şükela:  tümü | bugün
  • sony'nin mini telefon sevip de donanimdan da vazgecmek istemeyen smartphone kullanicilari icin duyurmus oldugu yeni oyuncak. donanim olarak kamerasina kadar her seyi z1 ile ayni olan bu mini z1'de farkli olarak 4.3 inc triluminos ekran ve 2300 mah batarya bulunmakta. kisacasi samsung'un donanimi dusuk minilerinin ve 4.0 inc ekrana sahip iphone 5 ve 5s'lerin karsisinda yaptigi en saglam hareket bence.

ha ben kucuk telefon sevmem, z ultranin hastasiyim. ama henuz sozlukte basliginin acilmamis oldugunu gorunce, bir sony fanboy olarak sizleri aydinlatmak istedim.

buyurun bu da sony linki

edit: f/p oranı olmamış diyenler varmış. arkadaş bu donanıma sahip telefonların fiyat bandına bakıp öyle karşılaştır. boyut olarak s4 mini'ye benziyor diye bunu gidip donanımdan kırpılmış s4'le karşılaştırmak ayıp olur. donanım olarak da eşdeğer telefonlara bir bakalım: note 3, g2 ve z1. bunların arasında da f/p olarak en iyisi g2 zaten bu bir gerçek ancak fiyat bandına baktığımızda gayet makul. ayrıca bu donanım ve bu boyut kombinasyonlarında bir rakibi de yok. yok yani bu kadar. o karşılaştırdığın s4 mini'de snapdragon 400 dual-core 1.7 işlemci varken bunda snapdragon 800 quad-core 2.2 işlemci var. denk değil yani.
  • en iyi cihazların her zaman kocaman olması gerekmediğinin kanıtı olan cihazdır.

htc, samsung vb. gibi üreticilerin aksine "mini" ifadesini değil "compact" ifadesini kullanmıştır. zira "mini" olan cihazlarda (örn: s3 mini, s4 mini, one mini) özelliklerin büyük bi kısmı kırpılmıştır. bu cihazda ise işlemci, ram, hafıza, kamera, bağlantı gibi temel özellikler sabit tutulup, sadece daha küçük bir ekran tercih edilip bu doğrultuda da bataryayı küçültmüşlerdir.
  • ingiltere'de yaklaşık 1500 tl'den ön siparişe açılmış sony'nin süper mini akıllı telefonu
    http://www.androidcanavari.net/…-fiyati-belli-oldu/
  • tanim: olmamis ve fiyat performans oraniyla tutmayacak cihaz.
    o paraya bu cihazi almaktansa bataryasi cikabilen hafiza karti takilabilen, kisisellestirilebilen samsung urunleri daha mantikli bence. s4 mini mesela. ingiltere'de 1500 dolar olan urun burada 2 bin tl olur. git galaksy note3 al. ha belki su gecirmiyodur onu bilemem.
  • olmuş cihaz. yapsa yapsa sony yapardı zaten böyle bir yeniliği.
  • çok şık ve adının hakkını veren kompakt bir cihaz olmuş. üreticilerin premium cihazların ekran boyutu büyük olur algısını kırması açısından da çok önemli bir misyon edinecektir. eğer sony eski huyu olan kısıtlı yazılım desteği ve şişik fiyattan satışa sunmazsa, çok satacaktır. keza kendimden de biliyorum, 4.5 inç ve üstünü oldukça büyük bulan ciddi bir kesim var ve kendine çekecektir.

nexus 5 alacaktım ama ben bu cihazı beklerim arkadaş, çok cazip.

umarım max 1600 civarı fiyattan piyasaya girer.

şubatı bekleyip göreceğiz...

edit: 1499 lira fiyat biçip, 2000 liraya yükselten zihniyete de kafam girsin. sony bu kafayla devam ettiği sürece mobil bölümünde blackberry tadında büyük bir bozguna hazır olmalı bence.

bu telefonu ısrarla beklemiştim bir de. ben gidip nexus 5 alıyorum.

bravo lan, 11 yıllık sony ve sony ericsson kullanıcısını kaybettiniz.

edit 2: paralel ithalat yoluyla 1350 lira bandına kadar düşmüş, manyaklık yapip 1999 lira vermeyin.

paralel fiyatları oldukça uygun ve döviz gittikçe düşüyor.
  • sony xperia z serisinden ayrılan bir diğer özelliği ise bu defa tft yerine ips ekran tercih edilmiş olmasıdır. malzeme kalitesi ve donanımı üst segmentte. hedef kitlesi 5" telefonları hantal bulan ve kaliteli bir android telefon almak isteyen -iphone5 almak istemeyen de denebilir- kullanıcılar olacaktır.

ek: diğer xperia z cihazlarda olduğu gibi bu telefona da hafıza kartı takılabilir.
  • bir zamanlar özlemini çektiğim konfigürasyon, en iyi donanımı bi mecburiyet olmadığı halde sadece en büyük telefona koyma saçmalığı aşılmış güzel. ancak kendisinden 2,5 yıl eski samsung galaxy s2'den birkaç mm büyük (uzun) olmasına rağmen aynı ebadda (4.3 inç) ekran sahibi ve daha kalın ve daha ağır. ekranı tabiki daha güzel ama full hd değil nedense, belki de 720p ile 1080p arasında manalı bi fark yok. samsung ekran dışı gereksiz boşlukları iyice küçülttü, telefonu çok büyütmeden ekranı büyütmeyi başarıyor, bu anlamda sony geride.
  • samsung galaxy s4 mini ile hayal ettiklerimizi nihayet önümüze sunan telefon. bunun bir de 4.7 inç ekranlı 720p modeli olursa tadından yenmez.
  • almanya'da z1'in 519€ ya satıldığı, z1 compact'ında şubatta 499€ dan satılacağı göz önüne alınırsa, türkiye'de 499/519*2100=2000 tl ye satışa çıkacak cihazdır.