şükela:  tümü | bugün
 • sony xperia serisinin yeni telefonudur. ıfa 2016'da tanıtıldı. ayrıntılar, qualcomm® snapdragon™ 820, 64 bit dört çekirdekli işlemciye sahip.
 • bu gün tanıtılan, sony'nin yeni flagship telefonu. özelliklerine girmeyeceğim zaten yazınca çıkıyor. klasik 2016 flagship özellikleri - 4k ekran.

  ilk defa dizaynda ciddi bir değişiklik yapılmış (sony standartlarına göre) . ama telefonun önyüz ekran oranı gene kötü, altta ve üste kalın şerit bulunmakta.

  şimdi htc battı batacak, lg iyi gitmiyor iken piyasa apple vs samsung 'a dönüşmesin ve bir de klasik türkiye'deki sony algısından, gönül hep bi sony den yana oluyor.

  emme; arakadaş bi yenilik kovala, kimsede olmayan devrimsel bişiy yap, olan bir şeye sende gir (modülerlik, vr ), bazı ufak ama faydalı özellikleri kullan ( always on display, ois ) hiç biri yok. tam zengin rahatı firma, işinize gelirse diyor ve basıyor en pahalı fiyatı.
 • dual versiyonu 64gb dahili hafıza ve 256gb artırılabilir hafızaya sahip yeni amiral gemisi
 • milletin yine, elimdeki yerine keşke sony alsaydım ulan diyeceği telefon.
 • snapdragon 820'yi zaten lg ve samsung (abd) gördük. bu telefonda da görecegiz ama insan bir yenilik bekliyor, en azından ekran oranı daha iyi olsaydı. apple işte bu yüzden çok satıyor. türünün tek örneği. android cihazlar ise koca bir deryada kaybolup gidiyor. lg, htc telefon olayından zaten kar etmiyor. htc kar edemeyecegini bildiği için, ben pahalı olacağım düsturuyla hareket ediyor. lg desen g4 ve g5 ile sıçtı sıvadı. belki v serisi ile durumu biraz toparlar. sony'nin bunu fırsat bilip yenilikçi bir şey yapması lazım ama adamlarda tık yok. telefondan kar da etmediklerini düşünüyorum. playstation ve sony pictures ile götürüyorlar işi. android cephesinde samsung iyi iş çıkarmaya devam ediyor. s serisi (özellikle s7 edge) ve daha da önemlisi note serisi üst segment telefonlar arasında ciddi öne çıkıyor.

  türkiye için konuşacak olursak "flagship" diye tabir edilen telefonlar zaten ciddi pahalı. insan pahalı telefon alınca da ekstra bir şey bekliyor elbette. piyasa yine 1000 lira ve altı çinli telefon üreticilerine kalacak gibi.
 • bu telefonun eleştirilen bazı özelliklerine dair yapılan yanlış yorumlamalara açıklık getirmek istediğim telefon.

  1) ekranın çözünürlüğü ve ppi değeri düşük: ppi değerinin ne olduğu ile ilgili en ufak fikri olmamaktır bu. iphone 7 326ppi ile geliyor. iphone 6s+ 401 ppi.

  ppi ne demek biliyor musun kardeşim. inç başına düşen pixel sayısı. göt kadar ekrana 1000ppi sığdırırsan nolur biliyor musun? o bataryanın anasını siker atarsın. o ppi dediğin değer ekranın çözünürlüğü. sen 1 inçte 70-80 yüksek pixeli eğer telefona 5cm mesafeden bakmıyorsan anlayamazsın. yüksek çözünürlük=yüksek pil tüketimi. 5.5" telefona 4k ekran isteyen arkadaşlar, 32" televizyonda 1,5 metreden aradaki farkı zor anlıyorken, o ekranda farkı anlayamazsınız. pil tüketiminden başka bir şey değil. aradaki farkı anlamak istiyorsanız gidin z5 ve z5 premium'u alın ve normal mesafeden bir bakın(aynı donanım olduğu için). çok çok çok minik bir fark görür veya göremezsiniz... asıl önemli olan ppi değil, gün ışığında nasıl performans vereceği. ve hatta "bizde 4k ekran var" yerine "bizde "100 saat kullanım süresi var" derseniz bu daha çok satar.

  2) batarya kapasitesi düşük: yine bir başka yanılgı batarya kapasitesi=yüksek kullanım süresi. değil güzel abim. şarj rekorları kıracağı söylenen iphone 7 1960mah batarya ile geliyor. yine şu an piyasadaki en iyi şarj sürelerinden birine sahip olan iphone 6s+ o boyutuna rağmen 2750mah bataryaya sahip. android dünyasında hala uzun süre şarjı bitmeyen 2 senelik telefon z3'ün batarya kapasitesi 3100mah. bu ne demek biliyor musun güzel kardeşim. o yere göğe koyamadığınız 3500mah'lık samsung'ların çok daha azına daha fazla iş yapılabiliyor demek ki. çünkü neden? donanım işin çok az bir kısmı aslında. üzerine öyle güzel bir yazılım yapar ve optimize edersin ki, o pil kapasitesi tırıvırı olur. zaten akranlarına göre pil ve android kararlılık oranı en yüksek olan marka genelde sony. bu da yazılıma ciddi kafa yorulduğunu gösteriyor. ha pil kapasitesi daha fazla olabilir miydi? olabilirdi ama telefonun boyutu büyür, ağırlığı artardı. fakat gerekli standartın üzerine bu pille çıkabildilerse bu da yeterli demektir. 4000mah pil ve kafam kadar telefon yapıp 4327842378 saat pil ömrü sağlayan yeni bir model belki çıkarılabilir xz power gibi mesela. htc yaptı sanırım bunu.

  sony'nin eleştirilebilecek bir yönü şu bu telefonla ilgili. dizayn dışında şu an çok büyük bir yenilik yok. fakat aslında arka planda öğrenen bir telefon var okuduğum kadarıyla. telefon sizin kullanımınıza göre kendini optimize ediyor. yani en çok kullanılan uygulamaların bilgilerini tutuyor, diğer cache'leri siliyor bu da performans olarak dönüyor. pil için de benzer bir şey yapıyor. hatta öyle bir şey yapıyor ki, genelde %100 doldurmak ve uzun süre o şekilde tutmak pilin ömrünü azalttığı için, sizin uyanma saatinize yaklaşıldığında telefon %90'da bekleyen şarjını %100'e tamamlamak için şarja devam ediyor. yani siz 1'de yatıp 8'de kalkıyorsanız gece 4'te %100 yapmıyor, %90'larda bekleyip tam şarjı 7:45'te yapıyor gibi bir şey.

  dizayn olayında ise mühendislik olarak bir level atlanmış. z5 bir fiyasko idi. xperia x de tutmadı ama bu telefonun olacağını düşünüyorum.

  kağıt üzerinde yazılanlara asla bakmayın. kullanıcı deneyimleri daha önemli. teknoloji konusunda nitelik nicelikten üstündür. yani pazardan meyve alır gibi alamazsınız teknolojik aleti. "bunun miktarı fazla, bunu alayım" demekle olmaz. size tavsiyem, kameranın mp'inden önce sensörünün kalitesine, diyafram açıklığına bakın. ram'in gb sayısı yerine size ne kadar alan kaldığına bakın. bataryanın kapasitesinden önce nasıl kullanıldığına, ne kadar süre pil ömrü olduğuna bakın. hafızasından çok gereksiz ne kadar kurulu gelen uygulama var diye bakın. çıfıt çarşısına döndürülen telefonlardan uzak durun. çok fazla özellik, çok fazla ısınma ve çok fazla arıza riski demek. çok fazla ısınma=performans düşüklüğü ve yüksek pil tüketimi demek. performans düşüklüğü=telefonun kasması demek.

  edit: burada bir entry'e cevap olarak yazılmıştı. entry gidince genel bilgi haline getirildi.
 • telefonu çok beğendim. umarım tr'ye getirilmesinde çok geç kalınmaz.
 • gri olanı güzeldir ancak çerçeveler artık çok göze batıyor be sony. rakiplerin lg ve samsung almış başını gitmiş sen daha 4 tarafı çerçevelerle çevrili ekran yap.
 • ekim ayında tr'ye geleceği söyleniyor. fiyatını çok merak ediyorum. bakalım ne olacak.
 • gsmarena'da, xz'nin incelemesinde gördüğüm fotoğraf çekimlerinde her zaman xperia serilerinde kör olduğum gibi, bunda da kör olduğum telefondur.

  telefon bildiğiniz taşşak kokuyor ama kamerası yine değişmez şekilde kumlu fotoğraf çekiyor.

  akıllanamadın be sony hâlâ...