şükela:  tümü | bugün
 • "kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu odur."

  nietzsche

  niye biliyor musunuz? kitaplara eşya gibi davrandıkları için yaptılar bunu. okusalardı, bir insanın kişisel tercihlerine müdahale etmemeleri gerektiğini bilirlerdi. işte o yüzden tek kitaplı insandan korkacaksın. sonra kendilerini tanrı sanıyorlar böyle.
 • bu haberde sadece gebze'de kütüphane bulunmasına şaşırdım.
 • şortlu değil de türbanlı biri alınmasaydı, olay naylon dünya liderinin ağzına kadar dolanırdı.
 • kocaeli'nin gebze ilçesinde yaşanan olaydır. genç bir kadın, giydiği şortla gittiği kütüphanede görevliler tarafından uyarılarak, "şort giymen rahatsız edici" denildiğini iddia etti.

  olay, kocaeli'nin yerel gazetelerine de yansıdı.

  ilgili haber linki

  iddianın sahibi genç kadının attığı tweet ise şöyle: tweet

  edit: imla

  edit 2: şimdi mesaj kutuma mesajlar gelmiş. genç kadın çıkarılmamış ama "bacakların belli oluyor. şortla gelme" demişler. olayla ilgili soruşturma başlatmışlar. haberler güncellenmiş. il gençlik müdürü de bir açıklama yapmış.

  yeni haber

  müdürün açıklaması

  ilgili linkleri bırakıyorum.

  ulan çıkarmasanız ne olacak? sen kimsin de bir kadına "şort giyme bacakların belli oluyor" diyorsun.
 • kütüphanelerde kılık kıyafet yönergesi olmadığı için hiçbir geçerli sebebi olmayan ayrıştırıcı bir uygulamadır.

  insanlar uzaya insan gönderirken, ülkemizde hala şort ve baş örtüsünün tartışılmakta olması ne kadar geri ve sığ bir ülke olduğumuzu bir kez daha ortaya koymuştur.

  edit: imla.
 • insanlar ne dertlerle uğraşıyor adamların tek derdi şort!! trajikomik. yarını beklemeyin bugün 10 kişi şortla gidin kütüphaneye bakalım ne yapacaklar.
 • islamcı/muhafazakar biri için "şort giymesen iyi olur"dan "şort giymeyeceksin!"e, oradan da "örtüneceksin!"e giden yol çok kısa olduğu için kız zamanında ve yerinde tepki vermiş. elinizi verirseniz, kolunuzu kaptırırsınız. küçük küçük tavizler verip anlayış göstererek bir bakarsınız ki sokağa çıkamıyorsunuz. ülke bugünlere nasıl geldi sanıyorsunuz? bu tipler adım adım tavizler kopararak bu güce eriştiler.
 • bunlara tanımadıkları insanların kıyafetlerine karışacak cesareti verenin anasını sikeyim.
  kız çok iyi yapmış. asla sinmeyin. bunlarla savaşı yumuşayan kaybeder. yaşına başına bakmadan tepkinizi gösterin. maalesef bu ülke artık sivil ideolojik bir savaş alanı. bu anası araplarla sikişenler istemiyor diye şort mu giymeyeceğiz ? sevgilimizi mi öpmeyeceğiz ? içki mi içmeyeceğiz ? hepsini yapacağız. yapacağız ki bizden sonrakiler daha büyük korkuyla yaşamasınlar diye.
 • kilise değil, cami değil. kız ders çalışmaya gitmiş, nasıl giyineceği söyleniyor. kütüphane görevlileri cidden çok tuhaf insanlar olabiliyor yani kim kendinde böyle bir hak görebilir ki. insanların bi taraflarından kural ve bahane uydurmakta üstüne yok gerçekten burda mesele şort filan da değil. kendi kendini yetkili ilan eden kural uydurduğunu söyleyen insanlar. ayrıca bence tek sorun bu değil kendince muhafazakar olmayan insanlar da bunu yapıyor. yok dar giyinmenin amacı yok okula gelirken niye ruj sürüyorsun dikkat dağıtırsın filan. şaka mısınız? bakma rahatsız oluyorsan böyle bi şeyin haberi olması bile insanlar üzerinde ne büyük bi baskı olduğunun göstergesi.
 • aa bu şey değil mi ya, (bkz: virginia woolf) (bkz: kendine ait bir oda). bir yazar olarak araştırma yapmak için kütüphaneye alınmayınca kafasından dumanlar çıka çıka kitap yazmıştır virginia hanım. tabi bu bahsettiğim olay 1900 yılında falan olmuş ama ne fark eder, benim aşırı gelişmiş ülkemin refah seviyesini falan mi etkileyecekti bu şimdi?