*

 • danimarkali filozof, teolog. martin heideggerle birlikte varolussal felsefenin atasi..korku ve titreme, either/or gibi kitaplariyla kafka basta olmak üzere nice kisileri ve modern zamanlari derinden etkiledi..
  bir yandan da bu işler boş 'faith leap' yapalım kardesler demistir.
 • hz. ibrahim'in nasil neredeyse oglunu tanri'ya kurban edecegini örnek göstererek modern çaglarda ayni gibi görülen etik ve dinin aslinda bagdasmaz oldugunu öne sürmüstü (korku ve titreme'de)..
 • yaptığı bir deneyle algılamadaki insan zayıflığını kanıtladı.
  insan 200milisec. kadar olan seri resimleri algılayabilir dedi ve 100 milisec. da indirdiği interval da gördüki insan bi halt algılayamıyor. gelişim psikolojisinde de çiğir açtı.
 • bastan cikaricinin gunlugu'nun yazari.
 • 'korku ve titreme'siyle, andrey tarkovski'nin kurban'ına kaynaklık etmiş; 'baştan çıkarıcının günce'siyle aşkî mevzuuları derinden dürtmüş; sureti de aynen oflazlaroğlu olan feylesof..
 • kierkegaard, otoriter bir babanın sert disiplini altında büyüdü. tüm avrupanın bir iflasın eşiğinde olduğunu söylüyor ve pazar günü hristiyanlığını yerden yere vuruyordu. teoloji ve felsefe bilgisini birleştiren kierkegaard, hegelci felsefenin ele aldığı tüm nesnel doğruların tek başına bir bireyin varoluşunda geçerliliği olmadığını vurguladı. önemli olan nesnel doğrulardan çok insanların yaşamları için anlamı olan doğrulara ulaşmaktı. gerçekten de, bir an için kendimizi yaşamın içinden alıp çıkarsak dünyada olup bitenlerin bizim varoluşumuz için hiç bir anlamı kalmadığını görürüz. böylesi kişisel bir doğruya örnek, dinsel düşüncenin rasyonel ya da doğru olup olmadığı sorusudur. kierkegaard’a göre bu tür önemli sorulara aklımızla değil, ancak inançla yaklaşabiliriz. örneğin bir insanın bizi sevip sevmediğini kesin olarak bilemeyiz. karşılaştığımızda beklediğimiz ilgiyi göstermeyip, yanımızdan geçip gittiğinde günlerce zihnimizi meşgul edebilir bu durum ve uyku tutmaz bizi. tek yapılacak şey öyle olduğuna inanmak ya da ummaktır. güzel bir kadini ilk kez öperken aklımıza ilk gelenler e=mc2 değildir elbet. bu nedenle sevgili kierkegaard, “tanrıyı nesnel olarak kavrayabilir miyim, bilmiyorum ve işte tam da bu nedenle buna inanmak durumundayım” der. asırlardır insanlar tanrıya akıl yoluyla mantıksal tezlerle ulaşmaya çalıştılar, oysa bu yolla inancın ve içtenliğin yitip gideceğine inanıyordu kierkegaard. o, insan yaşamının “estetik aşama”, “etik aşama” ve “dinsel aşama”dan oluştuğuna inanıyor ve ancak çok az kişinin ilk iki aşamayı geçip dinsel aşamaya ulşabildiğine inanıyordu. öyle ya insanda kendine benzemeyenlere kin ve nefret duygularını yeşerten, ruhsal esenliğin ve hoşgörünün bulunmadığı, yalnızca bir takım ritüellerden oluşan günümüz muhafazakar müslümanlığının kierkegaard’ın sözünü ettiği “dinsel aşama” olduğunu kim iddia edebilir. işte bu nedenle dinsel öğretilerle o öğretileri yaşaması gerekenlerin davranışlarındaki tutarsızlık bir çok insanın dine karşı önyargılı olmasına neden oluyor. einstein da benzer şekilde üç farklı din anlayışından sözetti:
  “primitif din” yani korkuya dayanan din, “ahlaki din” ve “kozmik dinsel duygular” ki antropomorfik bir tanrı kavramsallaştırmasının yer almadığı, doğmanın olmadığı bir din anlayışıdır.
 • "muhalefet, insanlari bir araya getirmenin yanisira o guzel ic dostlugu da ortaya cikarir." sozunun sahibi
  danimarkali filozof.
 • johannes de silentio takma adıylada yazan " kendi gucumle herseyden feragat edebilir ve acıda huzur ve dinginlik bulabilirim.herseye dayanabilirim." iman sovalyesi kavramıyla inanc ustune keskin dusuncelere sahip , insanı sıkıp bunalım olmasının yanı sıra herkesin mutlaka dusundugu tanrı var mı ? sorusuna degisik bakıs acısıyla yaklasan bence degeri fazla bilinememis feylozof, teolog
 • "muhalefet, insanlari bir araya getirmenin yanisira o guzel ic dostlugu da ortaya cikarir" mottosunun yanısıra melankolikliğine değişik bakış açılarıla yaklaşabilmesini takdir ettiğim du$ünce adamı.
 • "life can only be understood backwards; but it must be lived forwards." da bilinen alıntılarındandır.
  "baştan çıkarıcının günlüğü", "kahkaha benden yana", "korku ve titreme", "ölümcül hastalık umutsuzluk" yayımlanan kitaplarından bazıları.
hesabın var mı? giriş yap