şükela:  tümü | bugün
  • metabolizmada icgudu ile ters orantili olarak bulunan nitelik.. beyin hucrelerinin sayisi arttikca icgudulerden daha cok yer kaplayan beynin cali$ma $ekli.. kendi kendini sorgulayabilen ve bundan gelen sonuclari karar mekanizmasina direk data olarak veren her sistemde oldugu gibi varliginin gereksiz olduguna ula$masini saglayacak kisa bir patikaya sahiptir uzak durmak icin canlinin hayati boyunca daimi caba sarfetmesi gerekir..

du$unebilen bir futbol topu olsaydi $u $ekilde kendini yok edebilirdi:

- ben bir futbol topuyum..
    - neden bir futbol topuyum?
    - onun icin imal edildim?
    - neden varligimi devam ettirmeliyim?
    - insanlar futbol oynasinlar diye..
    - insanlarin futbol oynamasinin benim varligimi idame ettirmeme ve turumun daha uzun ya$amasina katkisi nedir?
    - yok.. aksine git gide daha da yipratiyor zarar veriyor.
    - o zaman varligimin sebebi kendi varligima zarar veriyor..
    - kendime zarar vermeyi engellemek icin kendi varligimi yok etmem gerekir.

(sonra yunuslar kendini kiyiya atar)
  • buradan cikabilecek sonuc du$unebilen bir cam kavanozun hayatinda verecegi ilk kararin kendini a$agiya atmak oldugudur.. (bkz: zekanin minimum requirementlari)
  • bu bağlamda asfalttaki bir çatlaktan fışkıran bir yonca kümeside kendini direkt öldürmeli, zinhar fotosentez olayına girmemelidir
  • soz konusu kume kendini sorgulayabilen bir yonca kumesiyse agzindan cikan ilk kelimeler allahim beni yanina al olacaktir..
  • bunye sorgulayabilmenin bedeli olarak kendisiyle celi$meyi oderken yine ayni yeti sayesinde ciki$ yollari da bulur: (bkz: din) (bkz: alkol) (bkz: uyusturucu) (bkz: sex) (bkz: doktora)
  • - biz neden ayran icmiyoruz?
    - e biz ineeez
  • sorgulayabilme yetisine sahip olanlara ben aydın diyorum. bir şeyin öyle süre geldiği için kabul edilmesi gerektiğini reddedip alternatiflerini bulan kişilerdir aydınlar.
    (bkz: murat belge)
3 entry daha