şükela:  tümü | bugün
 • ıfa 2017'de tanıtılması beklenen merakla beklediğim telefon.

  sony xperia xz1’in bu zamana kadar bilinen teknik özellikleri: cihaz 5,2 inç fullhd 1080p ekran, qualcomm snapdragon 835 yonga seti, 4 gb ram ve android 7.1.1 nougat ile gelmesi bekleniyor.
 • çok yakında tanıtılacak olan xz'nin bir güncellemesi. telefondaki anten çizgilerine bakarsak kasa tamamen metale dönmüş ki iyi olmuş açıkçası. onun dışında ekranın 1080p hdr olacağı söyleniyor. yine xz premium'daki kameranın aynısı super slow motion özelliği ile birlikte dahil edilmiş.

  resimlere bakarsak bir tık daha inceltilmiş gibi duruyor. full metal şasi ve daha az kalınlıkla elde güzel hissettireceği aşikar.

  çerçeveciler gelmeden bir entry bırakalım dedik. bundan sonra "çorçovo eheuoehuoeho" şenlikleri başlar.
 • dogru dürüst kimsenin hakkında yorum bile yapmadığı telefon. sonra biz niye telefon satamıyoruz. satamadığın diğer telefonlara göre fiziksel hiç bir yenilik getiremediğin için olabilir mi? şu 200$ a satilan doogee mix doogee mix telefonuna bakın bir de 2018 için tasarlanan şu telefona bakın, insanlar artık kocaman telefonun içine sıkışmış 5.2 inç ekran istemiyor.
 • sony nin yeni ekranlı tuğlası
 • sony xperia z1'den beri yapıyor bunu. sony xperia xz premium başlığı coşmuştu bir kaç gündür. almak isteyenler niyet belirtiyordu, hop bugün xz1 çıktı. sony'nin bu her 6 ayda bir flagship çıkarma stratejisinden vazgeçmesi lazım. ya apple gibi 2 senelik bir planda bir yeni telefon ve onun upgrade edilmiş iterasyonu ya da samsung gibi senede bir 2 flagship çıkar. hem ürününü tüm dünyaya aynı anda sunmuyorsun, hem de eskisini sunduğun yerler bitmeden yeni model çıkarıyorsun. bakın, bu tüketiciye hakarettir.

  edit: ha, bir de çinli üreticiler bile ekran kasa oranında coşan telefonlar üretirken, sen hala önde stereo hoparlör sunuyorum diye öküz gibi bezel yap. hem de, geri ve home tuşların sanal olup çözünürlükten yemesine rağmen yap bunu.
 • 99'dan beri cep telefonu kullanıyorum. ilk telefonum ericsson t10'du. onu 3-4 sene kullandıktan sonra ericsson t65 aldım. tarkan'ın hazır kart reklamında kullandığı telefondu t65. böyle mavi, ufacık bir şey. bir müddet onu kullandıktan sonra ericsson, sony ile işbirliğine girdi ve sony ericsson k700i diye bir model çıkardı. bayağı severek kullandım. zaman içinde harici bellek kartı yuvası olmadığından sıkıntı yaşamaya başlayınca, bu ne yaw diyerek bu sefer de ortaklığın k790i diye bir modelini aldım. bu modeli 4 sene filan severek kullandım.

  sanıyorum 2011 yılıydı. akıllı telefonlar yaygınlaşmaya başlıyordu. sony ericsson xperia arc diye şahane tasarımlı bir model çıkardı. bu modelin tasarımının yanında bir hayli de kırılgan olduğunu daha sonra anlayacaktım. ilk akıllı telefonum buydu. 2013'te xperia z ile tanıştım. sony, ericsson'un bütün hisselerini satın almış ve artık sadece kendi adıyla telefon çıkarıyordu. bir sene aradan sonra bu telefon elim bir kazaya kurban gidince 2014 yılında xperia z2'yi almak zorunda kaldım..

  99'dan beri 18 sene geçmiş. bu süre zarfında başka bir markaya yan gözle bile bakmadım, en ufak bir sempati beslemedim lan. bu marka, tasarımı, sağlamlığı, arayüzü, kullanımı, her şeyiyle o kadar iyi ki. iyiydi ki.. 3 senelik telefon hala kaya gibi; en ufak bir donma, takılma yok. şimdi duyurulan xz1'e bak bir de! tasarımda z2 takla attırır bu modele. lan 3 senede bir gram yol katedemez mi bir firma? bırak 3 seneyi, 6 ay önce duyurduğun modelin kısıtlanmış versiyonunu aynı kasanın içine yerleştirip yeni bir modelmiş gibi sunuyorsun. üstelik herkesin dilinde tüy bitti be. bi feedback'leri dikkate alıp tasarla şu koduğumun telefonunu! yıl olmuş 2018, böyle kasa mı olur, el insaf. neredeyse %50 ekran %50 çerçeve! ben ne alacağım şimdi?

  aferin sana sony! allah seni bildiği gibi yapsın. insanı yıllar sonra zorla başka bir markaya geçireceksin, zorla yani..
 • diğer markaların pratikte hiçbir işe yaramayan göz boyamaya dayalı özelliklerinin ve devasa marketing güçlerinin etkisinde kalan milyonlarca kullanıcıdan bazılarının başlığına yazdığını görmekte olduğumuz akıllı telefon.

  çerçeveciler gelmeden entry bırakayım bari demiştim. beklediğimden de çabuk geldiler. (bkz: here it comes)

  sony'nin tasarımını beğenmeyenler sırf göz boyamak için aptalca bir ekran oranına sahip olan (18:9), video veya fotoğraf açtığınızda kenarları siyah şeritle dolan, doğru düzgün tek elle tutulamayan, yazılımları berbat olan ve her seferinde hız testlerinde sony cihazlardan tokat yiyen saçma sapan telefonları seve seve alabilirler.

  hdr ekran şu anda hiç kimsede yok. konumlama olarak marketteki en pratik parmak izi sensörü yerine, parmağınızı kameranın yanına kadar götürmek suretiyle cihazı açmak için uğraşacağınız telefonları alabilirsiniz. 960fps slow motion hiç kimsede yok. yeni gelen 3d görüntü oluşturma da kimsede yok.

  ama önemi yok çünkü bu özellikleri samsung ya da apple değil, sony sunuyor. dolayısıyla bu 2 firma tarafından sunulana kadar bu özellikler her zamanki gibi yok sayılıp göz ardı edilecektir. ta ki onlar yapana kadar. onlar yaptığında bu özelliklerin varlığı kabul ediliyor. suya dayanıklılık özelliği bunun birebir aynısıydı. onlar suya dayanıklı telefon yapana kadar "gimmick" idi. onlar yapınca çok iyi ve çok önemli bir özellik oldu.

  çerçevesiz telefonları saçma bulan ve sevmeyen bir ben miyim bilmiyorum ama marketing büyüsünün nasıl işlediğini görmek çok zevkli oluyor.
 • tek sorunu ekran-kasa oranı olmayan telefon. esas sorunu, kocaman kasaya rağmen, tuşların ekranda yer alması ve kasaya oranla efektif ekran alanını, birçok durumda daha da azaltmasıdır.

  başka bir deyişle, samsung'un 4 sene önceki galaxy s4'ünden daha geri bir ekran-kasa oranını, ekran üzeri tuşlarla sunan, garip ve verimsiz bir tasarıma sahiptir.

  not: samsung'un, son bir yılda çıkardığı bütün üst düzey telefon ve tabletlerde hdr desteği vardır.
  xperia xz1'le sony de bu desteği sunduğunu belirtmiş; ancak lcd ekranlarda hdr standardını karşılamak için, local dimming desteği de gereklidir (pixel'lerin arka ışığını bağımsız kontrol etmek ve neticesinde gerçeğe yakın siyah, gerçek koyu tonlar ve renk geçişleri elde edebilmek). xperia xz1'de bu destek yoksa, hdr desteği kısıtlı sağlanabilecektir.

  oled ekranlarda ise, zaten her pixel kendi kendini aydınlattığından, gerçek siyah verilir ve local dimming'te görülebilen ışık taşması gibi problemler de yaşanmaz.

  not 2: 18.5:9 aptalca bir oran değildir. filmlerin önemli bir kısmı, bu düzeyde veya daha da geniş görüntü oranlarındadır. dolayısıyla, birçok filmde daha büyük görüntü almanızı sağlar.
  bilindiği gibi, 21:9 oranlı monitörler de mevcuttur.

  not 3: parmak izi sensörüne alternatif olarak, iris tarama ve surat tanıma sistemleri de kullanılmaktadır. telefonu kilitlemenin tek yolu parmak iziymiş gibi düşünmemek gerekir.
 • navigasyon tuşları oyunlarda ve fotoğraf-videolarda gizlenen telefondur. dolayısıyla bu tarz aktiviteler sırasında ekranın tamamı kullanılmaktadır. arayüz geçişleri vs. durumlarında ise tuşların kasada değil ekranda olmasını her zaman tercih ederim.

  tasarım gayet verimlidir, sadece göz boyamadığı için, diğer firmalar da tam tersi göz boyama yarışına girdikleri için insanları görsel açıdan tatmin etmemektedir. s8 ve note 8 gibi cihazların ergonomik açıdan berbat olduğu ortadadır ancak o kadar güzel göz boyamaktadırlar ki insanlar artık cihazın tek elde kullanılması gibi çok önemli konuları umursamıyorlar.

  pikselleri bağımsız kontrol etmekle hdr'ın alakası yoktur. high dynamic range'in ne olduğunun araştırılması tavsiye edilir. zira hdr hem lcd hem oled ekranlarda mevcuttur.

  18:9 aptalca bir orandır. telefonda çektiğiniz fotoğraflar bile tam ekran çıkmıyorken bunun mantığını bana kimse açıklayamaz. ekranın absürt uzunluğunu (hele note 8 artık komedi boyutuna ulaşmış) düşünürsek eldeki ergonomi açısından ekranın alt ve üst kısımlarına baş parmak ile erişmek daha da zorlaşmaktadır. tüm görüntü sektörü 16:9 devam ederken samsung ve lg sırf telefonlarında göz boyamak için, dünyadaki tüm görüntü sektörünü tek başlarına değiştirebileceklerini zannediyorlar herhalde.

  iris tanıma ve yüz tanıma yöntemleri, sony'nin sunduğu kilit açma yönteminin hız anlamında yanına bile yaklaşamazken bunları öne sürmek pek manalı olmuyor. ek olarak samsung'un sunduğu iris tanıma da henüz optimum çalışmıyor. şu anda tüm pazarda en hızlı kilit açma yöntemini, çok iyi düşünülmüş ergonomiyle beraber sony cihazlar sağlıyor. parmağınızı üzerine koyup tuşa bastığınız anda açılan bir telefonla, parmak izi tanıması kameranın yanında olan, veya diğer kilit açma yöntemleri de oldukça yavaş kalan cihazları bu konuda kıyaslamak mantıklı değil.