şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: mehmet civelek)’in konuk olduğu eski mahkum videosu o kadar iyiydi ki. az önce izledim videonun 35dk olduğunu görünce dayanamaz sıkılır 5dk içinde kapatırım dedim ama (bkz: mehmet civelek) öyle güzel konuşuyor sorulara öyle güzel cevap veriyor ki 35dk su gibi aktı. kim inanır böyle konuşan, bu kafa yapısındaki adamın 33 yıl hapis yattığına. üstüne 33 yılında 17 yılını tek başına hücrede geçirmiş, şimdi ki şımarık nesil olan biz 2-3 ay yalnız kaldığımızda yalnızlıktan öleceğimizi sanıyoruz. bu adam o dört duvar içinde kendini ne güzel yetiştirmiş tertemiz de bir kalbi var belli.
    otobüste seyahat ederken eski mahkum olduğunu öğrenip yanından kalkan adamı ve hapise girmeden önce nişanlı olduğu kadını 33 yıl sonra gördüğünde yaşadıklarını anlatırken içim burkuldu.
    hayat çok garip ve hiç ama hiç adil değil.
    son olarak iş konusunda zorluk çektiğinden bahsetti, yok mu bu güzel insana adam gibi bir iş verecek bir insan evladı.
    gece gece dertlendim kederlendim.
  • benim gibi meraklı bir tip için bulunmaz bir kanal. şöyle ki: marjinal grupların toplum içindeki yerini hep merak etmişimdir. nedirler, ne ile beslenirler, nasıl tepki alırlar hep sorar dururum. bu kanal sayesinde çoğu merakımı giderebiliyorum şuan.

mesela ateistleri temsilen efe aydal çağrılmış. bir de antitez olarak bir müslüman çağrılsın. sonra youtuberleri temsilen birini getirsinler bunun hakkında konuşsun.

en önemlisi de ( siyasi bir yönü yok ) bir asgari ücretli insanı çağırsınlar mesela. nasıl geçinirsiniz, aybaşını çıkarmak için neler yaparsınız, nelerden feragat edersiniz gibi mesela.
    tam da toplumun bildiği ama kimsenin birbirinden haberdar olmadığı bir konu.

başarılar diliyorum.
  • eski mahkum bölümünü çok beğendim. mehmet civelek gerek anlatım tarzı gerek deneyimleri açısından çok önemli bir karakter. su gibi akıp giden bir yarım saat oldu. emeğinize sağlık.
  • 9. bölümünü az önce yüklemiş, türk milliyetçisi'ni konu almıştır kendileri.

soramazsın-türk milliyetçisi

ayrıca milliyetçiler için düşündüğüm ise,
    tamamının rövanşist bir kavram olduğudur. tüm insanların acilen kurtulması gereken bir düşünce.
    silahlar ve kutsal kitaplar kadar can almıştır ayrıca.
  • az önce ' türk milliyetçisi ' 9. bölümü izledim; daha doğrusu 10 dakika dayanamadan kapattım. o kadar donanımlı insanlar varken, bildiğin facebook milliyetçisini çıkarmışsınız.

kürtlerin edebiyatı, geçmişi yoktur diyor. sonrada kürt diye bir şey olmadığını iddia ediyor. bunu iddia ederken de hiçbir kanıt, belge, kaynak göstermeden sadece " yok " diyor. gerçekten de eğitim şart.

(bkz: kürt edebiyatı)
  • youtube da değeri giderek yükselecek kanaldır .formatın tartışma modunda olmaması karşısındaki insanın fikirlerini daha net ifade edebilmesini sağlıyor bu özellikle harika olmuş .efe aydal ve mehmet civeleğin olduğu bölümlere bayıldım .son bölümdeki milliyetçi fikirlerini sunarken götünden tarih uydurmaya ve kürtleri cahilce yok saymaya kalkmasaydı en azından konu hakkında biraz daha bilgili bir milliyetçi çağırılsaydı daha iyi olacağı kanısındayım .sonuç olarak youtube türkiye hakkında ümitlerimi yükselten kanallardandır efendim severek izliyoruz , başarılar .
  • art niyetli oldugunu dusundugum bir kanal* tarafindan yayinlanan program. yapimcilarin, "iste milliyetciler bu kadar sig insanlar" gibi bir izlenim verme cabasi icinde oldugu apacik ortada. ornegin adamlar, ateistleri temsilen efe aydal gibi bir adami konuk ederken, turk milliyetcilerini temsilen bildigin "twitter turkcusu" getirtmisler. madem oyle, esitligi saglamak adina efe aydal yerine bir tane "karikateist ateisti" cagiraydiniz ya.
  • türk milliyetçisi bölümünü, sebepsiz, sorgusuz, sualsiz, özürsüz bir şekilde yayından kaldırmış yapım. en azından açıklama yapsaydınız.
  • görme engelli, alman ve transeksüel bölümlerini izlediğim ve gayet özgün ve başarılı bulduğum program.

ancak buradan gördüğüm kadarıyla türk milliyetçisi konusuyla amaçlarından sapmışlar. benim zihnimde sıradışı, azınlık, herhangi bir sebebepten dolayı toplum tarafından aşağılanan, ezilen veya hayatı zor olan insanlara odaklanacak, arabeske bağlamadan bu kesimlere daha duyarlı olunmasına katkı sağlayacaklar, ya da sadece tabu konular hakkında merakımızı gidereceklerdi.

türk milliyetçisi ise yukarda saydığım hiçbir tanıma uymuyor. bu kesimin insanlarından hepmimizin hayatında milyon tane var. milliyetçiliğin de ne olduğunu bilmeyen yoktur zaten. bir milliyetçiye sorulabilecek tabu bir soru var mıdır gerçekten?

beklentilerime gelecek olursak, yakın zamanda afro türk veya türk olmayanları da kapsaması için siyahi teması, ve başörtülü temasını bekliyorum.

son olarak, alman bölümünde konuyu nazisme indirgedikleri için beğenmediğimi de belirteyim.
  • avukat bölümündeki hanımefendinin konuşmasına, kurduğu cümlelere hayran kaldım. idam hakkındaki düşüncelerini de çok güzel dile döktü.