• ilerde geçmişteki insanlığın geçtiği zihinsel evreler ve dönemler hakkında tuhaf bir bilgi olarak belgesellerde, viasat history'de filan izlenip şaşırılacak bir şey.

''...16. yüzyıl'da avrupa'da kadınlar cadı oldukları suçlamasıyla mahkum edilip diri diri yakılırdı...''

''...21. yüzyıl'ın başında afrika ve orta doğu ülkelerinde kadınlar şort giydiği için uyarılırdı...''

* * *

* *

* *

*

ekleme: başlıkta dilbilgisi yönünen bir hata yok arkadaşlar. cahili olduğunuz konuların eleştirmeni olmaya çalışmayın.
  • insanların varoluştan eşit olduklarına inanmadığınız zaman, cadı diye yakmaya da başlarsınız şort giydi diye uyarmaya da başlarsınız.

(bkz: kim tanrıya daha yakınsa üstün olan odur)
  • bugün şort, yarın kapri, öbürsü gün pantolon suç olacaktır. kantarın topuzu kaçmıştır.
  • öyle şortlar giyiliyor ki bazen ben de uyarılıyorum.*
  • arkadaşımızın sırf başlık açma telaşına giriştiği bu zorlu parkurda türkçe hocası zararlı çıkıyor.
  • sert bir dille uyarmak yazanı ilk ben sikerim.

inadına kadın/erkek açık giyinerek proresto edilmesi gereken uyarıdır. sen kimsin be adam giyimime karışıyorsun götoş!
  • kyk yurtlarında yeni birşey değildir. 18 yıl önce tekirdağ yurdunda bir arkadaşım aynı sebepten uyarılmıştı. bu uygulamanın doğruluğunu göstermez, sadece yeni birşey olmadığını belirtmek için söyleme ihtiyacı hissettim.
  • valla ne yalan söyleyeyim erkek halimle muhafazakar semtlerde/ortamlarda benim dahi başıma gelmiş olay.

yalnız tabi alttan almayıp gerekli tepkiyi gösterince -kavga da çıkabilir göze almıyorsan r yapcan- bi daha değil uyarmak aksine genelde korkuyla karışık bi saygı duyulur.

hiç kimse -sıfatı ne olursa olsun- başka bir kimsenin kılığına/kıyafetine hiç bir sebeple ve koşulda karışamaz.

ne yazık ki bazen bu hakka karışmaya çalışan hadsizlerle münakaşa etmek gerebiliyor. şimdiye kadar hiç geri vites yapmadım. artık çok daha tecrübeli ve özgürüm.
  • kyk nın son zamanlarda maaşallah ne kadar türbanlı / dindar abla bulduysa yurtlarına müdür yardımcısı/ müdür yaptığı bir sır değil.

yurttaki kızlara giyim ve davranışları yüzünden baskı uygulandığı kendilerine daha kapalı giyinmeleri konusunda telkinler yapıldığı da biliniyor.

kafalarına göre savunma almak , öğrenci kayırmak, kendi çaplarında psikolog cu luk oynamak ne ararsanız mevcut kyk yurtlarında.

şaşırtmadı uyarı.
hesabın var mı? giriş yap