şükela:  tümü | bugün
  • eski nedir şimdiki 321go kanalının bir formatı.

belirli kesimlere, herkesin aklına geldiği ama bir şekilde soramadığı ya da sormaktan kaçındığı soruları dobra dobra soruyorlar.

hem herkes için farklı bakış açıları sunuyor, hem de ön yargılarımızı tekrar gözden geçirmemize imkan sağlıyor.

soru sorulurken "hadi! hadi! buna da cevap ver!?" ya da "harbiden bu neden ya?" gibi tepkiler vermenize sebebiyet verebiliyor.

sırasıyla yayınladıkları bölümler:

alman: soramazsın-1
    suriyeli: soramazsın-2
    transeksüel: soramazsın-3
    feminist: soramazsın-4
  • 321go kanalının programı.
    4.bölüm | feminizm ile beni hayal kırıklığına uğramıştır. gerçekten bu gruplar bu şekilde mi düşünüyor yoksa konuşmacı kadın mı çok yetersiz anlayamadım. sorulan hiç bir soruya yeterli bir cevap vermedi.

soru: kadınlar çalışmıyorsa ya da çalışmak istemiyorsa bu bizim ülkemizde normal karşılanabilen bir durum ama bir erkeğin çalışmaması evde oturması toplum tarafından inanılmaz derecede yadırganıyor ve bir sorumluluk olarak görülüyor. erkeğin sorumluğunun çalışmak olduğu gibi bir kanı var. bu durumda kadınla erkek nasıl bir olacak?

cevap özeti: kadınlar evde oturmuyor, yapılan ev işlerinin maddi bir karşılığı var ama kadınlar bunun karşılığını alamıyorlar. kadının yaptığı ev işleri erkeğin dışarıda çalışmasını destekleme vazifesi olarak görülüyor. kadınların desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor.

yorumum: söylenenler doğrudur ama sorunun cevabı değildir. kadınların evde olma alternatifi olduğu halde erkeklerin olmaması, toplum tarafından para kazanma sorumluluğunun erkeğe yüklenmiş olması, kadın ve erkeğin bu konuda eşit olmaması buradaki soru.

soru: pozitif ayrımcılık istiyorsunuz, peki eşitlik bunun neresinde kalacak?

cevap özeti: elbette ki her zaman istiyoruz. pozitif ayrımcılık denk olmayanlar arasında bir denklik sağlamak ve buradan eşit bir şekilde devam etmeyi sağlayan bir süreç.

yorumum: avantajlı ve dezavantajlı gruplar için pozitif ayrımcılık talep etmek yerine herkes için fırsat eşitliği talep etmek bu konuda hak mücadelesi vermek daha sağlıklı. pozitif ayrımcılık insanları uzun vadede ayrıştırıcaktır çünkü kendini herhangi bir konuda dezavantajlı görecek sonsuz sayıda insan grubu çıkacaktır.

soru: pozitif ayrımcılıktan bahsettiniz, dezavantajlı durumda olanlara biraz daha avantaj sağlama gereğinden bahsettiniz. o zaman buna şöyle bir antitez olamaz mı? bir insan emek vermiş, zorluklar çekmiş, belli bir yere gelmiş. sırf kendisinden daha dezavantajlı diye birine ayrıcalık sağlayıp o kişinin haklarının elinden alınması ya da elinden alınmasa bile daha az emekle onunla aynı seviyeye gelmesi, bu sefer o insan için de bir sorun teşkil edecektir.

cevap özeti: burada adalet duygusunu ön plana çıkarmak gerekiyor. daha adil ve daha eşit bir düzlem üzerinden meseleye yaklaşabilirsek kişiler kendini çok da haksızlığa uğramış gibi hissetmeyecektir. kız çocuğu okula gönderilmemişse, okuması önünde ciddi engeller varsa başarması yönünde teşvik almamışsa ve diğer birey ( erkek birey demek istiyor sanırım), bu konuda çeşitli donanımlarla büyük desteklerle bir yere gelmişse, burada gözetilmesi gereken dezavantajlı kişidir. dezavantajlı kişiyi gözetmediğin durumda adil, eşit ve hakkaniyetli olunamıyor.

yorumum: eğitimde fırsat eşitsizliği sadece cinsiyetle mi ilgilidir? erkek çocukları gerçekten çok mu avantajlıdır? öyleyse küçük yaşta sanayide, şantiyede, madenlerde çalışmaya başlamış fakir ailelerin erkek çocukları erkek değil midir? kız çocuklarını okutmayan ailelerin erkek çocuklarına sunduğu imkanlar nedir? bu sorunu pozitif ayrımcılıkla nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? akademik başarı ya da mesleki yetkinliği göz ardı ederek eğitim kurumlarında ya da iş hayatında kadınları kayırmak mı bahsettiğiniz dezavantajlıyı gözetmek? pozitif ayrımcılık talebiyle kadınlar yüksek eğitime sahip olsa bile ayrıcalık tanımadan bir yere gelemez algısı yaratmış, kadınları aşağılamış olmuyor musunuz? her çocuk, her genç için eğitim temel bir haktır, devlet her vatandaşına eşit eğitim fırsatı sunmalıdır demek çok mu zordur?

soru: feminist yürüyüşlerine erkeklerin katılmasına izin verilmemesi ya da katılan erkeklerin linç edilmesi?

cevap: linç etmemek için feminist politika yapıyoruz biz.

soru: siz bunu yaptığınızı söylüyorsunuz ama ekranlarda görebiliyoruz, kadınlar toplanıp erkeklerin üzerine saldırıyor.

cevap: yani erkekler de teke tekte baya kadın dövüyor.

yorum: şiddeti şiddetle savunarak rezalet bir cevap vermiş hanfeni. demek ki insan gücü eline alınca her türlü şiddeti uyguluyormuş. sorun cinsiyet değil güç meselesiymiş. sonrasında ablamız neden erkekleri yürüyüşlerde istemediklerini açıklamış ama ilk verdiği cevap hala rezalet.

soru: feministlerin erkeği suçlamadığı herhangi bir alan var mı? hiç hatayı kendinde görüyor mu feministler herhangi bir konuda?

cevap: feministlerin haksız olduğu durum yoktur, erkeklerin haksız olduğu durum çoktur. çünkü sistem onların lehinedir.

yorumum: videoyu bu noktadan sonra kapatmak istedim ama daha ne kadar saçmalayacak diye merak ettiğim için devam ediyorum.

soru: feministler erkekler için ne yapıyor? madem eşitlik ve adaleti savunuyorsunuz, erkekler için bir şey yapıyor musunuz?

cevap: yaptığımız şeyler erkeklerin çıkarınadır. feminizm herkes içindir. feminizm erkeklere biçilen rollerle uğraşır. ve bu roller erkekler için de zaman zaman kolay roller olmayabilir. sürekli olarak iktidarda olmak, sürekli olarak güç sahibi olmak, ağlamayan, duygularını belli etmeyen, paylaşmayan kişiler olarak kodlanmak erkeklerin hayatlarını da zorlaştıran şeyler. dolayısıyla onlardan beklenen rolleri reddetmek, bence onların hayatla kurdukları bağı daha gerçekçi kılacaktır ve çok daha yaşanılabilir bir dunyaya sebep olacaktır.

yorum: güzel söylüyorsun ama daha konuşmanın başında sorulan erkeğe biçilen rol ile ilgili soruya bile cevap vermiş değilsin. herkes için hak mücadelesi verdiğini iddia edip erkeği bunun dışında tutarak kendinle çelişmiş olmuyor musun? toplumun erkeğe biçtiği rollerin farkında olup neden sadece kadınlar için pozitif ayrımcılık talep ediyorsun? erkekler için de pozitif ayrımcılık yapılması gereken konular hiç mi yoktur? madem iki cinsiyet için mücadeleniz erkek için talep ettiğiniz pozitif ayrımlar nelerdir? kadına hitap şekline (bayan tartışması) bile erkeklerin karar verdiğinden şikayet edip feminizm konusunda erkeğe hiç bir söz hakkı tanımıyorsunuz ama feminizm herkes içindir diyorsunuz. bu nasıl bir çıkmazdır? ayrıca açıklamanızda erkekler için yaptığınız şeylerin cevabı da yoktur. feminizm erkek için de faydalıdır demek bu sorunun cevabı değildir.

işin özeti konuşmacıyı son derece yetersiz bulduğum bir bölüm olmuş. sadece bu hanfeni üzerinden feminizm şöyle böyle demeyeceğim. keşke daha sağlam konuşabilecek biriyle yapılsaymış program.
    umarım bu entry üzerinden kadın düşmanı ilan edilmem.
  • avukat: soramazsın-5

gerçekten kaliteli ve düşünülerek hazırlanmış bir format olduğu belli youtube tr ye değer kattı
  • toplum tarafından dışlanmış ancak çok kaliteli insanlara merak edilenleri sormak adına röportaj yapan bir youtube serisi.
    ben genel olarak insanlara kişisel hayat sorusu sormuyorum,soru sorulmasını da sevmiyorum.ancak bazı sorulara cidden cevap alamıyorsun,o sorunun cevabı yok.ha cevap vermek zorunda değil ama oraya çıkıyorsa bünyesi soru kaldırmak zorunda maalesef.
  • türk toplumunun dışladığı insanlara, belki de her gün duydukları ofansif sorulara cevap verme şansı tanıyan youtube programı.

muhtemelen düşünme yetisi zayıf olan tiplerden tepki çekeceklerdir.
  • bayıldım.

normalde çok çekinirim engelli insanlarla sohbet etmekten. bir şey sorarsın yanlış anlayabilir; patavatsızlığın olur kırabilirsin ; bazen de yanlış anlaşılabilirsin ki haklıdır yanlış anlamakta , olabilir. karşıdan karşıya geçirmek istedim bir arkadaşımızı ittirdi vs. olabilir sorun değil ama ben de ister istemez o zamandan beri bir adım geri dururum. yine esirgemem benlik bir durum olduğunda koşarım sorun yok o konuda.

çok güzel sorular sorulmuş ; tabi konuk arkadaşa da zannederim daha önceden sorular gösterildi çünkü pat diye soramayabilirsin bahsettiğim durumdan dolayı. o da tüm samimiyetiyle cevap vermiş; helal olsun. çok beğendim !

tanım ; 6. bölümünde (bkz: akondroplazi) hastalığı olan bir bireyle sohbet edilen bir youtube kanalının programı.

6. minik insan
  • suriyeli videosunda hem soruyu soran hem cevabı veren kısma chp'nin ulusallığından ziyade 'sol parti' oluşunu benimseyen birini oturtmuşlar gibi.
    cevabı veren kişi savaşın ve devletin mağdur ettiği ve zorunlu olarak göç eden ve göç ettiği yerde ötekileştirilen ve ayrımcılığa maruz kalan bir suriyeli olmaktan ziyade işin gayet türkiye tarafında kalmıştı.
    yani olmamış, bir daha yapın.
  • 4. bölümde bir feministe sorulan sorularla beni yeniden tr feminizminden tiksindirmiş youtube kanalıdır. tabi bu kanalın başarısı değil, videodaki kadının başarısıdır. bana kalsa çok daha proaktif soru/cevaplarla zorlatıp bullshit diye bağırırdım ama sonuçta bir feminist’de çıkarsan saygı duymak zorundasın. *

lezbiyen’misin sorusuna verdiği cevap güldürmüştür. ayrıca eylemlerde ki erkeklere şiddet ve zamanında duyduğu bir hikayeyi paylaşıp her erkeğe potansiyel katil gözüyle baktığı gerçeği hüzünlendirmiştir.

kanalın önünün açık olduğunu ve ileride yeniden haklarında yorum yapmayı daha doğru buluyorum ayrıca son videosunda (bkz: efe aydal)ın katılımıyla şahsımı keyiflendirmiştir.*
  • youtube'da yapılmış en iyi işlerden biri. cevaplardan bağımsız olarak, sorular gerçekten sinir uçlarına dokunan sorular oluyor. konukların yeri geldiğinde huzursuz hissetmeleri gözden kaçmıyor. soru hazırlayan ekibi takdir ediyorum. cevapları, kamu önünde verilen cevaplar olarak değerlendirmek gerekiyor. kamera arkasında verilecek cevapların farklı olması muhtemel. herkes iç dünyasını topluma açmak istemeyebilir ve cevaplar topluma endeksli veriliyor. programın faydalarından biri de, her kesimden insan ile karşılaşmamış bireye, ' bu soruyu olur da benim gibi birine denk gelirseyin sormayın.' bilgisini veriyor.

ahlaki normların kısıtlayıcılığından ensest konuk alamayacaklarını düşünüyorum.

şu ana kadar ki favorim efe aydal ile olan bölüm.

izleyebilmek istediğim konuklar ve konular;
    zeki demirkubuz - kadın
    yeşim ustaoğlu - erkek
  • son yayınlanan videoda (bkz: mehmet civelek)i konuk etmişler. insanı derin düşüncelere salan bı durumu tekrar gündeme taşımaları şık olmuş.