikler, kronik sorunlar o kadar çok dile getirildi ki. hala gidip sony alan var yahu hayret.uç gün sonra zırlamaya başlarlar şöyle düşürdüm de, durduk yere ekranı çatladi da, kamerada problem var da servis iplemedi kullanıcı hatası dediler diye.
    sony pişmanlıktır beyler.servisiyle, donanımıyla, fiyatıyla pişmanlik uyandırır. uzak durun..
  • 10 ayda kendi kendine perte çıkan xperia m5 telefonumun yerine servisten verdikleri telefon.

bakalım m5 modelinde olduğu gibi ekranı, mikrofonu kendi kendine bozulacak mı.