şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tam hali kyk yurdunda şort giyen öğrenciye soruşturma açılması olacaktı aslında. sakarya üniversitesi’nde okuyan ve kredi yurtlar kurumu’na bağlı arif nihat asya yurdu’nda kalan öğrenci hakkında sadece ve sadece şort giydiği için soruşturma açılmış. disiplin işlemiyle ilgili süreç yurt müdürlüğü tarafından yürütüldüğünden kızcağız kyk'da muhatap bulamamış.

aklım almıyor nasıl bir zihniyetse müdüre hanım şehitlerin kanının yerde kalmasını bile kızın şort giymesiyle ilişkilendirmiş. ülkece korkunç bi yere gidiyoruz.

--- spoiler ---

“saat 11.00 gibi kalktım. üzerimde gömlek ve şortla yurtta kahvaltı yapıp derse gidecektim. üst blokta veriliyor yemek. müdür beni gördü, ‘sen buranın öğrencisi misin?’ dedi. ben de ‘hayır misafir olarak kalıyorum’ dedim. ‘gel bakayım şöyle’ deyip odasına çağırdı. beni neden çağırdığını sordum. örf ve adetten başlayarak, şort giymemi doğru bulmadığını söyledi. ben ‘şortumu giymeye devam edeceğim ve bu kimseyi ilgilendirmez’ dedim. ‘hayır ilgilendirir, özgürlük sınırsız bir şey değildir’ dedi. ‘avrupa’da bile kiliselerin üzerinde don ve atletle girilmez, diye uyarı var’ dedi. ben bunu duyduktan sonra şok içerisinde konuşmaya devam ettim. ‘kilise nedir…’ dedim veya ‘burası cami mi?’ dedim. cami olsa camiye nasıl gidilmesi gerektiğini biliyorum çok şükür. gitmediğim bir yer değil dedim. ama ‘camiye de böyle giden var’ dedi. bunun muhatabının ben olmadığımı söyledim. ‘peki bu uyarıyı bana kapalı olduğunuz için mi yapıyorsunuz?’ dedim. ‘yanlış anlayacağını biliyordum’ dedi ki, ardından şöyle bir konuşma geçti. benden rahatsız olduğunu söyledi. ben de ‘ne yapayım, kapanayım mı?’ dedim. ‘inancını bilmem ama müslümansan kapanmak zorundasın’ dedi bana. onu da benim vicdanıma bırakın. ‘hayır, özgürlük sınırlıdır’ diyerek konuşmayı bitirdi. ‘ben senle iletişim kuramıyorum ama hep başka yerlere çekiyorsun’ dedi. ‘şehitlerimizin kanı yerde kalıyor bu yüzden’ dedi. ‘bizim örf, adet şeref, namusumuz, haysiyetimiz var’ dedi. ‘ben namussuz muyum bunu giydiğim için?’ dedim.

gerçekten kimse beni ağlarken görsün istemezdim. ama yıldım ve bu düzenin değişmesi gerektiğini anladım. nalan uysal, şortumdan rahatsız olduğu için beni odaya çağırdı birtakım konuşmalara geçti, ben daha fazla konuşmak istemediğimi söylediğimde ise tutanak tuttu ve yurtla ilişiğimi kesti. ben de bunun üzerine sesimi duyurmaya çalıştım. şu an hendek’teyim. ankara’ya gideceğim ve gerekli işlemleri başlatacağım. bu işin peşini bırakmayacağım.

öncelikle sonuna kadar saygımı koruduğumu belirtmek isterim. şort giydiğim için çağrıldığım odada bile nalan uysal'ın söylemek istediklerini sabırla dinledim. lakin kendisi saygısızca benim şort giymemi askerlerimizin kanına, şerefe, namusa, haysiyete bağladı.

kendisi kapalı bir bayan. ben ona saygı duyuyorum, saygı duymama gibi bir lüksüm yok. benim için bu terbiyesizliktir. ancak kendisi benden rahatsız olduğunu ve özgürlüğümün sınırlı olduğunu söyledi. kesinlikle katılmıyorum.

ben kimsenin özgürlüğünü kısıtlayacak bir harekette bulunmadım. asla da bulunmam. bana yazılan tutanağı asla kabul etmiyorum. ilgili kişilerle görüşeceğimi bilmelerini isterim.

umarım kılık kıyafetten daha önemli konuların konuşulduğu bir dünya olur. sapık düşünceniz sizinle kalsın.”
    --- spoiler ---

kaynak
  • yukarida kalmasi gereken basliktir. 2006-2011 yillari arasinda universite okudugum icin ne kadar sansli oldugumu anladim. o zaman bu kadar sacma olaylar olmuyordu. universiteler kendi kampusleri icinde ozgurdu en azindan.

turkiye'de kadin olmak gercekten cok zor. siyasetten bagimsiz soyluyorum bunu, halkin buyuk bir kismi maalesef ayni dusuncede. ote yandan simdi yasadigim ulkede kizlar etekle bisiklet suruyor, bir allah'in kulu da kafasini cevirmiyor. ozgurce, biri igrenc bir laf eder mi diye dusunmeden disari cikinca insan daha iyi anliyor insan zamaninda nelerle bogustugunu.

umarim olaydaki arkadasimiz icin adalet yerini bulur.
  • şimdiye kadar ne için yok artık o kadarı da olmaz dediysek, o kadarı oldu... 7,5 aylık, kız çocuğuna hamile bir anne adayı olarak bu haber beni gerçekten dehşete düşüren haber...
    nasıl bir ülkede kadın olarak hayatta kalacağız ve kızlarımızı, çocuklarımızı nasıl yetiştireceğiz???
  • paylaşılanlar doğru ise: ikna odalarının her türlüsüne hayır diyerek kınayacağım rezalet.
  • olayı yaşayan kişinin hakkını sonuna kadar araması gerekir. insanlara nasıl giyineceği ile ilgili baskı kurulamaz. ahlak dışı giyinmediği beyanından belli oluyor.
    kindar kadın - sözde- geçmişin intikamını alıyordur kendince.
    türkiye her zaman özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığı bir ülke olmaya mahkum mu? kadınların giyim kuşamına neden bu kadar müdahale ediyoruz? özgürlük sadece kendi düşünce yapımıza uygun olanlara özgü mü olmalı? neden tahammülsüz bir toplumuz?
    sanmıyorum ama umarım yapılan haksızlık karşılıksız kalmaz.
  • kafasında bir simge taşıyarak ve bunu taşımak için mücadele etmiş bir insanın hemen hemen benzer konuda başka birisine baskı yapmaya kalkması ne kadar ilginç değil mi? daha dün sen aynı konumdaydın, mağdurdun, haklıydın.

işte bu yüzden sonuna kadar (bkz: laiklik) dedik, anlatamadık.