şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam almayı düşünürken türkiye'ye gelmeme ihtimalini öğrenerek dertlendiğim telefon. iyi ama küçük telefon almak bu kadar zor olmamalı yav.
 • saçma sapan bir fiyat çekmezlerse alacağım telefon, 6 inç telefonum var sırf telefonu taşımak için sırt çantasıyla geziyorum. işin garibi bu büyük telefon olayına acayip de bir talep var, adamlar 7 inçliklerini falan üretmeye başladı artık neresine sokacaksa millet.

  5-6 inçlik telefona 4k ekran koyup bununla övünmenin saçmalığına değinmek dahi istemiyorum, samsung arge merkezindeki mühendisleri bilmiyorum ama ben sherlock holmes falan olmadığım için telefonda 4k çözünürlükte video izleyip katil bu demiyorum.

  çük kadar ekranda 40 yılın başı 1-2 tane dizi izleme ihtimalim var diye 4k ekranı olan telefon alıp onun bataryamı the east india company nin hindistanı sömürdüğü gibi sömürmesini istemiyorum, instagram ve whatsapp zaten resimlerin çözünürlüğünü düşürüp yüklüyor 4k ekrandan bakmanın anlamı kalmıyor.

  hifi ses verdiğini iddia ediyor, bu iddia nın ne kadar geçerliliği olduğunu ses konusunda uzman olan arkadaşlara bırakıyorum, bu hi fi mevzunda ekran kartı belleklerindekine benzer bir manipülasyon döndüğüne inanıyorum şahsen.

  özetle övülecek yegane tarafı gereksiz özelliklerden arındırılmış bir telefon olmasıdır, sony çıkıp da 3000 tl fiyat çektiği takdirde yukarıda sövdüğüm 4k ekranlı telefonu alıp geçiniz.
 • büyük kasalı kalas tasarımı, tuşları ekrana yerleştirerek devam ettiren xperia serisinin son üyesi.
  samsung, galaxy a serisini bile "infinity display" ile sunmaya hazırlanırken, sony'nin tuhaf tasarımlarla devam etmesi düşündürücü. (büyük kasaya rağmen, neden ekran üzeri tuşlarla etkin alanı küçültüyorsun?)

  bu arada, samsung'un şu ana kadar 4k ekranlı bir telefon üretmediğini, sony'nin üretmiş olduğunu belirtelim.
  4k ekranın asıl amacı da, normal kullanım değil, virtual reality cihazlarıdır.
 • sony'nin ifa 2017'de tanıttığı yeni cihazı. uzun zamandır suya dayanıklı, güçlü donanımlı ve küçük ekranlı android cihaz gelmiyordu, gelirse de sony yapıyordu zaten. dedim tam da beklediğim cihaz işte bu.

  fakat türkiye'ye gelmeme gibi bir ihtimal olduğu söyleniyor. abisi xz1 sony türkiye sayfasında yer alırken xz1c ile ilgili herhangi bir anekdot yok.

  sony türkiye yetkililerini anlamak güç. bu cihazdan kimse satış rekorları beklemiyor zaten, hitap ettiği azınlık belli. bari ufak bir parti getirin yahu. müşteri memnuniyeti bunu gerektirir.

  fiyat beklentilerine yaklaşılamadığı için mi böyle bir durum yaşanıyor bilmiyorum ama hiç hoş bir durum değil. sony türkiye göreve.
 • yok bir türlü olmuyor sony samsung'a iyi bir rakip olabilecekken istemiyor gibi aynı kafada devam ediyor. koniçiva kardeş telefon üretiyorsun fayans değil bu nasıl tasarım?
 • başıma bir iş gelmeyecekse, tasarım dilini beğendiğim markanın bir telefon modeli. telefon gibi telefon. ağzı yüzü yamuk, orası burası kargacık burgacık telefonlara ısınamadım gitti. misal, nokia n900 güncel os, güncel donanım ve 4.7" ekranla çıksa, hemen bir tane kaparım. sony'nin bence tek handikapı, kısa sürelerle birbirinin üstüne pek bişii koymayan cihazlar çıkarması. yoksa, gerek omnibalance tasarım dili olsun, gerek os'a giydirdiği özelleştirmeler olsun bence hepsi yerinde ve güzel.

  not : p9sporluyum.
 • türkiye'de satışı olup olmayacağı henüz meçhulken, avrupada satışa sunulacak fiyatlarında indirime gidildiği iddia edilen telefon. buna göre 500 pound'luk satış fiyatının, 400 pound'a çekildiği iddiası var. iddia diyorum çünkü amazonun ingiltere şubesinde telefona hala 500 pound'luk fiyat biçilmiş gözüküyor.

  her ne kadar adı compact olsa da, boyutu dışında teknik özellikleri bakımından abisi sony xperia xz1'den farkı olmayan bu güçlü model, umarım sony stratejisine kurban gitmez ve ülkemizde satışa sunulur. çünkü anladığım kadarıyla bu büyüklükte compact bir telefonu sony 2500-3000 tl bandında türkiye'de çok yer edinemeyeceğini düşünüyor. fakat iddia edilen hususlar doğru ve telefonun satış fiyatında indirime gidildiyse, 400 pound'luk satış fiyatı ülkemize vergilerle birlikte 2000-2500 tl bandına gelebilir. bu da hem iyi hem de küçük boyutlarda telefon tercih eden kullanıcılar için alım algısını artırabilir. dolayısıyla türkiye satış pazarına girmesi de daha olası olur diye düşünmekteyim.

  darısı 3000 tl üzerinde gelmesine kesin baktığım xz1'e diyorum.
 • atom karınca misali bir telefon olmuş. daha ne isteyelim sony, xz satılır bu alınabilir.

  ancak yine de bu seri başladığına göre devamı artan yeni eklenen özelliklerle kısa aralıklarla gelecektir.

  xz2 xz3 gibi seriler de muhtemelen 6 aylık periyotlarla çıkar.

  beklemekte fayda var gibi.
 • sony işi telefon satana kadardır, sattıktan sonra, maillerinize bile cevap vermez, ya da dalga geçerek kopyala/yapıştır aynı cevapları verir.

  ayrıca yazılım desteği sıfırdır, android 7 ile gelirse en fazla 8 alır, 2 güncelleme katiyen almaz, güvenlik güncellemesi ise maksimum 11 ay alır, sonra at çöpe gitsin.

  kamerası zaten samsung j7 prime'dan bile kötü olacaktır muhtelemen, kendilerini sabote etmekte üzerlerine yok bu kamera konularında.

  hoparlör sesi, sanal bebekler kadar çıkacaktır.

  fiyatı da 3000tl fln olacak diyorlar, altıma sıçana kadar gülerim herhalde öyle bir fiyatı görürsem.
 • artik tasarimi yasini belli etmeye baslamis telefondur.

  umuyorum seneye sony de bir yenilemeye gider.