şükela:  tümü | bugün
 • üçüncü lightsaber tekniğidir. (bkz: lightsaber formları)

  tüm diğer lightsaber formları arasında en savunmaya yönelik olanı olup, temelde, galakside* gelişen blaster teknolojisine karşı geliştirilmiştir.

  jedi'ların hemen tüm düşmanları artık blaster'lar kullandıkları için, jedi tayfası buna taklit edilemeyecek ve karşı durulamayacak bir savunma bulmak durumunda kalmışlardır.

  bu ihtiyaç form 3'ün doğmasına sebep olmuştur. form 3 son derece savunmaya yönelik, vücuda çok yakın ve çok az enerji harcayarak yapılan hareketler ile hemen hemen sınırsız koruma sağlar. bu teknik vücudun mümkün olduğu kadar az kısmını karşı tarafa "hedef" olarak sunar ve böylece tekniği iyi özümsemiş bir lightsaber kullanıcısını neredeyse yenilmez kılar.

  soresu tekniğini kullananlar, rakipleri yorulana veya bir hata yapana kadar rahatça savunmada kalırlar, gerekirse daha sonra saldırıya geçerler.

  bu tekniğin bilinen en iyi kullanıcısı obi-wan kenobidir ve tekniğin başarısına en güzel kanıt da, obi-wan'ın yalnızca kendisi ölmeyi seçtiği için darth vader'ın ellerinde ölene dek yenilmemiş olmasıdır.
 • general grievous'un 4 saberinin de eline vermistir obi wan boylece.
 • obi van'ın dövüşmeye meraklı bünyesine en uygun tekniktir, bıraksan aylarca dövüşür.
 • kotor 2'de kullanması en etkili olan teknik.
 • açık ara en iyi ışın kılıcı tekniğidir. tamam bir vaapad var şekil duran ama mace windu gibi icracısı olmak zor. soresu hem blaster atışına, hem de kılıçlara karşı etkilidir, zaten obi-wan da tekniğin gücünü herkese göstermiştir
 • ışın kılıcı formlarından 3. from olan soresu 7 form arasından en defansif olanıdır. aynı zamanda mynock' un yolu* ve elastikiyet* olarak da bilinir.

  soresu jedi düzeni tarafından yaygınca kabul gören bir formdur. makashi gibi devinime ve enerjiyi korumaya dayanır. ekonomik hareketler soresunun temelidir. sıkı bir kılıç duvarı örmek ve hasardan sıyrılmak üzerine kuruludur.

  soresu bu özellikleri ile agresif olmayan jedi felsefesinin yegane tasviri haline gelmiştir.

  bir soresu ustası neredeyse dokunulamazdır, rakibi bıkkınlıktan ya da yorgunluktan hata yapmaya başlayana kadar dövüşmeye devam edebilir ve enerjisini sürekli korur. bu süreç sonunda rakibini silahsız bırakmaya, onunla konuşup ikna etmeye veya öldürmeye kendisi karar verebilir. soresu ustası durumun kontrolünü hiç bırakmaz.

  bu güvenilirliğine ve etkinliğine rağmen soresu ağır eleştirilere maruz kalmaktadır. zaferden çok hayatta kalmaya odaklı olduğu ve ofansiv yeteneklerinin olmadığı sürekli yapılan eleştirilerdir.

  soresu' nun ofansif yönde olan bu yetersizliğini ataru ve shien / djem so formları kapatacaktır.