şükela:  tümü | bugün
  • 2017 yılının son çeyreğinde piyasaya sunulan orta segment sony telefonu. ülkemiz piyasasına 1999 tl'lik etiket fiyatıyla girmiş olsa da, aradan çok zaman geçmeden 1699 tl'lik yeni bir fiyat çektiler. orta segment adına görece uygun bir fiyat. 2-3 ay içerisinde ben 1500 tl civarlarını göreceğini düşünüyorum.

teknik özelliklerini özetlersek;

ekran:
    155 x 75 x 8.7 mm boyutlarında yekpare gövde, 5.5 inç ips lcd ekran, 1080p çözünürlük, 401ppi piksel yoğunluğu ve yüzde 71.7 ekran/kasa oranı bulunmakta. telefon ağırlığı ise 189 gram.

işlemci:
    8 çekirdekli (4x2.3 ghz cortex-a53 & 4x1.6 ghz cortex-a53) mediatek mt6757 helio p20 işlemcisi, mali-t880mp2 grafik arabirimi, 4 gb ram ve micro sd kart destekli 32 gb hafıza bulunuyor.

kamera:
    arka kamera 23 mp ve f/2.0 diyafram aralığına sahip. hdr destekli bu kamera 1080p@30fps full hd kayıt yapabiliyor.

ön kamera: 8 mp ve arka kameradaki gibi f/2.0 diyafram aralığına sahip.

batarya:
    gövdeyle tümleşik 3430 mah'lik batarya bulunuyor. ekran büyüklüğü ve çözünürlüğü de dikkate alındığında telefonun batarya ömrünün iyi olacağını öngörebiliriz. gsmarena testlerinde sony'nin kendi içerisinde bu konuda başı çeken sony xperia xz1 compact modelinden sonra kendisine üst sıralarda yer bulmuş gözüküyor.

telefonda parmak izi sensörü, usb type-c, hızlı şarj desteği gibi özellikler bulunurken, sony'nin sadece amiral gemilerinde sunduğu suya ve toza karşı dayanıklılık bu modelde yer almıyor.

android 7.0 nougat ile kutudan çıkan telefon, android 8.0 oreo güncelleme desteği de almakta.
  • 20 gündür kullandığım telefon, entry sayısına bakılırsa telefonu alan nadir kisilerdenim.
    telefonun resmi tanıtım metninde yazanlarla karsilacaksiniz zaten, ben en büyük eksisinden bahsedeyim; halen android in son sürümü için güncelleme yayınlanmadı, oysaki android 8 güncellemesi alacağı belirtilmişti.
    stabilite konusunda telefondan çok memnunum, soru işaretleriyle almıştım, sony bu kez şaşırtacak sanırım..
  • çamur gibi fotoğraf çeken, shareware file commander'lı, sözde su geçirmeyen gerçekte geçiren ve durup dururken ekranı köşeden köşeye çaprazlama çatlayan xperia z1'den sonra sony tarafından üretilen her şey gözümde çöptür.
  • yaklaşık 2 aydır kullandığım telefon. f/p cihazı olmaya aday. kamera gündüz ters ışıkta bile harika, gece de kötü sayılmaz. batarya çok çok iyi. telefonda oyun oynamıyorum, oyun performansı nasıl bilmiyorum. ekran kalitesi yeterli. bir şeyler izlemek için bilgisayarı açmama gerek kalmıyor çoğu zaman. telefon net kaba, tasarım marjinal. birebir incelemeden almamak lazım. mavi rengi ateş ediyor. aslında bunun kardeşi plus olmayanını alacaktım ama onun bazı kronik sorunları olduğunu okuyunca tercihimi bu cihazdan yana kullandım. üst düzey telefonların 4bin tl seviyesine geldiği piyasada uygun fiyatı ve üst seviyelere göz kırpan teknik özellikleriyle alınabilir, tavsiye edilir.
  • teknik servis kalitesi iğrenç.. ilk alındığı andan itibaren hatali olan ve cihazı degistirmemek icin ellerinden geleni yapan ve inanilmaz yavaş olan servisin haricinde kamerası bok gibi olan, ses kalitesi bok gibi olan ve odedigim 1700 liranin hepsinin haram zehir zıkkım olmasını diledigim hatta yetinmeyip sonynin batmasını istememe sebep olmus sony experia z2den sonra alanlari bile almama konusunda uyaracağım cihaz..

insallah batarsın sony....
  • son android sürümü android 8.0 oreo nun yeni bir güncelleme ile geldiği telefon..
  • devalüasyon zamanı telefonsuz kalmışken hem fiyatı uygun olsun hem de iş göreh bir telefon alayım diyorsanız... işlemci, ram, sar değeri, pil gücü gibi şeylerin yanı sıra telefonun ağırlığına da bakmayı unutmayın canlarım. yoksa eski telefonunuza* oranla taşıdığı 44 gram fazlalığın ne büyük bir öneme sahip olduğunu, ağrıyan bileklerinizle öğreniyorsunuz.

sony xperia; fiyat/performans oranında yarattığı tatminin acısını, taşıttığı yükle çıkaran takoz.
  • an itibariyle anneme almış bulunmaktayım. 3 sene boyunca "sony xperia z3" kullandım çok memnundum kendisinden umarım bu telefon ondan daha iyidir. "motorola g5s plus" ile bunun arasında kalmıştım bunu seçti annem.