şükela:  tümü | bugün
 • bu sabah itibariyle tanıtılan sony'nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu.

  sony tasarım dilini neredeyse tamamen değiştirmiş ve kendini diğer markalardan ayıran
  -yan taraftaki güç butonundaki parmak izi okuyucusu,
  -kenarlı-köşeli dikdörtgenler prizması tasarım,
  -3.5mm kulaklık girişi gibi kilit özellikleri tarihe gömmüş, bir sony-sever olan şahsımı çok büyük hayal kırıklığına uğratmıştır.

  pek bir şey ifade etmese de, yeni özellikleri de yazalım:
  -snapdragon 845 işlemci (2018'de tanıtılan bütün amiral gemisi telefonlar gibi)
  -saniyede 960 kare ağır çekim video kalitesi 720p çözünürlükten 1080p'ye çıkmış (evet bu muazzam bir teknoloji kabul etmek lazım)
  -4k hdr video kaydetme imkanı
  -kablosuz şarj

  ne yazık ki, artık sen de herkes gibisin sony.

  edit: ön yüzdeki stereo hoparlörler duruyormuş, sadece alt taraftakini o kadar inceltmişler ki göremedim tanıtım sırasında.

  yine de telefona ısınamadım. sony değil de başka bir markaymış gibi geliyor. sony'nin omnibalance tasarım dilinin artık bir seçenek olmaktan çıkması piyasada ve kalplerde bir boşluk yaratacak. belki eskisine göre daha çok satarlar ama kemik sony kullanıcısının bu değişikliklerden hiç memnun olmadığını düşünüyorum. şahsen üç sene sonra xz premium miadını doldurduğunda içini açıp güncel işlemci, kamera falan ne varsa takmayı düşünüyorum, iyi halt ettin sony.*
 • (bkz: ne istediğini bilmemek)

  (bkz: herkesi memnun etmenin imkansız olması)

  incelemelerdeki eleştirileri görür gibiyim:

  "sony kendine has özellikleri kaybetmiş, diğer telefonlara benzemiş"

  geçen seneki incelemeler:

  "sony kendi tasarımında ısrar ediyor, pazara ayak uydurmuyor"

  nitekim insanlar da aynı:

  "hep aynı tasarımı yapıyorlar"

  xz2 tanıtılınca:

  "bu ne böyle diğer telefonlara benzemiş"
 • 3.5mm kulaklık girişini kaldırma ile kullanmakta olduğum sony kulaklıklara sövdüren yeni sony modeli.
  (bkz: jackıma dokunma)
 • bugün küçük kardeşi sony xperia xz2 compact ile birlikte lansmanı yapılmış olan telefon. bir önceki nesil sony cihazları xz1 ve xz premium ile bir kıyaslama yaparsak;

  artıları:
  snapdragon 845 işlemci
  4k hdr video kaydetme
  fhd 1080p çözünürlükte 960 fps ağır çekim kaydı (bi önceki nesilde 720p idi.)
  büyüyen ekran-kasa oranı %75.1 ve 5.7' ekran (görece)
  kablosuz şarj

  başka da artı bulamadım açıkçası.

  eksileri:
  bu kalas tasarım. 11.1 mm kalınlıktaki akıllı telefonlar bundan bi 6-7 öncesinde kaldı. sony özlem duymuş galiba, başka aklıma mantıklı bir şey gelmiyor. telefon da 198 gram olmuş bu sayede.
  3.5 mm kulaklık girişi yok.
  önceki nesillerinde yanda harika konumlandırılmış parmak okuyucusunun arka tarafa alınması.
  gerilemiş ön kamera, 5 mp ve f/2.2 diyafram aralığı.
  2:1 ekran oranı.
  önde tek stereo hoparlör. bir önceki nesilde 2'ydi.
  muhtemel fiyat. xz premium'un 2700'e satıldığı yerde 3000 binden aşağı geleceğini sanmıyorum.

  batarya kapasitesi 3180 mah olarak gözüküyor. artı eksi kısmına koymadım fakat büyüyen ekran sonrasında buna iyileştirmek denemez. zira 5.5'lik xz premium'da dahi 3230 mah batarya bulunuyor. ayrıca bu denli kalınlaşmış bir telefona çok daha büyük kapasiteli bir batarya sığdırılamaması da bir eksi benim gözümde.

  özet geçmek gerekirse; sony'nin kendi ayağına sıkmış olduğu telefondur. eski çerçeveli ve keskin hatlara sahip tasarımın sevenleri vardı. fiyat aralığını da düşürünce xz1 ve xz premium mantıklı hale gelmişti. beğenme görece iş tabi. fakat şu şartlarda xz2'yi bizim ülkemizde satabilirlerse öpüp başlarına koysunlar.

  edit: altta ne yazdığımı anlamadan yaftalama meraklısı bir arkadaş çıktı. mp=kaliteli kamera demek olmadığını bilen tek kendisi değil. zaten yazdığımdan bunu nasıl çıkarabilmiş, aklına hayran kaldım. sensörü var, diyafram açıklığı var. öyle bir şey olsaydı sony 2-3 nesil önce kullandığı 23 mp'lik kameraya devam ederdi zaten. ayrıca oraya kıyasladığım telefonları ve diyafram aralığını da belirtmişim. tamamen doğru orantılı olmasa da mp arttıkça göreceğin detaylar da artacağı için, 13 mp f/2.0 lık kamera benim gözümde xz2'nin kamerasından daha iyi performans sunacaktır. yoksa koy 1 megapiksel, kalan 4 megapikseli acıkınca yersin, dimi ama? ha daha bunun kamera donanım yazılımı bilmem nesi falan var, bak onları da sadece sen bilirsin. ben anlatmayayım. ha batarya olayına da girmiyorum, pek tabii yine sen bilirsin.
 • günümüzün bilgi çağında hala megapiksel - kamera kalitesi arasında doğru orantı olduğunu düşünen insanları ortaya çıkaran telefon.

  ön kamera çok kötü de olabilir iyi de olabilir orasını test etmeden bilemeyiz ama, daha görmeden megapiksel üzerinden ön kameranın gerilediğini iddia etmek doğru olmaz.

  çok ince telefon iyidir algısı da görecelidir. sony bu tasarımda el üzerindeki ergonomiyi ele aldığını ve bu kapsamda iyi bir tasarım ortaya koyduğunu iddia ediyor. bunu da telefonu elimize alıp dokunmadan bilmemiz pek mümkün değil. hands-on videolardaki yorumlardan belki bir nebze çıkarım yapılabilir. telefon esasında orta noktadan kalın, kenarlar ince. bu da belirttiğim gibi bilinçli bir tasarım tercihi ama ne sonuç vereceğini göreceğiz.

  telefonda çift hoparlör mevcut, tek değil, ki çerçeve inceltip stereo'yu korumaları pozitif bir durum olarak görülmeli.

  batarya ömrü konusunda sony cihazlar olumlu bir repütasyona sahiptir, sadece mah değeri üzerinden yorum getirmek (megapiksel gibi) yine hatalı olabilir. pil kapasitesi kadar yazılım optimizasyonu ve işlemci verimliliği de dikkate alınmalı. sony'nin markası olmuş stamina modları ve yazılımın nispeten diğer markalara göre stock forma yakın olmasıyla beraber çok sorun olacağını düşünmesem de, ekran boyutunun büyümesi ve çözünürlük artışı soru işareti.

  bence compact modeli daha alınası ama şimdilik mağazalara gelmesini beklemek lazım. xz1 resimlerde pek ilgi çekici görünmezken bizzat incelediğim zaman çok beğenmiştim.
 • adamlar öyle bir telefon tanıttı ki, ikiye böldüğü sony'cileri birleştirdi resmen. ne telefon artık çağı yakalasın diyenler memnun, ne de eski halini çok sevenler. ne gidebilmiş sony, ne kalabilmiş. ara geçiş formu gibi olmuş biraz.
 • üzerinde sony yazan htc u11+ lan bu.
 • önceki flagship sony'leri neden eleştirdik?

  -üst ve alt kısımdaki boş alan çok geniş
  -bu genişliğe rağmen kapasitif tuş yok
  -malzeme kalitesinin düşüklüğü. özellikle arka kısmın alüminyum veya cam olmaması.
  -ois olmayan kameralar

  neleri övdük?
  -power tuşuna entegre parmak izi okuyucu ve yandaki konumu
  -3.5 mm jack girişi
  -stereo speakerlar
  -düz arka tasarım, kamera çıkıntısı yok, eğik değil vs.

  yeni modelde ne yapmışlar?
  -power tuşu ve fingerprint yalan oldu, arkaya koydular herkes gibi.
  -hala üstte altta kalın sayılacak bir çerçeve var
  -kulaklık girişi yalan oldu
  -arka tasarım bombeli oldu
  -ois halen yok.
  -sene 2018 flagship telefona 4gb ram koymuşlar

  bu telefon tutmaz kusra bakmasınlar. sadık bir sony müşterisi olarak hiç beğenmedim. buna vereceğin parayla snapdragon 845 ile gelecek olan yeni xiaomi, oneplus veya yeni huawei'yi falan alırsın. eline en azından high end ve kusursuz bir cihaz geçer.
 • xz2'nin 11.1mm, xz2 compact'ın ise 12.1 mm'ye sahip olduğu flagship takoz.

  o kadar ticari satıştan anlamazlar ki yaşadığım yer amerikada telefonları en çok tercih edilen verizon hat ile çalışmaz. geçenlerde xz telefonu denemek için mağazaya gittim cdma desteklemiyormuş, belirli hatlarda çalışıyormuş onu öğrendim.

  adamlar satmamak için çok uğraşıyorlar ve birkaç kişi toplanmış biz bu telefon pazarından nasıl hüsrana uğrarız diye bir araya gelmiş müthiş iş çıkarıyor.

  pahalı telefonlarda 4k 60 fps video kaydı yapılıyor sen 30 fps getiriyorsun hem de snapdragon 845 ile

  power tuşundaki parmak izini kaldırıp kamburu çıkmış gibi duran arka kısma koyuyorsun

  ekran kasa oranın, telefonun kalınlığı ve ağırlığı bu yılın çıkan tüm amiral gemilerinden kötü.

  parmak kadar kalın telefonda yer yokmuş gibi kulaklık girişini de kaldırıyorsun.

  iphone bile amoled'e geçerken sen ips ekran ile geliyorsun

  geçen yıl verizon hattım destekleseydi xz compact modelini alabilirdim. anladım ki artık yollarımız iyice ayrılmış sony ile.