• 5.02 güncellemesi ile pil performansı ciddi anlamda düşmüştür. aman diyim yüklemeyin.
  • elde tutulmasının zorluğuyla akıllı telefon bağımlılığını ve zaman israfını önlemeyi amaçlayan telefon.

1 yıl olacak hala o sivri köşelere ve hayvani yapıya alışamadım.
  • temmuz 2014'de satın aldığım telefon.

ıp58 sertifikası (tatlı suda 1,5 m derinlikte 30 dk su geçirmez) olan telefon, ekim 2014'de havuzda su geçirmesi sonucu kvk teknik servise gönderdim, kvk teknik servis telefonun böyle bir özelliği olsa bile su geçirme kullanıcı hatasıdır diyip, yaklaşık 650 tl onarım ücreti istedi. bunun üzerine, telefonumu onarım yaptırmadan iade alıp, arvato teleservice'e gönderdim. teleservice, su geçiren telefonu yenisi ile değiştirdi. ocak 2015'de, bir video çekimi sonrası telefon fazla ısınınca telefonumu masadaki buz kovasına koydum ve yine su geçirdi (bu ana kadar pek çok gez musluk altında yıkadığım da oldu ama, sorun yoktu), bu sefer direkt arvato teleservice'e gönderdim. bu defa, parça değişiminde bulundular. servisden geldiğinden beri, denize bile girdim ama su geçirme problemi yaşamadım. fakat, servisden geldiğinden beridir de ekran döndürme takılıyor ve konuşma esnasında karşımdakilerden söylediklerimin anlaşılmadığı konusunda şikayet alıyorum.

iyi yanlarına gelecek olursak, çok sağlam(!) ve şık görünüyor. piyasadaki en iyi telefon kameralarından birine sahip ürün diyebilirim. hdr video çekimi, 4k kayıt, ve 720p'de 120 fps kayıt gibi özellikler benim gibi bir videofil için çok yerinde özellikler. telefonundan müzik dinleyenler için iphone ile birlikte piyasadaki en iyi ses kalitesine sahip. hatta, aptx teknolojisi ile iphone'un önüne geçiyor. yüksek kaliteli müzik -ses anlamında- dinlemek isteyenlerin tercih nedeni olabilir (*.flac, *.alac vs.).

yeni versiyonlarında, gördüğüm kadarıyla yukarıda bahsettiğim olumsuzluklar büyük ölçüde giderilmiş ama ben telefonumu yenileyeceğim zaman tercihim sony olmayacak.
  • yaklaşık olarak 9 aydır kullandığım amiral gemisi telefon.
    öncelikle övülmesi gereken tarafları cidden tatminkar bir şarj performansı, dayanıklılığı, fotoğraf ve video çekerken -4k video çekimi esnasında olan odaklama ve birazcık ısınma sorunu hariç- yakaladığınız kalitedir.
    yakalayabildiğim tek eksi noktası ise bazı kullanıcılarından da duyduğum üzere telefonun bazen az çektiği ya da sesi net olarak karşıya iletmemesidir.
    sony markasının amiral gemisi modellerini piyasaya kısa vadelerle sürmesinden dolayı değerini çabuk kaybetmiş ancak hala bir çok üst donanıma ve özelliğe sahip telefondur, iyi ki vardır.
  • her şeyiyle beni memnun bırakıp bir sorunuyla beni neredeyse ağlatacak olan telefon. telefonla konuşurken karşı taraf sürekli sesim yankı yapıyor, senin sesin az geliyor sanki rüzgar var gibi falan diyor. her konuşmamda böyle ve delireceğim galiba. bi çaresini bulamazsam kimseye önermemeye karar verdim.
  • japon menşeili çin montajlı şarj süresiyle mest telefon. öyle ki; telefonda oyun oynamayı sevmeyen, günlük konuşma süresi 15 - 20 dakika olan, yoğun çalışma temponuz arasında iki tık internete bakayım da kafam dağılsın tarzında bir kullanıcıysanız şarj 4,5 gün rahat yetiyor.

tek sorun; telefonla konuşurken konuşma süresi 1-2 dakikayı geçerse ekranda pil stamina modu penceresi ve bir kaç saçma sapan pencere daha açılıyor hatta bazen tuş kilidi bile devreye girebiliyor ve bu yüzden karşı taraf telefonu kapatmadan benim kapatmam tuş kilidini kaldır, açılan pencereleri kapat derken biraz zaman alıyor. yani birinin yüzüne telefon kapatacak olsak rezil olacağız, bu durumdan kurtulmamı sağlayacak bilgi sahibi varsa lütfen yeşillendirsin..
  • diğer bilmem kaç bin entry gibi her şeyinden memnun olduğum telefon. fakat alacak insanlar için başımdan geçen ilginç bir sorunu anlatayım: telefonu aldığımda her şey gayet iyi olduğu için update edip de bunu şansa atmayayım diye bu işlemi bir ay kadar geciktirmeyi başardım. fakat dün itibariyle, artık bana bir yenilik lazım diyerek ve belki de kamera fonksiyonunun daha iyi olacağını düşünerek, ayrıca misafir kullanıcı gibi desteklerin gelmesi nedeniyle update etmeye kalkıştım bilgisayar aracılığıyla.

fakat durum şudur: telefonum meğerse elime bootloader'ı unlocked bir şekilde gelmiş. dolayısıyla drm'lerin bir kısmı silinmiş. bu ne gibi bir aksaklığa sebep oluyor? şöyle ki, music id, active noise cancelling, xreality ve hatta kamera gibi en işlevsel şeylerin yok olmasına (kamerada bazen fonksiyon aksaklıklarına yani fotoğraflarda noise vs. oluşmasına) sebep oluyor. bunlara ek olarak, update de alamıyorsunuz official. gayet uyuz bir durum yani. benim için xreality fonksiyonu hacat durumda. aslında color accuracy vs gibi durumlardan yine kullanmayı düşünmüyordum. fakat pek bir etkisi olmadığını görünce, açık bırakmışım. sonra baktım ki, hakkaten işe yaramıyormuş. bir de update'ler gitmiş oldu. active noise cancelling için ayrıca kulaklık almıştım (yanında gelmiyor), o özelliği de çalışıyor gayet. zaten çalışmasa dünyayı dar ederdim bana satan firmaya (kliksa). ha bir de music id de gayet iyi çalışıyor. neden bootloader'ı unlock edilmiş, hiçbir fikrim yok. acaba diyorum, imei numarasını değiştirmek için mi? ya da birisine satış yaptılar, bu çocuk da böyle değişiklikler yapıp geri gönderdi telefonu... ilginç durumlar.

şimdi bu update özelliğini geri alabilir miyim, drm'leri nereden bulurum, bootloader'ı relock yapabilir miyim gibi aptal sorunlarla uğraşıyorum. xreality'den de geçtim yani esasen. durum budur yani. siz siz olun bootloader'ı unlock edilmiş mi, edilmemiş mi kontrol edin alınca. artık yavaş yavaş piyasada tükeniyor telefon. yine de alanlar mevcuttur aranızda.
  • bugünlerde problem yaşatıyor bana. ayrıca şarjı öyle 2-3 gün gitmiyor. günün sonunda ekranın üstünde kırmızı ışığı görüyorum. şimdilerde yoğunluktan böyle belki ama ilk aldığımda da böyleydi. fazla uygulama ya da hafızaya yüklenmemden dolayı hafif donmalar da yaşamıyor değilim. geçenlerde şarjına nazar değmiş olabilir -bir gün gitmesine - yere düşürdüm nokta şeklinde çizik oldu. tam anlamıyorum ama sanırım ekran koruyucu zedelendi. bu böyle kalsa mı yoksa değiştirmem gerekiyor mu bilemedim.
  • resmen nazar değdirilmiş telefonum. lollipop bile akıyorken olan oldu, wifi ve bluetooth modemler önce süründü, sonra da öldü. inşallah garantiden değiştirilir. ama değiştirilene kadar sinir, stres tavan. ilk kez bi flagship aldıydım, inşallah pişman olmam ühühü. (bkz: hayata dair iç burkan detaylar) blogum da twitterım da yok, buraya yazıyorum idare edin.
  • aldığım güne lanet olsun dedirten telefon. 1 yıl oldu ancak alındığının ilk iki ayında serviste yattı. batarya sorunu desen bunda, ısınma desen bunda, ekran donması bunda. mesela bu aralar ses sorunumuz var. telefonum var ama konuşamıyorum çünkü ses karşıya gitmiyor. hayır hor da kullanmıyorum, bir tane çiziği yok, hiç düşürmedim de.. ne oluyor yani? telefon çok dolu da değil ama 3310 mesajları daha çabuk açıyordu. kameranın berbatlığına değinmiyorum bile. şu taksitler bitsin ıphone 6 plus alıcam. en azından servisi düzgün adamların. kısacası almayın aldırmayın a dostlar.

**dayanamadım ıphone 6'ya geçiş yaptım, çok şükür.
hesabın var mı? giriş yap